راهنمایی درباره باتری لپ تاپ و شارژ آن

با سلام
دوست عزیز باتری‌ و لپ‌تاپ‌های امروزی معمولا به گونه‌ای هستند که وقتی میزان شارژ باتری به 100 درصد برسد، جریان برق باتری به صورت خودکار قطع شده و باتری از حالت شارژ خارج می‌شود. با توجه به این مسئله اگر شارژ 12 ساعته انجام دهید اصولا خطری برای سیستم شما نخواهد داشت. پس میتوان فرض کرد که افرادی که می‌گویند شارژ اولیه‌ی 12 ساعته انجام دهید برای این حرف دلیلی دارند و این کا را انجام داد. ولی وقتی یک باتری یا لپ‌تاپ جدید خریداری کردید، صبر کنید تا اخطار شارژ باتری دهد و بعد شارژر را متصل کنید.

در رابطه با مصرف روزانه، اینکه وقتی برق در دسترس باشد پی در پی باتری را کامل شارژ کرده و سپس تا خالی شدن آن از برق جدا کنید کار درستی نیست. برخی افرار در استفاده‌های خانگی باتری را از لپ‌تاپ جدا می‌کنند که این نیز کار چندان درستی نمی‌باشد چرا که هم احتمال قطعی برق وجود دارد و هم این کار در دراز مدت باعث می‌شود باتری کارایی خود را از دست بدهد (یعنی اگر باتری مدت زیادی بدون استفاده باقی بماند). از طرفی حالتی که باتری روی سیستم بوده و سیستم نیز همیشه به برق متصل باشد در واقع به نوعی معادل با در آوردن باتری است؛ چرا که در این حالت لپ‌تاپ از برق مستیم تامین شده از شارژر استفاده خواهد کرد. پس در هر صورت نباید باتری را به مدت زیاد بدون استفاده باقی گذاشت. بهترین حالت نیز برای بدون استفاده ماندن باتری حالتی است که نه شارژ کامل شده باشد و نه خالی از شارژ باشد.

برخی شرکت‌ها مانند لنوو نرم‌افزاری برای لپ‌تاپ‌های خود دارند که میتوانید حالتی را تنظیم کنید که باتری بیشترین طول عمر را داشته باشد، در این حالت اگر لپ‌تاپ همیشه هم به برق متصل باشد، باتری بیشتر از 60 درصد شارژ نخواهد شد که بهترین حالت برای بدون استفاده ماندن باتری است. فقط باید به این مورد نیز اشاره کنم که گرما باعث کاهش عمر باتری می‌شود، و این یکی از دلایلی است که برخی افراد توصیه می‌کنند در صورت امکان باتری از سیستم جدا شده و در مکان خنکی تگه داشته شود.

و نکته‌ی آخر اینکه، هیچ نیازی نیز صبر کنید تا باتری کاملا خالی شود و بعد آن را شارژ کنید. این مسئله بیشتر در رابطه با باتری‌های قدیمی و نیکلی صادق بود ولی در مورد باتری‌های امروزی و لیتیوم یونی دیگر اینگونه نیست و حتی تکرار این کار به باتری فشار نیز وارد می‌کند.

 

منبع: تبیان

افزودن دیدگاه

لطفا پاسخ سوال را بنویسید.