ورزش کردن را از کجا شروع کنیم؟

همه میدونیم ورزش کردن چقدر توی زندگی تاثیر مثبت میذاره، با این حال بیشتر جمعیت کشورمون هیچ فعالیت ورزشی انجام نمیدن. بخش بزرگی از این موضوع به خاطر اینه که نمیدونیم چطور و از کجا باید شروع کنیم. حتی اگر هم شروع کنیم، خیلی زود خسته میشیم و ترجیه میدیم به همون سبک زندگی تنبلی و بی تحرکی ادامه بدیم. در این مطلب، توی چند مرحله بهتون میگیم که چطور میتونید ورزش رو شروع کنید و بعد اون رو به یک عادت تبدیل کنید.

1- هدف گذاری برای ورزش کردن
اول از همه باید بدونیم که میخوایم تو چه کاری حرفه ای بشیم , یعنی باید برای خودمون هدف تعیین کنیم. ( مثلا میخوایم یک دونده خوب باشیم یا دوست داریم توی یه تیم بسکتبال باشیم). هر چقدر که با اطمینان بیشتری هدفتون رو تعیین کنید, همونقدر هم توی تمریناتتون موفق خواهید بود. البته اگه اطمینان ۱۰۰% هم ندارید , اشکالی نداره. با یه چیزی شروع کنید و بعدا هدف رو تغییر بدید. چیزی که مهمه اینه که کارتون رو بدون هدف شروع نکنید.

2- با حرفه ای های رشته مورد علاقه تون مشورت کنید.
قبل از شروع ورزش از چند نفر که این رشته ورزشی رو میشناسند بخواید که اگر پیشنهاد خاصی دارند باهاتون درمیون بذارن.

3- توی روز های اول به جزئیات توجه نکنید.
ممکنه چند تا برنامه ورزشی از وب سایت های مختلف یا از دوستاتون گرفته باشید. اما هیچ کدوم از برنامه ها جزئیات یکسانی ندارن. برنامه “الف” ممکنه بگه ۶۰ ثانیه استراحت کنید ولی تو برنامه “ب” مدت استراحت ۵۰ ثانیه باشه. یا درمورد روز هایی که ورزش میکنین ممکنه هر برنامه ای روزهای خاصی رو گفته باشه. کاری که باید بکنین اینه که برنامه های مختلف رو مطالعه کنید و نکات مشترکشون رو یادداشت کنید. ولی جزئیات رو در نظر نگیرید. مثلا بدونین که بین تمرین ها تون قراره ۶۰ – ۵۰ ثانیه استراحت داشته باشید. وقتی تازه کار هستید، نیازی نیست خودتون رو درگیر جزئیات کنید. به مرور زمان جزئیات وارد برنامه تون خواهد شد.

4- صبر کنید تا بدنتون عادت کنه.
شاید به هر دلیلی ( مثلا دیدن مسابقات ورزشی توی تلویزیون) یه انگیزه ای برای شروع ورزش پیدا کرده باشین که اتفاق خوبیه ولی ممکنه این انگیزه برای همیشه باهاتون نمونه. کاری که باید انجام بدید تبدیل کردن انگیزه ایجاد شده به عادتِ ورزش کردنه. برای این که به ورزش کردن عادت کنید باید بدونید که نمیشه با حرکات و تمرینات سخت و سنگین شروع کرد. چون حداکثر زمانی که دوام میارید, یک هفته است. پس برای مدت ۳ تا ۴ هفته به خودتون مهلت بدید تا به ورزش کردن عادت کنید.

5-هیچکدوم از جلسات تمرینتون رو کنسل نکنید.
این نکته خیلی خیلی مهمیه! اتفاقی که همه توی زندگی شاهدش بودیم اینه که بعد از ثبت نام در باشگاه، ۱ ماه به طور منظم ورزش میکنیم. بعد خسته میشیم و کم کم بی خیال ورزش کردن میشیم. وقتی هم که ببینیم وزنمون داره میره بالا دوباره ۱ ماه ورزش میکنیم و بعد به هربهانه ای دوباره ورزش رو کنار میذاریم و… این اتفاق ها مدام تکرار میشن و نمیذارن که ما به هدفمون برسیم. پس برای رسیدن به هدف نکته اصلی رفتن سر تمام جلسات تمرینه.

6- یه لیست از حرکات ورزشی که باید انجام بدید تهیه کنید و شروع کنید!
موقع ورزش کردن خیلی مهمه که تمرینهاتون حساب شده و اندازه گیری شده باشه. برای اینکه موقع تمرین کمتر گیج بشید، تمرینات روزانه و تعداد هر کدوم رو روی یه برگه بنویسید و با خودتون به تمیرن ببرید.

منبع: سایت علمی نخبگان جوان

افزودن دیدگاه

لطفا پاسخ سوال را بنویسید.