چگونه می شود با امام زمان(عج) دیدار کرد؟

پرسشگر گرامي اين كه شما به امام زمان عجل الل تعالي فرجه علاقه مند هستيد بسيار خوب و ارزشمند است.
در باره ملاقات با امام زمان (عج) در زمان غيبت كبري اختلاف نظر وجود دارد. برخي معتقدند كه ديدار و ملاقات با آن حضرت: در زمان غيبت كبري ممكن است، و برخي آن را انكار مي كنند.
توضيح: ملاقات به چند صورت متصور است.
1- ملاقات حضوري: به نظر مي رسد كه سخن درست اين است كه بگوييم: با تقوا و معنويت و كسب شايستگي و قابليت لازم مى توان به حضور امام رسيد، چنان كه برخى از بزرگان به حضورش رسيده اند. ولي چيزي كه امام از ما مي خواهد، انجام وظايف شرعي يعني تقوا و ورع و به معناي واقعي شيعه بودن و درستكار بودن است. يعني وظيفه اصلي ما خدمت به مردم و عالم شدن و عمل به آن علم و دعوت مردم به خوبي ها و دين و آمادگي كامل براي ظهور حضرت و اصلاح خود و سپس اصلاح جامعه است.
در ضمن راه صد در صد مفيد اطمينان و قطعي كه با پيمودن آن بتوان امام زمان (عج) را ديد وجود ندارد و هيچ كسي نمي تواند چنين راهي را ارائه دهد. ما اگر خوب باشيم و به وظايف ديني عمل كنيم و از گناهان دوري كنيم و به فكر شاد كردن دل امام زمان (عج) باشيم، قطعا مشمول لطف و رحمت آن بزرگوار مي شويم و قطعا آن حضرت هم براي ما دعاهاي خير خواهند كرد.
2- ارتباط معنوي:
بى ترديد مى توان با امام ارتباط معنوى بر قرار كرد. البته اين ارتباط با بهره گيرى از تقوا، دعا و توسل به ائمه(ع)، به ويژه به ساحت مقدس امام زمان امكان پذير است. شايد بر همين اساس باشد كه يكى از وظايف شيعيان در زمان غيبت، دعا براى امام زمان و توسل بيان شده است.ارتباط معنوى بدان معنا نيست كه انسان امام زمان را ملاقات حضورى كند، بلكه بايد با امام ارتباط برقرار كند و هميشه به ياد او باشد و او را در تمام اعمال ناظر بداند.
اگر مي خواهيد ارتباط معنوي تان با امام قوي شود از طريق دعاهاي مورد اطمينان مثل دعاي سلامتي امام زمان. دعاي فرج، دعاي عهد،دعاي ندبه و زيارت آل يس و ديگر دعاها و ادعيه اي كه در مفاتيح براي امام زمان (عج) ذكر شده است، اين ارتباط را قوي و مستحكم كنيد، و سعي كنيد قبل از هر كاري فكر كنيد كه آيا اين كار مورد رضايت امام زمان (عج) هست يا نه؟ آيا اگر امام حضور داشتند اين كار را تاييد مي كردند يا نه؟ اين گونه اين رابطه معنوي تان تقويت مي شود.
هرگاه چنين لياقت و شايستگى اى حاصل شد، حضرت به انسان عنايت نموده و به رفع مشكلاتش مى پردازد.
ارتباط معنوى انسان با امام زمان (عج) سبب مى شود كه حضرت ميان مردم حضور پيدا كند، اگر چه مردم او را نشناسند. امام علي(ع) فرمود: «سوگند به خدا، حجت خدا ميان آنان هست. در كوچه و بازار گام بر مى دارد. بر خانه هاى آنان وارد مى شود. در شرق و غرب جهان به سياحت مى پردازد. گفتار مردمان را مى شنود. بر اجتماعات آنان وارد شده سلام مى دهد. او مردمان را مى بيند».(1)
در دعاى ندبه مى خوانيم: «جانم فدايت! تو آن غايبى هستى كه از ميان ما بيرون نيستي. جانم فدايت! تو آن دور شده از وطن هستى كه از ما دور نيستي».(2)
با قوي شدن اين ارتباط معنوي هم به امام نزديك مي شويد و هم براي ايشان دعا مي كنيد و هم مشمول دعاهاي حضرت مي شويد و ايشان هم شما را مورد لطف قرار خواهند داد.
پي نوشت ها:
1. جباري، عاشورى و حكيم، تاريخ عصر غيبت، ص 426، به نقل از الغيبه نعماني، ص 72.
2. مفاتيح الجنان، دعاى ندبه.
موفق باشید.

با استفاده از سایت  مرکز ملی پاسخگویی

افزودن دیدگاه جدید

.