در دعای ندبه خطاب به امام زمان(ع) می‌خوانیم: در کدام سرزمین یا کوه رضوی؟ یا ذی طوی؟ هستی» منظور چیست؟

رضوی، نام کوهی است در هفت فرسخی مدینه، نزدیک شهر ینبع. این کوه به عنوان یکی از پناهگاه‏های حضرت مهدی(ع) در روایات مطرح شده است. عبدالاعلی می‏گوید: با امام صادق(ع) هم سفر بودیم، چون به منزل روحا فرود آمدیم، حضرت به کوهی که مشرف بر آن جا بود، نگاه کرد و فرمود:
«این کوه را رضوی می‏گویند و پناهگاه حضرت مهدی (ع) خواهد بود».( بحار الانوار، ج 52، ص 153)
در روایت دیگر آمده است: «ارواح مؤمنان در جبال رضوی خاندان محمد(ص) را ملاقات می‏کنند. از غذای آنان بخورند و از آبشان بیاشامند و با آن‏ها سخن گویند تا روزی که قائم ما اهل بیت قیام کنند. در آن هنگام خداوند آنان را به یاری حضرت مهیا سازد و گروه گروه پیرامونش گرد آیند».( همان، ج 6، ص 243)
«ذی طوی» کوهی است نزدیک مکه. امام باقر(ع) فرمود: «قائم ما با 313 نفر از یارانش در «ذی طوی» منتظر قیام هستند تا موقعی که حضرت به حجر الاسود تکیه زند و پرچم قیام را برافرازد».( همان، ج 52، ص 306)
در روایت دیگر از امام باقر(ع) نقل شده که: «حضرت مهدی به یارانش می‏گوید: مردم مکه مرا نمی‏خواهند؛ ولی من برای هدایت آنان آمده¬ام. آن گاه مردی از یاران خودش را می‏طلبد و به او می‏گوید: برو نزد اهل مکه و بگو: ای اهل مکه! من فرستاده فلانی هستم. او به شما می‏گوید: ما خانواده رحمت و معدن رسالت و خلافت می‏باشیم. ما ذریه محمد و سلاله پیغمبرانیم. مردم به ما ستم نمودند و ما را در به در و مقهور کردند و از هنگام رحلت پیامبر(ص) تاکنون حق ما غصب شده است. اکنون من از شما چشم یاری دارم ما را یاری کنید.
وقتی آن جوان این مطالب را به اهل مکه می‏گوید، مردم مکه او را بین رکن و مقام می‏کشند و او همان مرد پاکدل (نفس زکیه) است. چون خبر کشته شدن او به امام(ع) می‏رسد، به یارانش می‏فرماید: من به شما نگفتم که اهل مکه ما را نمی‏خواهند؟ اهل مکه هم او را به مکه دعوت نمی‏کنند؛ ولی او از کوه ذی طوی همراه با 313 نفر از یارانش فرود می‏آیند و داخل مسجد الحرام شده و قیام خود را آغاز می‏کند».( همان، ص 307)
در دعای ندبه، عاشقان آن حضرت، ندبه¬کنان به دنبال حضرت فریاد می‏زنند: آیا امام ما در کوه رضوی است یا در غیر آن یا در کوه ذی طوی است؟
بنابر این، ذکر دو مکان در دعای ندبه، به این جهت است که در روایات از آن دو یاد شده است. ذكر اني دو مكان در دعای ندبه منافاتي با حضور حضرت در مکان‌های دیگر ندارد.

با استفاده از  سایت  مرکز ملی پاسخگویی

افزودن دیدگاه جدید

.