آیا نماز هم در جسم تأثیر دارد و هم بر روح و روان؟

0 15

آیا نماز هم در جسم تأثیر دارد و هم بر روح و روان؟ از نظر علمی توضیح دهید؟ اگر کتابی در این زمینه است بنویسید؟ از نظر پزشکان غربی چطور؟ آیا آماری دارید؟

پاسخ:

در پاسخ به این سئوال توجه شما را به نکات ذیل جلب می کنیم:
۱. از نظر روان شناسی رشد، رشد انسان دارای ابعاد عاطفی، جسمی، اجتماعی، رفتاری و معنوی است.(۱)
ابعاد رشد با همدیگر تأثیر متقابل و تعامل دارند از سوی دیگر امروزه تأثیر متقابل و رابطه تنگاتنگ جسم و روح و روان از اصول مورد قبول همه علماء و دانشمندان است. نماز بر همه ابعاد یاد شده یعنی جسم، روح و روان اثر می گذارد. از این گذشته با توضیح یاد شده اگر کسی تنها قایل شود نماز برجسم مثلا تأثیر ندارد نمی تواند تأثیر آن را بر ابعاد مختلف رشد (عاطفی، اجتماعی، رفتاری و…) منکر شود.
یافته های پژوهشی۱. دعا و نماز در کاهش فشار خون اثر محسوسی دارد. میزان متابولیسم بدن و تعداد ضربان قلب و تنفس همانند واکنش های آرام بخش تنظیم و تعدیل می شود.
۲. کولکای (۱۹۸۶م) تأثیر نماز و دعا را در کاهش اضطراب بررسی کرد و به این نتیجه رسید: ۴۲ درصد افراد نمونه او گزارش داده اند که نماز اضطراب را پایین می آورد.
۳. در مطالعه ای که غفور موسوی و همکاران (۱۳۷۶ش) در درمانگاه های بیمارستان خورشید انجام دادند، نشان داده شد که تعداد افراد بی نماز در مبتلایان به افسردگی، بیش تر است و درصد بیشتری از مبتلایان به طور مرتب نماز نمی خواندند.
۴. روحی عزیزی (۱۳۸۰ش) در مطالعه ای که تحت عنوان «تأثیر نماز بر سلامت جسمی ـ روانی روی ۴۵ دانشجوی دختر و پسر انجام داد، چنین نتیجه گرفت که بیش از ۹۰ درصد نماز گزاران پس از ادای این فریضه الهی به حالت سکون و آرامش می رسند».(۲)

پاورقی:

۱. فصلنامه حوزه و پژوهش، سال هفتم، بهار ۱۳۸۵ش، شماره ۲۵، خدمات دین و روان شناسی.
۲. ر.ک: پناهی، علی احمد، آرامش در پرتو نیایش، قم، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره). ۱۳۸۴ش، ص۱۷۰ ـ ۱۶۷.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.