چگونه در خانواده ی خود مطرح کنیم که ما قصد ازدواج اریم؟

اين كه مي‌فرماييد: «خانواده‌ام مي گويد برو كار پيدا كن، خونه بخر، حقوق بگير» مطمئناً از سر دلسوزي و خيرخواهي است نه عناد و دشمني چون با شرايطي كه شما داريد و با وجود اين گونه مشكلات حل نشده به احتمال خيلي زياد، كمتر خانواده‌اي نيز حاضر مي‌شود كه دخترشان را به ازدواج شما در بياورند در نتيجه، اگر اقدام به ازدواج نماييد و به خواستگاري برويد ممكن است در اين اثنا جواب منفي بشنويد، سرشكسته و خسته گرديد و در معرض ابتلا به انواع و اقسام آشفتگي‌هاي روحي و رواني قرار بگيريد. حتي اگر خانواده‌اي حاضر شوند دخترشان را به شما بدهند باز در اداره زندگي مشترك بي مشكل نخواهيد بود. چون شما مرد زندگي و مسئول تأمين هزينه‌هاي جاري زندگي و مديريت بهينه زندگي مشترك خويش هستيد به همين خاطر، ابتدا توصيه مي‌شود شرايط خود را خوب بسنجيد و نيك بنگريد كه آيا شرايط حداقلي ازدواج را داريد؟ آيا مي‌توانيد بخشي از شرايط  لازم آن را در كوتاهترين زمان ممكن فراهم گردانيد؟ سپس آنگاه خواسته خود را با جديت و قاطعيت مطرح كنيد.
به هر حال، اگرچه ازدواج حق مسلم هر انساني است و شما نيز حق داريد به خواسته خود برسيد و ازدواج كنيد و نيازهاي غريزي و عاطفي خود را در بستري مناسب برآورده سازيد، منتها رسيدن به هر خواسته و هدفي، مقدماتي نياز دارد كه بايد در درجه‌ي اول آنها فراهم گردد تا انسان با خيالي آسوده و با دغدغه كمتر به هدفش برسيد، البته فراهم بودن مقدمات ازدواج به اين معنا نيست كه شما از همين الان خانه، ماشين و كار پردرآمد داشته باشيد تا آن موقع بتوانيد ازدواج كنيد بلكه، همين كه بتوانيد به خودتان متكي باشيد، كار و درآمد مختصري داشته باشيد و روي پاي خود بياستيد كافي است. هرگز نمي‌توانيد در اين خصوص به هواي جيب پدر و كمك‌هاي مادي و غير مادي خانواده در وادي ازدواج قدم بگذاريد.
اگر شما در اين زمينه تلاش و كوشش كنيد و سعي كنيد اسباب ازدواج‌تان را به دست خويش فراهم آوريد و موانع آن را به تدريج برطرف سازيد يقيناً خانواده‌تان نيز به كمك‌تان خواهند شتافت و شما را ياري خواهند نمود. مهم تلاش و كوشش خود شماست.
قرآن كريم براي كساني كه فعلاً شرايط ازدواج را ندارند و از فشار غريزه جنسي رنج مي‌برند، توصيه مي‌فرمايد كه عفت بورزند و خويشتنداري جنسي داشته باشند. «وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لَا يجَِدُونَ نِكاَحًا حَتىَ‏ يُغْنِيهَُمُ اللَّهُ مِن فَضْلِه؛ و كسانى كه امكانى براى ازدواج نمى‏يابند، بايد پاكدامنى پيشه كنند تا خداوند از فضل خود آنان را بى‏نياز گرداند.»(نور/آيه33)
البته منظور آيه اين نيست كه همين طور دست روي دست بگذاريد و هيچ كاري نكنيد بلكه، بايد در اين زمينه همت كنيد و با تلاش شبانه روزي اسباب ازدواج خودتان را فراهم كنيد و موانع آن را برطرف سازيد و لااقل شرايط حداقلي ازدواج را فراهم گردانيد آنگاه اقدام نماييد. اين طوري، بيشتر فكر و ذهن خود را به امور مهم‌تر زندگي و رفع موانع ازدواج معطوف كرده‌ايد و هم فرصت پرداختن به امور شهواني و چيزهايي كه باعث تحريك جنسي‌تان مي‌گردد پيدا نمي‌كنيد در نتيجه، از ناحيه غريزه جنسي خيلي در تنگنا قرار نمي‌گيريد و به گناه آلوده نمي‌گرديد و مي‌توانيد آن را با اندكي مديريت به خوبي كنترل كنيد.
بعد از اين كه شرايط حداقلي را در خود ايجاد نموديد آنگاه مي‌توانيد ابتدا موضوع علاقه‌مندي خود به دختري كه مد نظرتان است را به عنوان يك پيشنهاد به خانواده خودتان خصوصاً به مادر و خواهرتان و يا هر يك از اعضاي خانواده كه با او راحت تر هستيد بگوييد و از آنها بخواهيد كه براي انجام شور و مشورت موضوع را به اطلاع همه‌ي اعضاي خانواده برسانند و در صورت توافق جمعي اعضاي خانواده، زمينه خواستگاري را فراهم كنند تا شما با دختر مورد نظرتان بيشتر آشنا شويد و در يك فضاي منطقي به تحقيق و بررسي معيارهاي ازدواج‌تان و تناسب در آن بپردازيد تا اگر مشكل خاصي وجود نداشت براي عقد و ازدواج اقدام كنيد.
موفق باشید.

با استفاده از سایت  مرکز ملی پاسخگویی

افزودن دیدگاه جدید

.