دلیل این همه ناکامی من در زندگی چیه ؟

اگر مي خواهيد در وضع زندگي تحول و دگرگوني  و گشايشي ايجاد شود، به چند نكته توجه كنيد.
نكته اول: در اعمال و اخلاق و افكار خود تجديد نظر كنيد.  بهترين دعا براي گشايش زندگي و  توسعه رزق و روزي، توبه حقيقي و استغفار قلبي و زباني و عملي است. پس كاركردهاي گذشته، اخلاق و طرز رفتار و برخورد خود با ديگران، و خانواده و پدر و مادر تان را مورد ارزيابي قرار دهيد. ببينيد اگر به كسي ظلم كرديد، حق كسي را  پايمال كرديد، به كسي فحش داديد يا توهين كرديد، از كسي غيبت كرديد، و يا  پدر و مادر  را از خود ناراضي كرديد،و يا نسبت به علماي ديني  و يا سادات توهين و بدگويي كرديد، و يا واجبي از واجبات خدا را ترك كرديد، و يا گناه و معصيتي را مرتكب شديد، يا شهادت دروغ داديد، و يا قسم دروغ خورديد، از همه اين ها توبه كنيد، و با خداي خود عهد ببنديد و  تصميم جدي بگيريد كه ديگر گناه نكنيد. زياد  استغفار  كنيد، با دل و زبان و اخلاق و رفتار خود، گذشته ها را جبران كنيد. دل و درون تان را با خدا و خلق خدا صاف و پاك كنيد، اگر پدر و مادرتان زنده است، با خدمت كردن و محبت كردن به آنان، خدا را از خود راضي كنيد، و اگر از دنيا رفته اند، با خيرات و دعا و انفاق كردن مال – اگر چه كم باشد – و سر خاك شان رفتن، دل شان را به دست آوريد و آنان را از خود راضي گردانيد، تا مورد لطف و محبت خدا قرار گيريد. زيرا بر اساس آيات قرآن و روايات يكي از اموري كه باعث مي شود رزق و روزي انسان – به ويژه مؤمنان - به تدريج كم و كمتر شود، و يا در عين حال كه مال و ثروت دارند، آرامش روحي و رواني نداشته باشند،و احساس امنيت نكنند، گناهان است. و از طرف ديگر قرآن كريم مي فرمايد: توبه حقيقي و استغفار، موجب آمرزش گناهان، سرازير شدن نعمت ها و رحمت الهي از آسمان، و خوب شدن وضعيت مالي و اقتصادي، و صاحب فرزنداني شدن كه مددكار انسان گردند، و رونق پيدا كردن كار و كاسبي و كشاورزي و باغداري و...مي گردد. (۱)
نكته دوم: خداوند براي دستيابي به وسعت رزق، و رفع گرفتاري ها  دو دسته عوامل (مادي و معنوي) را تأثيرگذار قرار داده، هيچ يك از عوامل جايگزين ديگري نمي‌شود، مثلاً كار و تلاش، تدبير و برنامه‌ريزي، ارزيابي و آينده‌ نگري، نظم و انضباط ، موقعيت سنجي، ملاحظه امكانات مادي، توانايي جسماني، استعدادهاي عقلاني و رواني، از اصول اوليه پيشرفت و توسعه است.
بر اساس آيه شريفه «ليس للإنسان إلاّ ما سعي» (۲) هر ميزان از اين اصول بهره گرفتيم و تلاش كرديم، در مسير پيشرفت و توسعه قرار خواهيم گرفت. در كنار آن اصول تأثيرگذار، عوامل ديگري تحت عنوان عوامل معنوي، جهت وسعت رزق در معارف اسلامي آمده است كه به برخي اشاره مي‌شود.
۱. پايبندي به نماز اول وقت: خواندن نماز هاي واجب در اول وقت (۳)، و بعد از سلام نماز، تسبيح فاطمه زهرا سلام الله عليها، و بعد از آن ده مرتبه تسبيحات اربعه، و سه مرتبه خواندن سوره قل هوالله احد و يك مرتبه آيت الكرسي و سه مرتبه صلوات، باعث وسعت رزق مي گردد. (۴)
۲. بعد از نماز صبح و مغرب هفت مرتبه بخوانيد: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيم(۵)
۳. هر شب قرآن بخوانيد، به خصوص سوره واقعه را هر شب بخوانيد. (۶)
۴. صله ارحام، صدقه و انفاق مال به فقرا و ارائه هر نوع خدمات به نيازمندان.(۷)
۵. خوش اخلاقي، داشتن كرامت نفس، و با  زبان خوش‌ و احترام‌آميز با ديگران سخن گفتن.(۸)
۶.  رفق و مدارا و محبت كردن، مخصوصا نيكي و محبت به پدر و مادر.(۹)
۷. پيوسته با وضو و طهارت بودن. پيامبر اكرم(ص) به مردي فرمود: «أَدِمِ الطهارةِ يَدُم عليك الرزق؛(۱۰) پيوسته با وضو و طهارت باش تا روزي‌ات زياد شود».
۸. مداومت بر خواندن زيارت عاشورا(۱۱)
نكته سوم: از كارهاي زير كه موجب فقر است، نيز بپرهيزيد، تا درهاي رحمت به سوي شما گشوده شود، و ان شاء الله هر چه زودتر خانه دار شويد. ۱- دروغ – البته گناه موجب فقر مي شود به ويژه دروغگويي، غيبت و تهمت و زنا  ۲-  بد اخلاقي مخصوصا نسبت به زن و فرزندان، پدر و مادر، برادر و خواهر و اقوام و خويشان، ۳- خشم و عصبانيت۴- نماز را سبك شمردن و مقيد نبودن به نماز اول وقت۵- قطع رحم ۶- گوش دادن به آهنگ ها و آوازه خواني و  موسيقي هاي حرام ۷- نفرين كردن به زن يا فرزندان و يا پدر و مادر و اقوام ۸-  خوابيدن در فاصله اذان صبح تا طلوع خورشيد ۹- بي احترامي به فقراء ۱۰- چيدن ناخن با دندان، و فوت كردن در غذا،  و شب ها ايستاده آب خوردن.(۱۲)
پي نوشت ها:
۱. نوح (۷۱)، آيات ۱۰ تا ۱۲.
۲. نجم (۵۳)، آيه ۳۹.
۳. محدث نوري، مستدرك الوسايل، مؤسسه آل البيت، قم ۱۴۰۸ ش، ج۳، ص ۱۴۸.
۴. شيخ عباس قمي، مفاتيح الجنان، تعقيبات مشتركه، و دعا براي وسعت رزق، و شيخ حر عاملي، وسايل الشيعه  ۲۹ جلدي، چاپ مؤسسه آل البيت، قم، سال انتشار ۱۴۰۹،ق، ج ۱۱، ص ۳۹۶.
۵. همان
۶. مستدرك، ج ۴، ص ۲۰۴.
۷. شيخ كليني، الكافي، دار الكتب الاسلاميه، تهران، ش ۱۳۶۵، ج ۲، ص ۱۲۱.
۸. علامه مجلسي، بحار الانوار، مؤسسه الوفاء بيروت – لبنان، سال انتشار ۱۴۰۴ ق، ج ۷۵، ص۶۸.
۹. بحار، ج ۱۰۰، ص ۲۱.
۱۰. مستدرك الوسايل، ج ۳، ص ۴۲۱.
۱۱. مفاتيح الجنان،‌فضيلت زيارت عاشورا.
۱۲. بحار الانوار ، ج ۷۳، ص ۳۱۴.
موفق باشید.

با استفاده از سایت مرکز ملی پاسخگویی

افزودن دیدگاه