کسانی که شور چشم هستند چگونه میتوانند از این حالت نجات پیدا کنند ؟

چشم زخم یا شور چشمی

چشم انسان با اين كه عضوي ظريف و بسيار آسيب پذير است، اما مي تواند ابزاري نيرومند و قوي جهت پيشبرد بعضي اهداف باشد، و با نيروي مرموزي كه دارد، ‌به عنوان عاملي باز دارنده،‌ فعال شود. كشف اين نيروي مرموز بيشتر مربوط به بعضي نقاط جهان خصوصاً كشور هند،‌ آن نيز به دور از تمدن شهري و در نقاط دور افتاده مي باشد. 
داستان هاي عجيب و غريبي منسوب به مرتاضان هند به گوش مي خورد كه آنان با رياضت هاي فراوان، داراي چشمي نيرومند شدند و از اين راه به نمايش هاي عجيب و فارق العاده اي دست زدند. 
در هر حال تمام انسان ها در باطن خود داراي نيروهاي مرموزي هستند كه اين استعداد فقط در بعضي افراد شكوفا مي شود. در اين بين بسياري به اين نيرو پي مي برند،‌ اگر چه ممكن است تحت تأثير بعضي تلقين ها،‌ موجب آسيب هاي فراواني براي خود و ديگران شوند. 
چشم زدن از واقعيت ها است و از نظر عقلي امر محالي نيست چه اين كه بسياري از دانشمندان معتقدند در بعضي چشم ها نيروي مغناطيسي خاصي نهفته است كه كارآيي زيادي دارد. هيپنوتيسم يا خواب كردن به طور مغناطيسي اثر نيروي مخصوص چشم است. 
اسلام چشم زدن را قبول دارد و حتي در آيه اي خداوند پيامبر خويش را از چشم زخم و چشم شوري كفار بر حذر داشته است: "نزديك است كافران هنگامي كه آيات قرآن را مي شنوند، تو را با چشمان خود از بين نبرند".1 
در روايات نيز در مورد چشم زخم تعبيرهاي گوناگوني وجود دارد. 
در حديثي مي خوانيم كه "اسماء بنت عميس" خدمت پيامبر(ص) عرض كرد: گاهي فبه فرزندان "طيّار" چشم مي زنند. آيا "رقيه" اي براي آن ها بگيرم؟ (رقيه دعاهايي است كه مي نويسند و افراد براي جلوگيري از چشم زخم با خود نگه مي دارند و آن را تعويذ نيز مي گويند) پيامبر فرمود: "آري، مانعي ندارد. اگر چيزي مي توانست بر قضا و قدر پيشي گيرد، چشم زدن بود".2
مي توان با دعا با چشم زخم مبارزه كرد. امير مؤمنان مي فرمايند: "چشم زخم حق است و توسل به دعا براي دفع آن نيز حق است".3 
حضرت در اين حديث، چشم زخم و به تعبير ديگر نيروي مرموز و كارساز چشم را تأييد كردند و بيان فرمود كه گر چه چشم زخم حق است امّا توسل به دعا براي دفع آن نيز حق است و هر دردي درمان دارد و درمان چشم زخم دعا و توكل بر خدا مي باشد. 
انسان هنگامي كه دربارة خود امري را مي بينند مثلاً شخصي در طول يك سال به مرضي مبتلا نشده و همين امر موجب تعجب و خوشنودي او خواهد شد. آن كه ديري نمي پايد كه به فرض سرماخوردگي دچار شود؟ اما چه ارتباطي مي تواند بين وجود آن مشكل و هماهنگي همزمان با تعجب و خوشنودي شود، خدا مي داند. درعين حال بنا به بعضي تفسيرها و تحليل ها، ملازمت حوادثي كه به نوعي مي تواند معلول با خشنود بودن باشد، مرتبه اي از الهام و آگاهي ضمير ناخود آگاه انسان ها است، يعني مي بايست اين اتفاق حادث شود در حالي كه به فاصله اي اندك و قبل از آن شخص از كار خود يا ديگران متعجب شده است. 
كسي كه چشمش منشأ اثر مي شود و حتي به خودش صدمه وارد مي كند، چه بايد بكند؟ 
در پاسخ به اين سؤال به روايت جالبي از امام صادق(ع) بر مي خوريم: 
"چشم [زخم] حق است و تو از خودت در امان نيستي، نيز نسبت به ديگران از خودت، و اگر در اين مورد ترسيدي [و به اعجاب آمدي] پس بگو: ما شاءالله [لا حول و] لا قوّة إلاّ بالله العليّ العظيم،4 اين جملة شريفه سه بار ادا شود". 
نيز امام صادق(ع) فرمود: "اگر از چيزي نسبت به برادر مؤمنت تعجب كردي، در حق اودعا كن زيرا چشم زخم حق است".5 
خواندن سوره هاي فلق و ناس و نيز آيه الكرسي و ان يكاد در جلوگيري از حوادث مربوط به چشم بسيار مؤثر است. 
نگراني و يأس و نا اميدي گناه بزرگي است. هيچ انساني بدقدم نيست. همزمان بودن حوادث و اتفاقات با بعضي تخيّلات و تصوّرات، بدتر از تلقين و بزرگ غايي و در نتيجه مأيوس شدن، نيست. براي در امان ماندن فرزندانتان از حوادث، عقيقه كنيد و حرز امام جواد(ع) نيز خواندن هر روز سوره ناس و فلق همراه با اعتقاد مؤثر بوده و از حوادث و بلايا جلوگيري مي كند. 

1 قلم( ) آية‌51، (معروف به آينة و ان يكاد). 
2 تفسير نمونه، ج 24،‌ ص 427. 
3 همان، ص 428. 
4 بحارالانوار، ج 60، ص 26، حديث 23 چاپ بيروت. 
5 همان، ‌ص 25، حديث 19. 
 

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

دیدگاه‌ها

وقتی خداونددرقران به پیامبرش هشدارمی دهد وامیرمومنان امام صادق می فرمایند چشم زخم حق ودعاحق پس بایدحرف دشمنان دین را گوش نداده وبه دستورات دین عمل کنیم باتشکرازمطالب ارزشمندتان

باسلام.
من چشم زخم میزنم وعمدی نیست وازاین بابت بسیار ناراحتم .خیلی زود اثر میکنە وباعث عذاب وجدانم میشە چکار کنم ازبین برە

شنیدم زن حامله اگر به قبرستان برود یا مرده ببیند چشم بچه اش شور میشود.. فکر کنم اطلاع رسانی و رعایت این موضو برای اینده اجتماع و خودمان مفید باشد..

منم بعضی وقتا که حسودیم بشه به چیزی میشه چشم شور میشه ، دست خودم نیست میگن اگه شخصی چشم زخم میزنه وقتی خوابش برد روش،نماز میت بخونی دیگه چشش شور برطرف میشه
چشم زخم نمیزنه

افزودن دیدگاه جدید

.