وَهابیّت چه فرقه ای است ؟

وهابیّت فرقه ای است که در نجد و حوالی آن ظاهر گردید و مؤسس آن محمّد بن عبدالواهاب ( متوفی در سال ۱۷۸۷ میلادی ) است .

0 24

وهابیّت فرقه ای است که در نجد و حوالی آن ظاهر گردید و مؤسس آن محمّد بن عبدالواهاب ( متوفی در سال ۱۷۸۷ میلادی ) است . آنان در احکام ، حنبلی مذهب و در اصول عقاید و بعضی فروع پیرو ابن تیمیه اند . اساس اعتقادات و باورهای این فرقه بر این است که آنچه را که قرآن و سنّت پیغمبر بدان تصریح کرده اخذ کنند و آنچه را که در کتاب و سنّت نیابند بدعت شمارند .
وهابیان در توحید و یکتاپرستی راه افراط پیموده ، به ادعای حمایت از توحید و مبارزه با شرک ، توسّل به اموات را ، هر کس که باشد ، شرک به خدا می پندارند . به همین دلیل ساختن ضریح اساساً بنایی را بر روی قبور جایز نمی دانند ؛ استفاده از هر چه که در عصر پیغمبر ( ص ) نبوده ، همچون : دخانیات ، قهوه و چای را حرام می دانند .
این گروه خود را « سلفی » می خوانند و بر این اعتقادند که بر مذهب سلف صالح ، یعنی اصحاب پیغمبر ( ص ) هستند و نظریاتی را که بعدها در حیطه تفکّر اسلامی مطرح گردید ، مانند نظریات اشاعره و معتزله را باطل و مردود می دانند .
محمّد بن سعود ، بزرگ خاندان آل سعود ، که از پیروان و طرفداران وهابیّت بود ، با دولت عثمانی جنگید . والی مصر ، محمّد علی پاشا ، آنان را به تسلیم واداشت ؛ لیکن آنان سپس حجاز و صحرای شبه جزیره عربستان را به سرکردگی عبدالعزیز آل سعود به چنگ آوردند و همه قبور صحابه و تابعان و ائمه مسلمانان را ویران کردند .

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.