به نظر جنابعالی کاهش مشارکت مردم در انتخابات شوراهای اسلامی نشان دهنده عدم اعتماد عمومی به مسئولین ودست اندرکاران نظام نمی باشد و اگر این مورد صحیح می باشد چه تدبیری در نظر گرفته شده است تا این کاهش رأیرا درانتخابات مجلس شورای اسلامی نداشته باشیم؟ضمناً آیا این کاهش مشارکت عمومی از تبعیض و فساد اقتصادی مسئولین منشأ می گیرد؟

0 7

کاهش مشارکت مردم به چند عامل بستگی دارد :

۱- بی توجهی مسئولین به خواسته ها و مطالبات حقیقی مردم

۲- اختلاف و نزاع بین مسئولین و مراکز تصمیم گیری

۳- تبلیغات روانی دشمن در جهت یأس و دلسردی مردم

البته با همه این اوصاف مردم در مقاطع حساس با حضور فعال در صحنه ها بویژه در انتخابات وظیفه خود را بخوبی انجام داده اند. در انتخابات شوراها، چون مردم نتیجه مثبتی از تشکیل شوراها مشاهده نکردند بویژه اختلافات و درگیریهای مداوم در شورای شهر تهران برای مردم خسته کننده شده بود مردم از انتخابات شوراها استقبال نکردند. البته عملکرد مجلس ششم که بیشتر بجای آنکه دنبال رسیدگی به خواسته های حقیقی مردم، رفع اشکالات معیشتی و مایه اقتدار و صلابت نظام باشد، متأسفانه به بحران سازی پرداخته و درگیریهای جناحی را به مصالح نظام و مردم ترجیح دادند نیز موجب دلسری مردم شده است.

هر چند به فرمایش رهبر معظم انقلاب حضور قوی مردم در انتخابات مجلس از نتیجه آن مهمتر است، مسئولین بایستی با خدمت هر چه بهتر به مردم زمینه حضور فعال ایشان را فراهم نمایند.

نکته دیگری که باید مورد توجه همه مردم باشد این است که مسئولین را خود مردم انتخاب می نمایند، همچنانکه نمایندگان مجلس و شوراها را نیز انتخاب می نمایند پس سهمی از کجروی ها و در نهایت دلسردی ها تقصیر خود مردم است و اگر مردم درانتخابات دقت بیشتری می کردند شاید درصد مشکلات کاهش می یافت و از این منظر نتیجه میگیریم که اصلاح مسئولین و شوراها به دست خود مردم است و مردم هستند که با رأی خود موجب تعالی و بهبود امور می شوند و لذا تصمیم صحیح مردم این است که علاوه بر این که در انتخابات بیش از پیش شرکت نمایند سعی کنند شناخت و آگاهی خودرا نسبت به نمایندگان بالا برند و اشخاص اصلح را انتخاب نمایند نه اینکه بنای مخروبی را که خود نیز در تخریب آن سهیم بوده اند رها سازند و به راحتی از کنار آن بگذرند.

البته از بیان تقصیر و کوتاهی مردم در امر انتخابات نخواستیم بر اشتباهات مسئولین سرپوش بگذاریم. به نظر ما اصلاحات باید در هر دو طرف انجام شود هم در مردم تا با فهم و درک بیشتری رأی دهند و هم در مسئولین تا از رأی مردم سوءاستفاده نکنند اما به هر حال اصلاح مسئولین نیز به همت مردم باید صورت پذیرد.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.