پرورش کودک دو زبانه

پروش کودک دو زبانه نیاز به صبر ، تلاش و پشتکار دارد. والدین می توانند در این امر مهم که امروزه و در آینده بیشتر مورد توجه و نیاز همگان است به کودک  خود کمک کنند .

دیدن کارتون برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود ولی گوش دادن به فایل های صوتی و موزیکالی مجموعه ها ، پیش زمینه قدرتمندی در ذهن کودک ایجاد می کند که در سنین بالاتر علاقه و توجه او را به زبان دوم بیشتر می کند.
از سن یک سال تا دو سال کودک حداکثر روزی ۱۵ دقیقه می تواند مجموعه های شعری که تصویری است را ببیند و بهتر است والدین هم در خواندن شعرها همخوانی کنند .

کودکان بالای دو سال حداکثر روزی ۳ ساعت می توانند با دیدن کارتون هایی که متناسب سنشان است و به آن علاقه دارند به صورت غیر مستقیم زبان دوم را فراگیرند.
همانگونه که کودک زبان مادری را یاد می گیرد می تواند زبان دوم را هم یاد بگیرد‌.

والدینی که تسلط زیاد به زبان دوم ندارند می توانند به همراه کودک خود و با دنبال کردن کارتون ها هم علم خود به زبان دوم رو بالا ببرند هم به کودک خود کمک کنند. مثلا اگر مادری از هر ۲ دقیقه فیلم یک جمله رو یاد بگیرد و روزمره در بازی ها با کودک خود تکرار کند می تواند کمک موثری در یادگیری او بکند.

به طور مثال می خواهد با فرزندش بازی کند می تواند بگوید let's play  . بدون گفتن هیچ واژه ی فارسی دیگری
یا با درست کردن کاردستی های مختلف و نمایش دادن آن ها مثل اشکال هندسی و بیان اسم آن ها
کشیدن نقاشی و بیان اسم چیزهایی که می کشیم
خواندن داستان هایی با جملات خیلی خیلی کوتاه
نشان دادن اشیاء خانه و تکرار اسم آن ها
کودک پس از چند بار تکرار منظور را متوجه می شود و روز به روز ارتباطش با زبان دوم بیشتر می شود و به جایی می رسد که خود جمله ها را به کار می برد و کم کم سوالاتی در ذهن او ایجاد می شود....

این همان جایی است که کودک برای یادگیری هرچه بیشتر تلاش می کند و در نهایت یعنی موفقیت

پس ما می توانیم خود، معلم کودک خود در یادگیری زبان دوم به صورت غیر مستقیم باشیم و برای کودکمان یادگیری زبان را لذت بخش کنیم.بدون نیاز به کمک هیچ مربی و آموزش دهنده ای .

افزودن دیدگاه جدید

.