صیغه شدن زن شوهر دار جایز است یا خیر؟

گر شوهر زن نتواند نیاز جنسی همسر خود را برطرف کند آیا این زن می تواند با مرد دیگری عقد موقت بخواند یا سخن بگوید و...

سلام وقت شما بخیر

ازدواج موقت در صورتی جایز است که پس از طلاق ونگه داشتن عده باشد. 1

2. سخن گفتن این خانم با مردان بیگانه نه تنها باعث رفع نیاز جنسی اش نمی شود بلکه آنرا تشدید می کند و ممکن است موجب رفتارهای غیر منطقی و غیر عاقلانه گردد .
این زن اگر می تواند باید خود را کنترل کند وگرنه باید از شوهرش جدا شده و با رعایت شرایط شرعی ازدواج مجدد نماید .
3. مورد اتفاق فقهاست ازدواج زن شوهر دار زناست و فتوایی مبنی بر اجازه ازدواج برای زن شوهر دار سراغ نداریم .
نكته:
با توجه به پاسخ‌هاي بالا بايد بگوييم كه وقتي مردي با خانم عقد بسته اند يعني تعهد بسته اند كه در زندگي در كنار هم باشند و به هم ديگر خيانت نكنندو خارج از شرع ارتباطي نداشته باشند. اگر به هر دليلي اين امور رعايت نشود غير از اين كه خارج از حدود الهي رفته اند بر تعهد خود با همسر هم پايبند نبوده اند.
وقتي زني به دليل مشكلات زناشويي شوهر ارضا نمي شود بايد بررسي كند ببيند مشكل از كدام نوع است آيا با درمان هاي روان شناختي و دارويي قابل رفع هستند يا درمان ندارد.
1- اگر از نوع اول بود بايد مرد را تشويق كند تا پيگير درمان باشد و اگر مرد حيايي دارد آگاه شود كه حياي او بي جا است. برخي خجالت مي كشند از متخصص كمك بگيرند اين به دليل آن است كه گمان مي كنند آنها تنها اين مشكل را دارند و يا پزشك او را مسخره مي كند و يا بيماريش را غير عادي تلقي مي كند در حالي كه مشاور و پزشك برايش اين مسائل عادي است.
2- اگر از نوع دوم است. زن اگر مردش را دوست دارد و از سويي هم مي تواند خودش را كنترل كند و به گناه نيفتد اين كار به عهده او گذاشته شده كه خودش تصميم بگيرد ولي اگر نمي تواند خود را از گناه حفظ كند در واقع وفاي به شوهر و خدا را نگه نداشته است. بنابراين اين خانم در اين جا بايد از شوهر جدا شود و با نگه داشتن عده به ازدواج ديگري درآيد. اين آزادي انتخاب را خدا به زن داده و به او تكليف نكرده كه بايد به هر جان كندني است هم با شوهرت باشي و هم خودت را از گناه حفظ كني.
پس اگر امر دائر مدار گناه و جدايي شود، جدايي مقدم است.

1. مستفاد از تحریرالوسیله ،ج2،کتاب النکاح.

 

دیدگاه‌ها

من شوهرم نمیتواند نیاز جنسی منو براورده کند حتی پیشنهاد دکتر رفتن بهش دادم قبول نمیکند
ایا من میتوانم صیغیه محرمیت با فرد دیگری بخانم

باسلام.
بسیار جای تأسفه که مردم این قدر نسبت به احکام شرعی بی اطلاع هستند شاید گفته شود تقصیر روحانیت هست ، ولی واقعیت اینه که بنده به عنوان یک طلبه اگر درمسیر قم و تهران مثلا سوار ماشین باشم فرد کناری ام حتی یک سوال شرعی نمی کنه!!
بعدا چنین سؤال های که از بدیهیات حساب می شود رامطرح میکنند.

اگر زنی یک سال از شوهرش جدا زندگی کنه طلاق نگرفته اما جدا زندگی میکنه میتواند صیغه یکی دیگه بشود یا نه؟

افزودن دیدگاه جدید

.