برتری اراده خدا

اراده حتمی خدا
اراده الهی بر هر اراده دیگری تسلّط و برتری دارد و هیچ کس نمی‌تواند مانع از آن شود. چنانکه قرآن کریم می‌فرماید: «وَ لِلَّهِ مُلْکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اللَّهُ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیر؛[آل‌عمران/۱۸۹] و حکومت آسمان‌ها و زمین، از آن خداست و خدا بر همه چیز تواناست.» این تسلّط خداوند بر همه عالم وجود باعث می‌شود اگر چیزی را اراده کرده باشد، حتماً اتّفاق بی افتد و کسی توان منع از آن را نداشته باشد و این با اختیار انسان منافاتی ندارد. زیرا بسیاری از امور در اختیار انسان است و می‌تواند آنها را تغییر دهد؛ امّا چه بسا اتّفاقی همچون مرگ در ساعتی خاص، حتمی و غیرقابل تغییر باشد. محمّدبن صالح می‌گوید: «کَانَتْ لِی جَارِیَهٌ کُنْتُ مُعْجَباً بِهَا فَکَتَبْتُ أَسْتَأْمِرُ فِی اسْتِیلَادِهَا فَوَرَدَ اسْتَوْلِدْهَا وَ یَفْعَلُ اللَّهُ‏ مَا یَشَاءُ فَوَطِئْتُهَا فَحَبِلَتْ ثُمَّ أَسْقَطَتْ فَمَاتَتْ؛[۱] کنیزى داشتم که از او خوشم مى‏‌آمد، به حضرت نامه نوشتم و در امر باردار ساختن او مشورت کردم. جواب آمد: "باردارش ساز، خدا هر چه خواهد می‌کند" با او نزدیکى کردم و آبستن شد، سپس بچه را سقط کرد و خودش هم مرد.» می‌بینیم که حضرت با عبارت "یَفْعَلُ اللَّهُ‏ مَا یَشَاءُ(هر چه خدا بخواهد انجام می‌دهد)" راه هر گونه اعتراض بعدی را بسته‌اند. به این معنا که خداوند در مورد این کنیز اراده‌ای دارد که به هر حال اتّفاق می‌افتد و اجازه و عدم اجازه حضرت تأثیری در مرگ آن نخواهد داشت. لذا نخواستند آن مرد را از کاری که دوست دارد انجام دهد منع کنند. چنانکه علّامه مجلسی نیز ذیل همین عبارت، آن را اشاره به مرگ کنیز می‌داند.[۲] در واقع این جمله خبری از آینده آن کنیز بوده است. پس اراده خدا بر هر امری تسلّط دارد.

جایگاه اختیار انسان
چنانکه گفته شد همه امور به دست خداست؛ امّا این بدان معنی نیست که خداوند متعال افعال خود را مستقیم و بدون واسطه انجام می‌دهد؛ بلکه ذیل قواعد و سنّت‌هایی که خود خدا قرار داده است امور انجام می‌شوند. در مثال فوق اختیار آن شخص در تصمیم بر مباشرت با کنیز خود انجام شده است امّا این به معنای آن نیست که تنها سبب تولّد نوزاد، فقط مباشرت باشد. همچنین به این معنی نیست که مباشرت نکردن او با آن کنیز باعث حفظ جان آن کنیز شود. به عبارت دیگر؛ اختیار انسان تنها یکی از اسباب امور عالم است نه همه آن! نکته مهم در اینجا آن است که انسان در سعادت و شقاوت خود در دنیا و آخرت کاملاً صاحب اختیار است. چنانکه قرآن کریم می‌فرماید: «وَ أَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسانِ إِلاَّ ما سَعى‏؛[نجم/۳۹] و اینکه براى انسان بهره‌‏اى جز سعى و کوشش او نیست.» البتّه تلاش انسان، زمانی سعادت او منجر خواهد شد که مطابق با سنّت‌ها و راه‌هایی باشد که خداوند برای نیل به سعادت قرار داده است!

نتیجه اینکه؛ وقتی خداوند، زمان حتمی برای اتّفاقی قرار داده باشد؛ اختیار انسان به عنوان تنها جزئی از اسباب امور عالم، نمی‌تواند کارساز باشد.

پی‌نوشت
[۱]. کلینى، محمد بن یعقوب؛ الکافی( ط- الإسلامیه)، ۳۲۹ق، محقق / مصحح: غفارى على اکبر و آخوندى، محمد؛ ناشر: دار الکتب الإسلامیه، مکان چاپ: تهران‏، سال چاپ: ۱۴۰۷ ق‏، ج۱، ص۵۲۴.
[۲]. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى؛ مرآه العقول فی شرح أخبار آل الرسول‏، ۱۱۱۰ق، محقق / مصحح: رسولى محلاتى، سید هاشم‏؛ ناشر: دار الکتب الإسلامیه، مکان چاپ: تهران‏، سال چاپ: ۱۴۰۴ ق‏، ۶، ص۱۹۹.