بعد از ظهور امام زمان چه اتفاقاتی می افتد؟

بعد ظهورامام زمان (ع) حوادث متعددي اتفاق مي افتد از جمله:
 ا-اعلان ظهور
 ظهور حضرت به وسيله منادى آسمانى اعلام مى‏گردد، آن گاه حضرت در حالى كه به كعبه تكيه داده است، با دعوت همگان به حق، ظهور خود را اعلام مى‏دارد.(۱)
۲- مبارزات امام زمان(عج)
يكى از حوادث مهم كه بعد از ظهور امام زمان(ع) به وجود مى‏آيد، مبارزه امام با دشمنان و مخالفان ظهور است. برخى از افراد و گروه‏ها حكومت عدالت گستر امام زمان(ع) را بر نمى‏تابند و با حضرت به جنگ مى‏پردازند. (۲) امام نيز با آنان مبارزه مي كند. البته مبارزه امام ، بعد از هدايت ونصيحت صورت مي گيرد، يعني در صورتي كه نصيحت امام برآن تاثير نگذاشت، حضرت با آنان مبارزه مي نمايد.
۳- تشكيل حكومت جهانى و برچيده شدن مرزهاى جغرافيايى
 امام مهدى(عج) حكومت جهانى تشكيل مى‏دهد و مرزهاى جغرافيايى را بر مى‏چيند. و تمام جهان را فتح  مي كند.(۳)  به عبارت ديگر اين حكومت داراي  خصوصيات زير مي باشد:
الف ) حكومت مستضعفان
 - «و نريد ان نمن علي‏الذين استضعفوا في‏الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثين، و نمكن لهم في‏الارض‏.. ؛ (۴) بر آن هستيم كه بر مستضعفان روي زمين نعمت دهيم و آنان را پيشوايان سازيم و وارثان گردانيم».
اين آيه اگر چه به مناسبت داستان فرعون و موسي و بني‏اسرائيل نازل شده، اما معناي آن عام بوده و بيانگر سنتي است كه خداوند در ميان مردم جاري ساخته است.
 آيه بيان مي‏كند كه خداوند مستضعفان را بر مستكبران غالب سازد. آن ها را وارث شهر و سرزمين مستكبران نمايد. در حديثي كه «مفضل‏بن عمر» روايت كرده آمده است:
از اباعبدالله (امام صادق)شنيدم: پيامبر نگاهي به علي، حسن و حسين، عليهم‏السلام، انداخت. در حالي كه گريه مي‏كرد فرمود: شما مستضعفان پس از من هستيد.
مفضل مي‏گويد: پرسيدم: معناي اين سخن چيست؟ امام فرمود: معنا اين است كه شما امامان بعد از من خواهيد بود.(۵)
ب)حاكميت صالحان
«و لقد كتبنا في الزبور من بعد الذكر ان‏الارض يرثها عبادي الصالحون‏؛ (۶)
 در زبور، پس از ذكر (تورات) نوشته‏ايم كه زمين را بندگان صالح من به ميراث خواهند برد».
مراد از «زبور» زبور داود است. در سوره نساء (آيه‏۱۶۳) و سوره اسراء (آيه ۵۵) آمده است: «و اتينا داود زبورا؛ به داود زبور را ارزاني داشتيم».
 زبور«مزامير» است كه در ضمن كتاب عهد قديم آمده است. در اين كتاب مي‏خوانيم:
«از خشم دوري كن. از دشمني بپرهيز، فريب كارهاي ناشايست را نخور، زيرا كساني كه كار ناشايست انجام مي‏دهند بركنده خواهد شد. (۷)
كساني كه انتظار پروردگار را مي‏كشند، وارث زمين مي‏شوند.(۸)
اما كساني كه به سكون و آرامش دست‏يافته‏اند، وارث زمين مي‏شوند. در نهايت‏ سلامت ‏به كامجويي مي‏پردازند.(۹)
زيرا خجستگان و بركت‏يافتگان از آن ها وارث زمين مي‏شوند. نفرين شدگان از آن ها ريشه‏كن مي‏شوند. (۱۰) درستكاران وارث زمين شده و تا ابد در آن ساكن مي‏شوند. (۱۱)
ج) جانشيني مؤمنان
خدا به كساني از شما كه ايمان آورده‏اند و كارهاي شايسته كرده‏اند، وعده داد كه روي زمين جانشين ديگران شان كند، همچنان كه مردمي را كه پيش از آن ها بودند، جانشين ديگران كرد. دين شان را، كه بر ايشان پسنديده است، استوار سازد. وحشت شان را به ايمني بدل كند. مرا مي‏پرستند. هيچ چيزي را با من شريك نمي‏كنند». (۱۲) همچنين  در حكومت امام زمان (ع) مردم رشد فكري پيدا مي نمايند و علم پيشرفت مي كند، افزون بر آن ، در دولت كريمه حضرت رفاه، امنيت، عدالت  رشد معنوي... برقرار مي گردد.
پي نوشت ها:
۱. نجم الدّين طبسى، چشم اندازى به حكومت مهدى، ص ۶۴ - ۶۵. بي نام.
۲ علامه مجلسي، بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۵۳.
۳ صافى گلپايگانى منتخب الاثر، قم، موسسه السيده المعصومه، ۱۴۱۹ه، ص ۵۸۵.
۴. قصص (۲۸)، آيه ۵.
۵.  معاني الأخبار- ترجمه محمدى‏، دار الكتب الاسلاميه‏، تهران‏، ۱۳۷۷ ش‏،نوبت چاپ دوم‏،  ج۱ ، ص ۱۸۸.
۶. انبيا (۲۱)، آيه ۱۰۵.
۷. زبور داود، مزمار ۸-۹.
۸. همان، مزمار ۱۰.
۹. همان، مزمار۱۱.
۱۰. همان، مزمور۲۲.
۱۱. همان، مزمار۲۹.
۱۲. نور (۲۴) آيه ۵۵.
موفق باشید.

با استفاده از سایت مرکز ملی پاسخگویی

افزودن دیدگاه