علل کم انگیزگی نسبت به مطالعه چیست ؟

«قُلْ رَبِّ زِدْنی عِلْما؛ بگو پروردگارا علم مرا افزون کن.»[طه/114]

شاید این سوال برای شما هم  ایجاد شده باشد که چرا با وجود ارتقاء سطح سواد و تحصیلات در بین جامعه، ولی کماکان سطح مطالعه مردم بالا نرفته است؟ چرا با وجود اینکه همه علاقه زیادی به دانستن داریم، ولی نسبت به مطالعه کردن رغبت چندانی از خود نشان نمی‌دهیم و بیشتر سعی می‌کنیم که اطلاعات خود را مثلا؛ از طریق رسانه‌هایی همچون؛ تلویزیون دریافت کنیم تا اینکه به طور مستقیم خودمان به کتاب مراجعه کنیم و معلومات خودمان را افزایش دهیم؟!

علّت و منشأ  بی‌علاقگی و بی‌انگیزگی نسبت به مطالعه  را در سه عامل می‌توان جستجو کرد؛

1. رفتار، گفتار و نگاه والدین به آموزش فرزندان؛ تأثیر به سزایی در ایجاد انگیزه فرزندان به مطالعه دارد؛ زمانی که والدین تنها نمره و مدرک گرفتن فرزندان برایشان اهمیت داشته باشد و هنگامی فرزندان را وادار به مطالعه می‌کنند که معدل بالایی را کسب کنند، در آن صورت فرزندان نسبت به خواندن و مطالعه کردن کتاب شرطی می‌شوند؛ یعنی اگر امتحان و نمره گرفتن در کار باشد، مطالعه هم خواهد بود و گرنه خبری از مطالعه نخواهد بود. بنابراین؛ نتیجه‌اش این می‌شود که انگیزه علم‌آموزی و دانستن از طریق مطالعه در فرزندان خاموش می‌شود.

2. سیستم آموزشی و نوع نگاه معلمان و مربیان به آموزش دانش آموزان؛
متأسفانه، یکی از انگیزه‌های نادرستی که توسط سیستم آموزشی به دانش آموزان القاء می‌شود، همین صرف انگیزه نمره و معدل بالا گرفتن است که در اینجا همان شرطی سازی صورت می‌گیرد.

3. ترغیب به تماشای زیاد تلویزیون؛ [البته این مورد تأثیر تربیتی مستقیم ندارد.]
بعضی از خانواده‌ها، بسیار فرزندانشان را ترغیب به تماشای تلویزیون می‌کنند، درحالی که محققان به این نتیجه رسیده‌اند؛ که یکی از پیامدهای تماشای زیاد تلویزیون، پایین آوردن حوصله مطالعه فرزندان است.
بنابراین لازم است که در حوزه خانواده، والدین علم آموزی را در فرزندانشان تقویت کنند، به شرط اینکه در ذهن فرزندانشان، نمره گرفتن را جایگزین علم‌آموزی نکنند.

افزودن دیدگاه جدید

.