در دو بیت زیر منظور از هر یک از دو ابراهیم چه کسی ست و معنا و مفهوم کل دو بیت چیست ؟

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما و سپاس از ارتباط تان با مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی
علامه محمد تقی جعفری ره می نویسد: جلال الدین مى گوید: حضرت ابراهیم خلیل علیه السلام از تلف شدن در آتش نمرود نگریخت و در آتش افتاد ولی نسوخت، اما ابراهیم ادهم از شرف سلطنت و مزایاى دنیوى گریخت و رفت در آتش عشق و سوخت.
با این که پیامبر عظیم الشان ابراهیم خلیل و این مرد الهى هر دو در راه طلب و تکاپو براى رسیدن به کمال والا بودند، اما راه طلب و کیفیت تکاپوى آنان مختلف بود.
این مقایسه که براى بیان یک اصل کلى و کاملًا صحیح است و آن عدم منافات تنوع و تضاد راه هایى است که براى سلوک الى الله وجود دارد، چنانکه در جمله:
« الطرق الى الله بعدد انفاس الخلائق یا بعدد نفوس الخلائق ) ( راه ها به سوى خدا به شمارهء نفسهاى مردم یا نفوس انسان است ).
آن وقت در ادامه به نقد نظر جلال الدین بلخی پرداخته می گوید :
ولى تطبیق آن اصل کلى در مورد ابراهیم خلیل علیه السلام و ابراهیم ادهم خالى از ابهام نیست، زیرا – فرار نکردن ابراهیم خلیل از آتش و افتادن او در میان شعله هاى آن، به انگیزگى همان عشق الهى بود که به سخت ترین مرگ که کشته شدن در زبانه هاى آتش است، تن در داد و هرگز آن حضرت به قصد گلستان شدن آتش خود را در کام آتش نیانداخت و هم چنین بقاى حیات ابراهیم خلیل و برخوردارى او از مزایاى حیات ناشى از علاقه و عشق به آنها نبود، از این رو چنان که در تواریخ معتبر آمده است، آواره از وطن مى گشت و اموالش را در راه خدا بذل و انفاق مى فرمود. هم چنین فرار ابراهیم ادهم از مقام و جاه به سوى عشق الهى از جهتى مانند فرار ابراهیم به سوى آتش سوزاننده‌اى بود که به علت عشق الهى صورت گرفت.
امتحان هاى تلخى که در راه زندگانى پیش مى آید از رحمت حق تعالى است، در صورتى که ملک مرو و بلخ نکبت و نقمت است که انسان را در خود فرو مى برد. حضرت ابراهیم خلیل علیه السلام از سوختن و تلف شدن نمى گریزد و ابراهیم ادهم از شرف دنیا فرار مى کند.
شگفتا، خلیل الله نمى سوزد و ابراهیم ادهم در آتش عشق مى سوزد، این همان نعل معکوس است که در راه طلب زده شده است.(۱)
پی نوشت:
۱. جعفری، محمدتقی، تفسیر و نقد و تحلیل مثنوی، انتشارات اسلامی، ج۱۳، ص ۵۸۴.
موفق باشید.

با استفاده از سایت  مرکز ملی پاسخگویی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.