شيوه معاشرت با اقوام

1. در بين اقوام ما افراد بي دين (كم) هستند كه رعايت حجب و حيا را نمي كنند و باعث بدبيني ديگران به دين و مملكت و حتي متاسفانه به رهبر مي شوند. لذا بفرماييد كه شيوه معاشرت من چگونه باشد؟ ضمن اينكه امر به معروف و نهي از منكر هم كارساز نبوده و يا من به نتيجه نرسيده ام. 2. افرادي هست كه به ظاهر مذهبي هستند ولي خيلي از شرعيات را رعايت نمي كنند بدون اينكه كسي بفهمد مثلاً فلاني از بازار يك پيراهن خريداري مي كند و به همسايه خود با قيمت دو برابر مي فروشد، خيلي بد است پس چرا جزء ربا قرار نمي گيرد و اگر اين طور است من هم بروم يك جنس را به قيمت ده برابر بفروشم.

پاسخ:

سوال اول درباره معاشرت با خويشان و اقوامي است كه رعايت شئونات اسلامي را نمي كنند.
در اين باره لازم است به چند نكته توجه شود:
1. اگر اين افراد از ارحام و خويشان درجه يك شما مي باشند سعي نماييد ارتباط خود را با آنها قطع نکنید. زيرا خداوند بركات زيادي در صله ارحام قرارداده است و چون مومن از جهت روحيه هميشه برتر از غير مومنين است بلاشك اين ارتباط شما در دراز مدت منجر به تاثير بر آنها خواهد شد، اگر چه در ظاهر ابراز نكنند. البته اين در صورتي است كه انشاءالله حركات و سكنات شما برخاسته از معرفت اسلامي باشد.
2. نكته ديگر اينكه اگر آنها اقدام به قطع ارتباط با شما كردند ديگر تكليفي بر شما نيست.
3. اما اگر اين افراد از ارحام شما نمي باشند و طبق فرموده خودتان هر آنچه لازم بوده به آنها گفته ايد، رهايشان سازيد و لازم نيست چيزي به آنها بگوييد تا بنا بر قول قرآن كريم در طغيانشان غوطه ور شوند.(1)
و اما در رابطه با سوال ديگر شما كه در مورد افرادي است كه به ظاهر مذهبي اند اما رعايت شرعيات را نمي كنند، لازم است به اين نكات توجه نماييد:
1. ابتدا بايد شما مسلح به معارف ديني از جمله احكام و اخلاق اسلامي شويد. و بعد از آن كه ملاك هاي قضاوت صحيح در مورد افعال خود و سايرين را بر طبق موازين اسلامي به دست آورديد، آن گاه مي توانيد اعمال و افكار خود و يا ديگران را براي سنجش در اين ترازو قرار دهيد و در صورت ناهماهنگي آن با موازين شرعي و اخلاقي، سعي كنيد خود و ديگران را به صراط مستقيم هدايت كنيد. حال اگر متنبه شدند و از خواب غفلت برخاستند، بي شك از شما سپاسگذاري خواهند كرد، چرا كه با دلسوزي، آنها را از لبه پرتگاه جهنم(2) رهانيده ايد و اگر روشن نشد ديگر بر شما تكليفي نيست.
نكته: حتماً سعي كنيد از بحث زياد خودداري كنيد و حتماً در مواردي كه بحث كردن ضروري است قبل از آن كه وارد بحث شويد با فرد ديگري از بزرگترها كه شخص فهميده و خوش اخلاقي باشد مشورت كنيد.
در پايان برخي از منابع در راستاي سوالات شما معرفي مي گردد كه مي توانيد با مطالعه آنها آشنايي بيشتري با معارف اسلامي پيدا كرده و انشاءالله در آينده يكي از مبلغين اسلام ناب در محيط خود گرديد. البته اگر سوالي برايتان در اين زمينه مطرح شد با ذكر شماره سوال قبلي با ما تماس بگيريد. تا از فيض ارتباط معنوي با شما بهره مند گرديم.

پاورقی:

1. انعام : 91.
2. توبه : 109.
 

افزودن دیدگاه جدید

.