من نمی دانم به کدام ارگان یا شخص و جایی مربوط می شود ولی از شما سؤال می کنم آیا شما صبح ها از ساعت ۴ الی ۸ تا ۵/۸ سری به پارک ملت در ملأ عام زده اید که ببینید جوانان ما که برای امر به این پاکیزه و سالمی به نام ورزش به چه وضعی هستند؟! وقتی جوان و نوجوان من نوعی می خواهد به پارک مراجعه کند چطور می توانم او را منع کنم وقتی میبینم محیط سالم نیست.(وقتی بنده به مأمورین پارک اعتراض کردم گفتند از مقامات دستور آمده جوانان آزاد باشند نگذارید جوانتان اینجا بیاید)

که درارتباط با مسأله فساد اخلاقی جوانان دو گونه برخورد می توان داشت : یکی این که با تهدید و ارعاب و برخوردهای خشن مانع از تحقق فساد در جامعه شد و دیگر آن که بجای توسل به زور برای توسعه فرهنگی، کاهش ناهنجاریهای اجتماعی به اصلاح و دگرگونی باورها و نگرشاها پرداخت. و تجربه نشان داده در این گونه موارد برخورد فیزیکی و ارعاب نه تنها کارساز نیست بلکه در بسیاری از موارد نتیجه عکس می دهد و از لحاظ روانشناسی نیز روش تنبیه و مجازات آخرین حربه تربیتی می باشد،حال آنکه در طول سالیان گذشته ما برای اصلاح جامعه آنرا به عنوان اولین ابزار و وسیله به کار بردیم و با آن که رهبر معظم انقالب آیت ا…خامنه ای بر فریضه امر به معروف و نهی از منکر بصورت لسانی تأکید ورزیدند اما متولیان امر به تجای امر و نهی زبانی به امر و نهی عملی و برخورد فیزیکی پرداختند و به جای اصلاح امور به تشدید آن کمک کردند.

راه حل دوم برای اصلاح ساختار اجتماعی و کاهش ناهنجاریهای اجتماعی اصلاح و دگرگونی باورها و نگرشها است. اصلاح جامعه و روابط حاکم بر آن از جمله روابط دختر و پسر نیازمند بستر سازی مناسب و کارهای تأثیر گذار فرهنگی است. لابد می دانید تا زمانی که زشتی امری برای فرد فرد آشکار نشود از آن اجتناب نخواهد کرد و اگر شخص یا اشخاصی مانع از انجام آن شوند وقوع آن امر صورت مخفی و غیر علنی پیدا کرده و در خفا گسترش می یابد و به مرور ر صحنه اجتماع بروز و نمود خواهد یافت، و چون از گستردگی برخوردار گردد عملاً ممانعت و مخالفت عملی با آن به آسانی میسر نخواهد بود. البته ما نیز همانند ماخواستار محیلی سالم برای رشد اررشها و کمالات هستیم و همه ما مسئول اصلاحوضع موجود بوده و از مسئولان نیز انتظار داریم راهکارهای عملی و تأثیر گذاری در این امر حیاتی ارائه و دنبال نموده و محیط را برای رشد ارزشهای انسانی اسلامی مهیا کنند.

و در ارتباط با این مسأله که فرموده بودید چگونه جوانتان در محیطی که آلوده به انواع فساد است دچار آلودگی نشود، عرض می شود : اولاً غیر از پارک ملت مکانهای ورزشی دیگری در سطح شهر احداث شده که برای اطمینان بیشتر میتوانید جهت ورزش به آن مکان ها مراجعه کنید. ثانیاً تذکر این نکته خالی از لطف نیست که با این که محیط نقش زیادی در اخلاق و روحایات افراد باز می کند اما انسان ها در سخت ترین شرایط و بدترین محیط های اجتماعی میتوانند با اراده ای قوی دامان خود را از آلودگی ها پاک نگه دارند. چنانچه در همین دوره کنونی بسیاری از جوانان سلیم العقل نه تنها آلوده به گناه نشده بلکه مراحل رشد و کمال معنوی خود را یکی پس از دیگری طی می کنند که البته این مسأله وابستگی بسیار شدیدی در مرحله اول به تربیت خانوادگی افراد و در مرحله دوم به تربیت مربیان دلسوز دارد. اول معلمانی که درس زندگی به کودک می آموزند و در دل پاک او نقش های خوب وبد ترسیم می کنند پدر و مادرهستند. اولین عاملی که دل بی آلایش طفل را به صفات پسندیده یا ناپسند متصف می کند و در وی تمایلات روا یا ناروا پدید می آورد تربیت خانوادگی است.

امام باقر( می فرمایند : فرزندان بشر با صلاحیت اخلاقی پدران خود از خطر انحراف مصون می مانند۱

البته از تأثیر دوست بد نباید غافل بود، چنانچه حضرت علی( در وصایای خود به امام حسن مجتبی( به این مسأله اشاره کرده و می فرمایند : از مراکز بد نام بپرهیز، از مجالسی که مورد سؤظن است دوری کن، و بدان که رفیق بد دوست خود را فریب می دهد و میل او را به کارهای ناپسند تحریک می کند و سرانجام آلوده اش می سازد۲

در پایان به این مطلب نیز اشاره ای می کنیم که ؛ انقلاب و نظامی که با خون هزاران هزار شهید به ثمر رسیده است امانتی است الهی، و همه ما در حفظ و حراست آن مسؤلیم، لذا باید ضمن تلاش در جهت سالم نگه داشتن جوانان خویش،در جهت حفظ ارزشها نیز بکوشیم و به صور مختلف در خصوص حفظ ارزش ها متوجه سازیم. در چنین محیطی یقیناً افراد سودجو و غیر ارزشی مجال فعالیت نخواهند داشت و کسی جرأت نخواهد کرد ارزشهای انقلابی و اسلامی را فدای بی بند و باری جوانان کند.

منابع :

۱٫ بحار۱۵/ص۱۷۸

وسایل۳/ص۲۰۶

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.