چرا ازدواج در این زمانه اینقدر سخت شده ؟

اگرچه وجود مشكلات متعدد زندگي، خصوصاً در اين دوره زمانه براي جواناني كه در آستانه ازدواج و تشكيل خانواده هستند پديده اي غير قابل انكار است و متأسفانه بسياري از جوانان كشورمان به خاطر مشكلات مالي، مسكن، نداشتن شغل مناسب و درآمد كافي، ادامه تحصيل، چشم و هم چشمي‌ها، توقعات روزافزون دختر خانم‌ها و خانواده‌هاي آنها و بسياري از مشكلات ريز و درشت ديگر در امر ازدواج واقعاً با مشكلات و سختي‌هاي فراواني روبرو هستند. اما در هر صورت، علي‌رغم اين گونه مشكلات، ازدواج نكردن شما تا به اين سن توجيه بردار نيست. ضمن اين كه تعلل بيش از اين هم اصلاً و ابداً به نفعتان نيست اما در هر صورت، اين دليل نمي‌شود كه شما به قول معروف: «بي گدار به آب بزنيد» و چشم و گوش بسته بدون اين كه به معيارهاي اساسي ازدواج و اهداف روشن آن نيم نگاهي داشته باشيد، همسر آيندهتان را انتخاب كنيد. اين گونه ازدواج‌ها از ريسك بسيار بالايي برخوردار است و غالباً محكوم به فنا بوده است و با شكست مواجه شده است.
به طور كلي، ازدواج به اميد اصلاح همسر آينده از اهداف انحرافي ازدواج به حساب مي‌آيد و در هر صورت، احتمالي عدم موفقيت در آن مي‌رود كه اگر شما موفق به اين كار نشويد و يا همسرتان امتناع ورزد و نصايح خيرخواهانه و دلسوزانه شما را نپذيرد در آن صورت، چه بر سر آينده زندگيتان خواهد آمد؟ به احتمال خيلي زياد، زندگي به ميدان جنگ و نبرد تبديل خواهد شد. تنش، دعوا و اختلافات هر روز گسترده تر مي‌گردد و آتش آن زندگي شما و اطرافيانتان را در بر خواهد گرفت و شما را تا مرز جنون يا مرگ خواهد كشاند.
به نظر مي‌رسد دليل علاقه‌مندي شما با آن خانم از منطق درستي هم پيروي نمي‌كند و شما بيش از هر چيز ديگر، بيشتر به خاطر طنازي و عشوه‌گرهايي كه او در ارتباط با شما داشته به او علاقه‌مند گشته و قصد ازدواج با او را داريد.
به هر حال، ما اصل ازدواج و تصميم به ازدواجتان را نادرست نمي‌دانيم و معتقديم كه بايد هر چه زودتر شرايط ازدواج را در خود فراهم كنيد و ازدواج كنيد، اما تصميم بر ازدواجتان با آن خانم را نياز به بررسي بيشتر و عالمانه مي‌دانيم. ضمن اين كه هدف شما به انجام اين وصلت از منطق درستي پيروي نمي‌كند و ممكن است از اين ناحيه ضربه ببينيد و ازدواجتان به شكست بينجامد.
توصيه مي‌شود قبل از اين كه از دختر مورد نظر خواستگاري به عمل آوريد غير مستقيم، معيارها و ملاك‌هاي اساسي ازدواج را در او تطبيق دهيد ببينيد آيا با شما تناسب و همخواني كافي دارد يا نه؟ اگر تناسب داشت در اين صورت ايرادي ندارد كه به خواستگاري وي برويد و در جلسات خواستگاري در مورد رفتاري كه او انجام مي‌دهد و شما آن را نمي‌پسنديد صحبت كنيد و نظر او را با اين مسئله معطوف كنيد و به او بگوييد كه اين رفتار او با آموزه‌هاي ديني همخواني ندارد. طبيعتاً اگر او قصد و غرضي نداشته باشد و مغرضانه و متعصبانه عمل نكند، با فطرت خواجويي كه دارد به اين نتيجه خواهد رسيد كه پاي‌بندي به مسائل ديني تنها راه نجات وي و رسيدن به رستگاري دنيا و آخرت خواهد بود به همين خاطر، در خود تغيير ايجاد مي‌كند.
به هر حال، اگر قرار باشد آن خانم تغييري در خود ايجاد كند، بايد اين تغيير را قبل از ازدواج و از روي علم و آگاهي، ميل و رغبت دروني در خود ايجاد كند. گاهي برخي از دختران و پسران براي جلب نظر طرف مقابل‌شان موقتاً در خود تغيير ايجاد مي‌كند و از چيزهايي كه طرف مقابل‌شان نسبت به آنها حساس است دوري مي‌جويند در حالي كه فرايند تغيير نبايد موقتي و يا از روي فريب باشد.
در پايان، اين نكته را در نظر بگيريد كه فرايند تغيير افراد به اين سادگي‌ها امكان پذير نيست به همين خاطر، همان طور كه عرض كرديم اگر به هواي تغيير همسر آيندهتان با وي ازدواج كنيد، اشتباه محض خواهد بود چون احتمال عدم تغيير وجود دارد. ضمن اين كه راه بازگشت به اين سادگي‌ها ممكن نيست. اين مسئله با تغيير دوست و افراد ديگر جامعه كاملاً متفاوت است. البته ما منكر اين نيستيم كه زن و شوهر مي‌تواند با همفكري، عشق و علاقه، ايجاد فضاي صميمت و استفاده از شاهكارهاي عشق‌ورزي برخي تغييرات را در يكديگر ايجاد كنند و سبب اصلاح و تغيير برخي خصوصيات يكديگر گردند. اما اين اولاً، هميشگي نيست و ثانياً، ايجاد تغيير در موضوعات اساسي بسيار مشكل و زمان بر است و ثالثاً، احتمال عدم تغيير و به تبع آن مشكلات بعد از آن هم وجود دارد بنابراين، توصيه مي‌شود به طرف مقابل‌تان فرصتي بدهيد تا با معارف ديني بيشتر آشنا گردد و فرايند تغيير را در خود ايجاد كند و مدتي از اين قضيه بگذرد تا عملاً پاي‌بندي خود را اثبات كند، آنگاه با او ازدواج كنيد. اگر اين مسئله ان گونه كه انتظار است پيش نرفت، طبيعتاً بايد او را علي‌رغم علاقه اي كه به او داريد، فراموش كنيد و با فرد ديگري كه با شما در معيارهاي ازدواج تناسب كافي دارد و پسند شماست ازدواج كنيد.
موفق باشید.

با استفاده از سایت  مرکز ملی پاسخگویی

افزودن دیدگاه جدید

.