آيا آب زمزم معجزه است که تمام نمي شود؟

0

آيا آب زمزم معجزه است که تمام نمي شود؟ اگر نيست، آيا امکان تمام شدن آن هست وچگونه با علم سازگار است؟

آب زمزم ، معجزه الهی است.

1. تاریخچه زمزم :زمزم نام چاه (يا چشمه) مقدسى است داخل مسجدالحرام واقع در 18 مترى جنوب شرقى كعبه مقابل زاويه اى كه حجرالاسود در آن قرار دارد.
طبق روايات اين چشمه را حضرت جبرئيل آن گاه پديد آورد كه تشنگى بر حضرت اسماعيل و حضرت هاجر(كه توسط حضرت ابراهيم از سرزمين فلسطين كنعان به صحراى خشك و بى آب عربستان كوچانده شدند) غلبه كرد. و برخى روايات جوشش آب زمزم را به سودن پاشنه پاى حضرت اسماعيل (تشنه و بى قرار) به زمين نسبت داده اند. پيدايش چاه زمزم در مكه سبب شد تا قبايلى در آن سكنى گزينند و بعدها قبيله جُرهُم كه حرمت حرم و خانه كعبه را رعايت ننمودند چون دانستند ولايت و رياست كعبه از دستشان خارج مى شود، چاه زمزم را پر كردند تا اين كه چند سال قبل از ولادت حضرت رسول اكرم اين چاه به دست مبارك حضرت عبدالمطلب حفر گرديد (و بعداً حوض هايى در پيرامون زمزم به طور مجزا ساخته شد كه براى آشاميدن و وضو از آن استفاده مى شد، حوضى در سمت ركن حجرالاسود براى آشاميدن و حوضى در مقابل صفا براى وضو ساختن). چاه زمزم در طى زمان كم آب شد به طورى كه گاهى اوقات مى خشكيد، از جمله در عهد مهدى و هارون و امين عباسى حفارى به عمل آمد و در سال هاى 223 و 224 هجرى نيز بر عمق آن افزودند. در سال 322 هجرى نيز بر عمق آن افزودند. در سال 322 آب آن قطع گرديد كه پس از لايروبى قدرت آبدهى آن چندين برابر گرديد. در سال 822 هجرى چاه زمزم تعمير و توسعه يافت و در سال 1383 هجرى قمرى آل سعود ساختمان دو طبقه روى زمزم را تخريب كردند و به صورت زيرزمينى در آوردند. در اين تغييرات چاه زمزم به فاصله حدود 5 مترى از كف مسجدالحرام واقع شد و دهانه يك مترى آن وسعتى دو و نيم مترى يافت و عمق كم چاه نيز به 30 (يا 40) متر رسيد. حاليه براى رفتن بر سر چاه زمزم دو رديف پله هاى عريض جداگانه (جهت مردان و زنان) تعبيه شده كه به زير صحن مسجد منتهى مى شود كه محوطه اى نسبتاً وسيع است و در انتهاى سمت چپ محوطه مردانه چاه زمزم قرار دارد كه درون اتاقكى شيشه اى با نرده هاى آهنى محصور شده و روى چاه موتور پمپ برقى نصب گرديده كه آب چاه را به درون مخازن زيرزمينى شبستان هدايت مى كند و از آن جا توسط لوله هاى شيردارى كه در اطراف كشيده شده در درون محوطه و ديگر نقاط حرم در اختيار زائران است. زمزم معجزه بى پايان الهى است.(1)

2. در روایات اهل بیت به آثار معنوی و شفا بخشی زمزم توجه شده است و نوشیدن از آب آن سفارش شده است.

حضرت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) فرموده اند: "ماء زمزم خیر ماء علی وجه الارض." آب زمزم بهترین آب روی زمین است. (2)

امام صادق علیه السلام از پیامبر نقل کرده که فرمود: «ماءُ زَمْزَم شِفاءٌ لِما شَرِبَ لَه»؛(3) آب زمزم شفا برای هر چیزی است که به خاطر آن بنوشند.»

و نیز امام صادق علیه السلام می فرماید: «ماءُ زَمْزَم شِفاءٌ مِنْ کُلِّ داءٍ»، (وأظنّه قال): کائنا ما کان»؛(4) آب زمزم شفای هر بیماری است، راوی گوید به گمانم فرمود: هر آنچه باشد.»

دارقطنی و حاکم، از قول ابن عباس و او از پیامبر روایت کرده اند که فرمود:«ماءُ زَمْزَم لِما شرب له، اِن شربته تستشفی شفاک اللّه به، واِن شربته لشبعک أشبعک اللّه به، وان شربته لقطع ظمأک قطعه، و هی هزمة جبریل و سقیااللّه اسماعیل».(5)«آب زمزم برای هر مقصدی است که نوشیده شود، اگر به قصد استشفا بنوشی خدایت شفا دهد. اگر برای رفع گرسنگی بنوشی خدایت سیر گرداند و اگر برای رفع تشنگی بنوشی آن را رفع کند و زمزم اثر ضربت پای جبریل و آبی است که خداوند برای اسماعیل پدید آورد.»

از قول عایشه هم آورده که گفت: «رسول خدا آب مزم را در ظرف ها و مشک ها حمل می کرد و بر بدن بیماران می پاشید و به آنها می نوشانید. (6)
روایات دیگری هم در این زمینه آمده است که ما به همین مقدار بسنده می کنیم.(7)

3.برای همه مسائل نباید به دنبال دلیل علمی بود. همه چیز با دلایل مادی قابل اثبات نیست. خیلی از مسائل فراتر از علم و دانش بشری است مانند معجزات و کرامت ها .

—————————————-
1. فرهنگ اصطلاحات حج ، محمّد يوسف حريرى ، صص 92-93.
2. المحاسن، ج 2 ص 399، شماره 2394.
3. بحارالأنوار، ج 99، ص245 ؛ فقیه، ج2 ص135.
4. بحار الأنوار، ج99، ص244.
5. معجزات الشفاء بماء زمزم، ص62، از حاکم و دارقطنی.
6. اخبار مکّه، ج2، ص29 و نیز ازرقی، ج2، ص49.
7. ر.ک :ميقات حج،سال هشتم ،شماره سي و يکم بهار 1379،تبرّك و استشفا به زمزم(3)،محمّدتقى رهبر.

منبع : پرسمان قرآن

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.