حوصله بچه داری ندارم

چند وقتی است که احساس می‌کنم اصلا حوصله بچّه‌هایم را ندارم؛ به طوریکه این بی‌حوصلگی نسبت به فرزندانمان، سبب شده تا نقش مادری خود را به درستی ایفا نکنم، لطفا مرا راهنمایی کنید.

پاسخ:

این بی‌حوصلگی شما نسبت به فرزندانتان، می‌تواند زاییده مسائلی باشد:

1. چنانچه نقش مادری را کم‌اهمیت تلقی کنید و آن را کاری پیش پا افتاده و ساده بدانید، در اینصورت، حسرت خانمهایی را خواهید کشید که از نظر شما راحت و بدون فرزند و حتّی به صورت مجرد در حال زندگی هستند.

البته این برداشت منفی می‌تواند ناشی از تلقین دیگران، ایرادهایی که به مادری شما می‌گیرند و یا غفلت شما از نقش مهم‌تان باشد. شما با تربیت فرزندان خود، یک سرمایه‌گذاری بزرگ را راه انداخته‌اید و قرار است با شکوفا ساختن آنها، هم توشه معنوی فراوانی بردارید و هم خدمتی بزرگ به کشور و جامعه خود داشته باشید.

2. وجود فرزندان بدقلق و دشوار، می‌تواند روحیه شما را در مسیر مادری ضعیف کند. به جای آنکه در برابر رفتارهای آزاردهنده فرزندان واکنش نشان دهید، با افزایش سطح معلومات خود، راهکارهای مهار کودکان دشوار را بیابید یا از متخصصان کودک و نوجوان مشاوره حضوری یا تلفنی بگیرید.

3. کودک شما یک مزاحم نیست، بلکه هدیه‌ای است که خداوند به خاطر وجود شایستگی مادری به شما داده است. کودک خود را یک فرصت برای تکامل و تعالی خود بدانید و از این فرصت بیشترین بهره‌وری را کسب کنید.

پیامبراکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) در این باره فرموده: «بیتٌ لاصبیانَ فِیهِ لا بَرَکةَ فِیه؛ خانه‌ای که کودک در آن نباشد، برکت ندارد.»[1]

4. حرکت کنید و در زندگی فردی خود اهداف جدید و ممکن را تعریف کنید. اگر احساس روزمره‌گی و توقف کنید، بد خلق و بی‌حوصله می‌شوید. با رشد شما، فرزندان شما نیز به پیشرفت بیشتر نزدیک خواهند شد.

از این نکته غافل نباشید که حضرت علی(علیه‌السلام) فرمود: «اَلصَّبرُ فِى الأمورِ بِمَنزِلَةِ الرَّأسِ مِنَ الجَسَدِ، فَاِذا فارَقَ الرَّأسُ الجَسَدَ فَسَدَ الجَسَدُ وَ اِذا فارَقَ الصَّبرُ الأمورَ فَسَدَتِ الأمورُ؛ نقش صبر در كارها همانند نقش سر در بدن است؛ همچنانكه اگر سر از بدن جدا شود، بدن از بين مى‏رود، صبر نيز هرگاه همراه كارها نباشد، كارها تباه مى‏گردند.»[2]

5. از همسر خود کمک بگیرید. از او بخواهید که در مراقبت از فرزندانتان به شما کمک کند. با این کار، هم شما می‌توانید به کارهای دیگرتان برسید و هم بچه‌ها از حضور در کنار پدر، احساس خوبی خواهند داشت.

همه مردها دوست دارند کاری کنند که رضایت همسرشان را به دستآورند، زمانی که شوهر شما چنین مسئولیتی را پذیرفت، حتما از او تقدیر کنید و این را به حساب وظیفه‌اش نگذارید.

-------------------------------------------

پی‌نوشت ها:

[1]. نهج‌الفصاحة، ص374، ح1096
[2]. اصول كافى، ج2، ص90، ح9

افزودن دیدگاه جدید

.