چگونه اختلاف با خانواده را می توانم حل کنم؟

اين اصل را هميشه به بسپاريد« هر چه ايمان قوي تر گردد، محبت به خانواده  - به ويژه پدر و مادر – بيشترمي شود». كليد بهشت و جهنمت در دست پدر و مادر توست.چنان كه رسول خدا (ص) فرمود: هما  جنتك  و نارك (1). بنا بر اين جلب رضايت و فراهم ساختن اسباب خوشحالي آنان، موجب رضايت و خشنودي خدا است. پيامبر اكرم (ص) فرمود: يا علي رضا الله كله في رضا الوالدين و سخط الله في سخطهما (2) همه رضايت و خشنودي خدا در رضايت پدر و مادر است چنان كه خشم خدا نيز در خشم آن دو نهفته است.
اگر كسي مي خواهد از انصار الله و حزب الله شمرده شود  و به خدا نزديك گردد، بداند كه  نيكى و احسان به پدر و مادر برترين وسيله قرب به خداوند و شريف ترين سعادت هاست، و از اين رو آيات و اخبار بسيار در ترغيب به آن وارد شده است. خداى سبحان مى‏فرمايد:
 «وَ اخْفِضْ لَهُما جَناحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَ قُلْ رَبِّ ارْحَمْهُما كَما رَبَّيانى صَغيراً ؛ (3) براى ايشان از روى مهربانى جنبه فروتنى و افتادگى پيش آر و ( در حق آنان دعا كن و ) بگو: پروردگارا!  پدر و مادر مرا رحمت كن، همان گونه كه آنان مرا در كودكى( با مهر و محبت)  پرورش دادند و بزرگم كردند». و در آيه ديگر بعد از فرمان به عبادت خويش، احسان و نيكي به پدر و مادر را مطرح ساخته و فرموده:
 «وَ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ لا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئاً وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً؛ (4) خدا را بپرستيد و چيزى را شريك او مسازيد و به پدر و مادر احسان و نيكى كنيد». موضوع نيكي به پدر و مادر آن قدر مهم است كه  رسول خدا(ص) فرمود: «برّ الوالدين أفضل من الصّلاة و الصّوم و الحجّ و العمرة و الجهاد في سبيل اللّه؛ (5) نيكى به پدر و مادر از نماز و روزه و حج و عمره و جهاد در راه خدا نيز برتر است».
هم چنين فرمود: « مَنْ أَصْبَحَ مَرْضِيّاً لِأَبَوَيْهِ أَصْبَحَ لَهُ بَابَانِ مَفْتُوحَانِ إِلَى الْجَنَّةِ »(6)  هر كه روز آغازد و پدر و مادرش از او راضى باشند، دو در از بهشت بر او گشوده باشد».
بنا بر اين از دوجهت برشما لازم است كه خيلي بيشتر از گذشته نسبت به پدر و مادرت محبت كنيد. يكي از اين جهت كه الحمد لله خود را پايبند به دين و احكام الهي مي دانيد و در صدد جلب رضايت خدا هستي، دوم به دليل اين كه يكي از وظايف ديني، امر به معروف و نهي از منكر است ، همه ما مي دانيم كه بهترين شيوه امر به معروف، كار عملي است. بنا بر اين در عين آن كه به عقايد و پايبندي خود به دستورات ديني و وفاداري در بيعت خود با رهبري و مقام ولايت فقيه ، سفت و محكم مي چسبي، بايد بيش از گذشته نسبت به خانواده- به مخصوص پدر و مادر- مهر و محبت و احترام بگذاريد، تا آنان نتيجه و لذت انجام دستورات دين را عملا بچشند. اين كار هم شخص شما را نزد آنان محبوب مي كند و هم راه و عقيده اي را كه در پيش گرفته اي. پس سعي كنيد با  انجام بعضي امور  مثل بوسيدن دست پدر و مادر، بلند شدن جلوي پايشان، با محبت نگاه كردن و ... رضايت و خشنودي شان را جلب كنيد.
به چند نكته ديگر نيز توجه كنيد.
1- خوش اخلاقي سرمايه بزرگي است كه صاحب خود را به بهشت مي برد. در برخورد با اعضاي خانواده سعي كنيد چهره اي متبسم و خندان، خوشحال و بشاش داشته باشيد، حتي اگر تصنعي هم باشد.
2- از كارها و رفتاري كه موجب آزارشان مي شود دوري اجتناب كنيد؛ در جايي كه اطاعت نكردن  موجب آزارشان  شود، اطاعت شان لازم و واجب مي گردد، مگر اين كه اطاعت شان باعث ترك واجب يا فعل حرام با شد مثلا بگويند نماز نخوان، در اين صورت اطاعت شان حرام است.
3- هر چه هدف و مقصد انسان  مهم تر و ارزشمند تر باشد، مشكلات و سختي هاي رسيدن به آن نيز به همان اندازه بيشتر و زيادتر است. وقتي مي خواهيم به مقام « بندگي خدا» برسيم و در نزد انبيا و فاطمه زهرا و ائمه طاهرين عليهم السلام، آبرو و جايگاه خاصي كسب كنيم ، لازمه اش اين است كه براي رسيدن به اين مقصد و هدف عالي بايد سختي هايي را تحمل كنيم، خودمان را براي حرف و متلك شنيدن آماده كنيم. اگر قرآن كريم جناب « آسيه » همسر فرعون را الگوي « ايمان و عفت و پايداري و استقامت در دينداري» معرفي نموده، و روايات او را يكي از چهار زن برتر بهشت و در كنار حضرت فاطمه سلام الله عليها قرار داده، بايد بدانيم كه آن خانم اين سرمايه عظيم را به راحتي به دست نياورده است. مهم اين است كه عشق و علاقه رسيدن به آن جايگاه عظيم، تحمل همه مشكلات و سختي ها آسان مي كند.
4- زنان و مردان مؤمن و ديندار حقيقي را زماني مي توان شناخت كه اكثر افراد خانواده، محل كار، محل زندگي و جامعه به سمتي غير از سمت و سوي دين و احكام ديني حركت مي كنند ولي او در پايبندي به دين، استقامت و پايداريش بيشتر مي شود.
5- اگر به هر دليل برخورد غير صحيحي ازپدر و مادر ديديد، نه برخورد كلامي داشته باشيد و نه غير كلامي، بلكه لازم است سكوت كنيد، يا از روبرو شدن با ايشان در آن لحظه خوددداري كرده و آن جا را ترك كنيد، به شرط آن كه خود مقصر نباشيد،  وگرنه مي بايست عذر خواهي كنيد. مي پذيريم كه كاري سخت است ولي نتيجه آن بسيار شيرين و گوارا است.
پي نوشت ها:
1. بهاءالدين خرمشاهي – مسعود انصاري، پيام پيامبر (ص)، ناشر منفرد، ص 390.
2. جامع الاخبار، تاج الدين شعيري ( قرن ششم )، ناشر انتشارات رضي – قم، ص 83.
3. الاسرا (17) آيه 24.
4. النساء (4) آيه 36.
5. سيد جلال الدين مجتبوى‏، علم اخلاق اسلامى ( ترجمه جامع السعادات)، انتشارات حكمت‏، تهران‏، چاپ چهارم‏،1377 ش، ‏ج2، ص353.
6. مستدرك الوسايل، محدث نوري، مؤسسه آل البيت، قم 1408ش، ج 15، ص 175.
موفق باشید.

با استفاده از سایت  مرکز ملی پاسخگویی

افزودن دیدگاه جدید

.