چرا خداوند به ظالمان مهلت می دهد ظلم کنند و چرا آنان را هنگامی که تصمیم به ظلم می گیرد هلاک نمی کند ؛ آیا این امر با رحمت خداوند منافات ندارد ؟

خداوند این جهان را در تکلیف و آزمایش و جهان دیگر را محل پاداش و کیفر قرار است و خداوند گرچه می توان انسانهای ظالم را سریعاً مؤاخذه کند و جلو ظلم آنان را بگیرد

0

خداوند این جهان را در تکلیف و آزمایش و جهان دیگر را محل پاداش و کیفر قرار است و خداوند گرچه می توان انسانهای ظالم را سریعاً مؤاخذه کند و جلو ظلم آنان را بگیرد ، اما این کار نمی کند ؛ چون برخلاف سنت وی در مورد تکامل انسان است . انسان با رویارویی با سختی ها و مصیبت ها و مقاومت در برابر آن ها به کمال می رسد . چنانچه همان لحظه ای که هر انسان قصد ظلم می کرد به هلاکت می رسید ، صبر و مقاومت در برابر ناملایمات هم معنی نداشت از این راه کمالی برای کسی فراهم نمی شد با این توضیح روشن می شود که این مسئله با مهربانی خداوند هم منافات ندارد . زیرا بسیاری از افراد از طریق تلاش مجاهدت و مقاومت در برابر مشکلات و مبارزه با ظلم مشمول رحمت ویژه ی خداوند می شود و خداوند آنان را از مواهب و الطاف خاص خویش برخوردار می سازد .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.