الکل طبی وصنعتی چه حکمی دارد؟

در مورد شراب همه میدانیم که حرام است وهیچ شکی در آن نیست زیرا آیه ی قرآن به حرمت  آن اشاره کرده است وهمچنین روایات زیادی نیز در این زمینه وجود دارد. اما همه میدانیم که چیزهای دیگری هستند که مست کننده هستند و در زمان پیامبر وامامان معصوم وجود نداشتند، مانند الکل که در 1000سال پیش توسط محمدبن زکریای راضی کشف شد. حال سوال: آیا استفاده از این مواد (برای آشامیدن) که شاید در اصل بعضی از آنها مایع ومست کننده باشند حلال است یا حرام؟

حضرت ایت الله سیستانی:

آيا خوردن الکل حرام است؟ حتي اگر مصرف دارويي نداشته باشد ولي انسان مست نشود؟
حرام است، اگر نوشيدن مقدار زياد آن موجب مستي بشود خوردن اندک آن هم جايز نيست.

استفاده از داروهايي که در آنها مقداري الکل مخلوط شده است (مثلاً ۱٠%) جايز است ؟
جايز نيست، مگر در صورت اضطرار.(1)

حضرت ایت الله بهجت(ره):

در مواردى الكل حكم دارو دارد و خوردن آن ضرورت پيدا مى كند، در اين موارد خوردن الكل چه حكمى دارد؟

ج. فقط در مواردى كه معالجه منحصر به خوردن آن است، اكتفا به حدّ ضرورت جايز است.(2)

حضرت ایت الله مکارم شیرازی:

لطفاً به دو سؤال زیر پیرامون الکل پاسخ دهید: 1- در مواردى الکل حکم دارو دارد (مثل مسمومیّت با متانول) و خوردن آن ضرورت پیدا مى کند. در این گونه موارد شُرب الکل چه حکمى دارد؟ 2- گروهى از داروهاى تزریقى به دلیل مسائل فرمولاسیون حاوى مقادیرى الکل هستند. مصرف این گونه داروها چه حکمى دارد؟

 در صورتى که از الکلهاى مست کننده و در غلظت هاى قابل شرب باشد، تنها وقتى جایز است که داروى منحصر به فرد محسوب شود و جانشینى نداشته باشد. 2- اگر از الکلهاى طبى در آن استفاده شود و در شرایط فعلى جنبه مایع مسکر ندارد اشکالى ندارد.(3)

حضرت ایت الله خامنه ای:

س: آيا الکلى که در داروها و يا مواد غذايى براى ماندگارى و تازگى آنها استفاده مى‌شود و به تنهايى قابل شرب نيست نجس و غير قابل شرب است؟

ج) اگر معلوم نباشد كه الکل مخلوط شده از قسم مايع بالاصاله و مست کننده است يا نه، اشکال ندارد؛ و در هر صورت اگر دارو مورد ضرورت براى استعمال باشد اشکال ندارد لکن در صورت مخلوط بودن با الکل مست کننده بنابر احتياط واجب بايد دست و دهان و موضع اصابت دارو را تطهير کند.(4)

 

پی نوشت:

1:برگرفته از سایت حضرت ایت الله سیستانی

2:برگرفته از سایت حضرت ایت الله بهجت(ره)

3:برگرفته از سایت حضرت ایت الله مکارم شیرازی

4:برگرفته از سایت حضرت ایت الله خامنه ای

 

افزودن دیدگاه جدید

عدد «سی صد و سیزده» را وارد نمایید