آيا انساني كه هم‌زاد، او را اذيّت و آزار مي‌دهد، وظيفة انسان در برابر او چيست‌، آيا در قرآن اسمي از هم‌زاد آمده است و راهي براي كنترل آن بيان كرده است‌؟

اگر منظور شما از هم‌زاد، آن‌چه در زبان برخي عامّه مطرح است كه هر انساني هم‌زادي از جن‌ّ و شيطان دارد كه گاهي او را اذيّت مي‌كند، بايد گفت كه‌: 1. اصل وجود جن‌ّ، نكته‌اي است كه قرآن مجيد به آن اذعان دارد. 2. شيطان و جنّي كه در فرهنگ ديني اطلاق شده‌، بر مطلق موجود پنهاني‌، اعم از باشعور و بي‌شعور، دلالت دارد. 3. از آيات قرآني استفاده مي‌شود كه شيطان‌، موجودي شرور و موذي و مضرّ است كه درصدد ايجاد دو دستگي و اختلاف‌افكني بين مردم مي‌باشد.
اين‌ها گوشه‌اي از واقعيّات موجود است‌، امّا اين كه اين موجودات‌، انسان‌ها را آزار مي‌دهند يا اشكال عجيب و غريبي دارند; سم را رو دم دارند; موذي و پرآزار و كينه‌توز و بدرفتارند كه ممكن است از ريختن يك ظرف آب داغ در يك نقطه خالي‌، خانه‌هايي را به آتش بكشند و موهوماتي ديگري از اين قبيل‌، صحّت ندارد.
خلاصه آن‌كه‌، اصل وجود موجودي پنهاني به نام جن‌، مسلّم است‌، امّا اين كه هم‌زاد انسان باشد و او را اذيّت كند يا خرافه‌هاي ديگري از اين دست‌، مطلب عوامانه‌اي است كه صحّت ندارد.( با استفاده از يكصد و هشتاد پرسش و پاسخ‌، آيت‌اللّه مكارم شيرزاي‌، ص 552، نشر برگزيده‌. )

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

مطالب مشابه:

تسخیر همزاد چه حکمی دارد ؟

آیا موکل و همزاد نوری وجود دارد؟

برچسب‌ها

دیدگاه‌ها

ازار اذیت دزیدن مهرنماز
یک ماه اذان دادن در گوش در بیابانی

دگرگونم و فکر میکنم که همش توحمه ولی در بعضی از جاها نجاتم داده.ولی ایا کار خدا بوده یا......

مدتی است پریشان وبیقرارم یه دردی تمام وجودمو گرفته

من همیشه دچار تش یش هستم ولی در روزهای ۴ شنبه خیلی پریشان حال میشوم واحساس خفگی میکنم گاهی شبها احساس میکنم بهم حمله میکنن و از خواب میپرم بمن گفتن همزاد دارم و دعای همزاد دادن اونو تو کش سرم گذاشتم که مدام همراهم باشه از وقتی این دعا رو گرفتم حالم بدتر میسه امکان داره بخاطر این دعا باشه ؟ راهنمایی کنید

مدت سه سال شاید هم بیشتر که در بیست و چهار ساعت سه یا چهار ساعت بیشتر خواب ندارم غذا خیلی کم میخورم روزی ی وعده اونم خیلی کم

نویسنده: سیدمحسن سجادی تاریخ: ش., 08/17/2019 - 17:31

پیوند ثابت

سلام من گره توکارمه به یک بنده خدامراجعه کردیم میگه همزادت اذیتت میکنه چکارکنم دست ازسرم برداره

افزودن دیدگاه جدید

عدد «سی صد و سیزده» را وارد نمایید