گفته می شود در برخی از آیات قرآن به سفر انسان به ماه و دیگر کرات اشاره شده است . در این صورت چرا ما مسلمانان در این امر پیشقدم نبوده ایم ؟

اولاً مسلمانان باید در قرآن و تعالیم متعالی آن تدبر نموده ، زندگی خویش را با آن تطبیق دهند . عدم پیشرفت مسلمانان در زمینه های علمی معلول کتاب آسمانی آنان نبوده است

0 19

اولاً مسلمانان باید در قرآن و تعالیم متعالی آن تدبر نموده ، زندگی خویش را با آن تطبیق دهند . عدم پیشرفت مسلمانان در زمینه های علمی معلول کتاب آسمانی آنان نبوده است ؛ بلکه معلول ضعف و سستی خود آنان بوده است همچنانکه قرآن مجید به صراحت می فرماید : « ولاتهنوا و لاتحزنوا و انتم الاعلون ان کنتم مومنین ؛ سست و{P – سوره آل عمران ، آیه ۱۳۹ . P}
اندوهگین نباشید . شما در صورتی که ایمان داشته باشید برترین ملت می باشید » .
قرآن مجید در آیات بسیاری به تدبّر و تفکر و اندیشیدن در آفرینش آسمانها و زمین و ویژگیهای آنها امر کرده است .
ثانیاً مسلمانان در صنایع و اکتشافات علمی نسبت به دیگران پیشقدم بوده اند . باید در تاریخ پیشرفت علوم و صنایع مطالعه کرد تا معلوم گردد که مسلمانان در این زمینه پیشقدم بوده اند .
در عصری که قرآن و قوانین اسلامی تنها قانون کشورهای اسلامی بود ، مسلمانان از نظر علمی تا آنجا پیشرفته بودند که جنبش های فکری و علمی مغرب زمین تا حدود زیادی مرهون خدمات علمی آنان بوده است ، چارلزگدیز ، رئیس هیئت مدیره موسسه آمریکایی مطالعات اسلام شناسی ، ضمن سخنانی که درباره اسلام دارد می گوید : « در ظهور و پیشرفت هر جنبه از فرهنگ و زندگی اقتصادی غرب ، یعنی : هنر ، معماری ، غذا ، پوشاک ، طب ، دریانوردی ، ریاضیات و هیئت مردم اروپا و آمریکا مدیون تمدن اسلامی هستند » .
مسیوسدیو ، مورخ مشهور فرانسوی ، می نویسد : « ترقی تمدن امروز اروپا مرهون علومی است که اسلام در سراسر شرق و غرب منتشر ساخت . حقیقتاً باید اعتراف کرد که مسلمانان استادان اولیه اروپاییان بوده اند .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.