آثار مثبتِ صبر بر سختی‌ها و مشکلات

در جهانی که ما زندگی می‌کنیم، سختی‌ها و مشکلات، بخشی جدا ناپذیر از آن هستند؛ ولی سختی‌ها و مشکلات زندگی چه بسا انسان را قوی کرده و انسان را بسوی پیشرفت رهنمون می نماید. در فرهنگ اسلامی به سختی‌ها و مشکلات، با دید مثبت و ارزشی نگاه شده و آن را امتحان مؤمن و… قلمداد کرده است. در آستانه شهادت امام حسن عسکری (علیه السلام) حدیثی از آن بزرگوار را در زمینه فلسفه بلاها و مشکلات زندگی، مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ آن حضرت می‌فرماید: «ما مِنْ بَلِیَّه إِلاّ وَ لِلّهِ فیها نِعْمَهٌ تُحیطُ بِها[۱] هیچ بلایى نیست، مگر این که در آن از طرف خدا نعمتى است.»
ما در این مقاله به دو اثر مثبت مشکلات و سختی‌ها (یکی دنیوی و یکی اخروی) اشاره می‌کنیم.
 

اثار دنیوی بلا، فرصتی برای موفقیت زندگی
خدای بزرگ در قرآن به آسان شدن کارها بعد از سختی و مرارت، بشارت می دهد: «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً[شرح/ ۵] پس بدان که بعد از هر سختی، آسانی هست.» و برای تأکید بیشتر، در آیه بعدی، باز هم تکرار می‌کند: «إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً[شرح/۶] قطعاً بعد از هر دشوارى آسانى است.»
بی‌تردید انسان تا در هر کاری سختی و مرارت نکشد، به نتیجه مطلوب نخواهد رسید؛ احوال دانشمندان و فرزانگان، در ابتدا با رنج و سختی و مشقت بوده است؛ بارها دیده و شنیده‌ایم که می‌گویند، فلانی این موفقیت و اعتبار را به همین راحتی بدست نیاورده، بلکه سختی‌ها و مشکلات زیادی را به جان خریده است. 
بنابراین موفقیت هر انسانی در گرو مبارزه با سختی‌ها و بلاهای زندگی و تلاش و همت او در طول مسیر زندگیست؛ قرآن، این مطلب را بصورت کلی بیان می‌کند که موفقیت هر انسانی (چه در این دنیا و چه آن دنیا) در گرو سعی و کوشش اوست. «وَ أَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسانِ إِلاَّ ما سَعى‏[نجم/۳۹] و اینکه براى انسان جز آنچه تلاش کرده، هیچ نصیب و بهره‏‌اى‏ نیست،
چه بسا انسان‌هایی که با همت بلند و مبارزه با مشکلات و سختی‌ها به موفقیت‌هایی رسیده‌اند (انسان‌های معلول و …) و چه بسا افرادی که خدا به آنها مال و مکنتی داده، ولی چون همت ندارند، استفاده مفید از مال و مکنت خود به عمل نیاورده و همه چیز را می‌بازند.

نکته مهم: اگر هم انسان، بدون تلاش و کوشش به موفقیتی دست پیدا کند،  قدر و قیمتش را آنچنان که باید و شاید نمی‌شناسد؛ خیلی از فرزندانی که پول و امکانات از والدین به آنها به ارث رسیده است، چون به راحتی آن را بدست آورده‌اند، چندان استفاده مفیدی از آن به عمل نمی آورند.
 

اثار اخروی بلا، امتحان و پاداش الهی
خداوند هر کسی را بیشتر دوست داشته باشد، بیشتر او را در مشکلات و سختی‌ها می‌اندازد؛ امام موسی کاظم (علیه السلام) در این باره می‌فرماید: «اَلمُومِنُ مِثلُ کفَّتی المیزانِ کلَّما زیدَ فی ایمانِهِ زیدَ فی بَلائِهِ[۲] مؤمن همانند دو کفه ترازوست. هرگاه به ایمانش افزوده گردد، به بلایش نیز افزوده می گردد.»
واقعیت این است انسان وقتی خود را بی‌مشکل و بی‌دغدغه می‌بیند (که غالباً همراه با امکانات مادی و پول هست)، حالت غرور و برتری جویی به او دست می‌دهد؛ چه نسبت به خداوند متعال و چه نسبت به افراد پیرامون خود؛ ولی همین انسان، وقتی به بلاها و گرفتاری‌ها دچار می‌شود، دنبال نصرت خداوند و امدادهای غیبی او برای غلبه بر مشکلات خود است؛ بنابراین خداوند، مؤمن را در رنج و سختی نگه می‌دارد تا علاوه بر بالا بردن تدبیر زندگی او، میزان تعهد او را در برابر دین و معنویت بالا ببرد؛ چه بسا افراد با دین و ایمانی باشند، ولی در سختی‌ها و مشکلات، نسبت بخدا نعوذبالله بدبین شوند و…«وَ أَمَّا إِذَا مَا ابْتَلَئـهُ فَقَدَرَ عَلَیْهِ رِزْقَهُ فَیَقُولُ رَبىّ‏ِ أَهَانَن‏[فجر/۱۶] و هر گاه پروردگارش او را امتحان کند و روزیش را تنگ نماید، مى‏‌گوید: پروردگارم به من توهین کرده است.»
انسان عاقل (مخصوصاً انسان مؤمن عاقل) نباید در زندگی سوء تدبیر داشته باشد و بعداً آن را بخدا نسبت دهد که خدایا چرا من…؟ ولی باید بدانیم یکی از فلسفه‌های بلاها و گرفتاری‌های افراد مؤمن و متقی، امتحان آنهاست؛ حصرت علی (علیه السلام) می‌فرماید: «إِنَ‏ الْبَلَاءَ لِلظَّالِمِ‏ أَدَبٌ‏ وَ لِلْمُؤْمِنِ امْتِحَانٌ وَ لِلْأَنْبِیَاءِ دَرَجَهٌ وَ لِلْأَوْلِیَاءِ کَرَامَهٌ[۲] همانا بلا برای انسان ستمگر، تأدیب است و برای مؤمن، امتحان و برای پیامبران، مقام و برای اولیاء الهی، کرامت.»

ارزش صبر کردن افراد مؤمن و متقی بر سختی‌ها و مشکلات (چه سختی‌های و بلاهای زندگی، مثل بیماری و غیره و چه سختی‌هایی که متوجه دینداران است) مخصوصاً در این زمان که دینداری و خود را پاک نگاه داشتن، کاری سخت است، در آن دنیا معلوم می‌شود؛ آنجا که فرشتگان به استقبال مؤمنان آمده و بخاطر صبر آنها در مسیر دینداری و صبر در برابر نیشخندهای افراد بی‌اعتنا به دین و معنویت، به آنها خوش‌آمد می‌گویند: « سَلامٌ عَلَیْکُمْ بِما صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ [رعد/ ۲۴] (به علت داشتن درهاى متعدد از هر درى که بخواهند وارد شوند) ملائکه به آنها مى‏‌گویند سلام بر شما از آن جهت که در دنیا به هر بلا و محنتى صبر کردید تا به چنین نعمى واصل شدید براى شما عاقبت دنیا چقدر نیک گردید و به چنین مقام و مرتبه نایل شدید.»[3]

 سخن آخر
گر چه کسی از مشکل و سختی استقبال نمی‌کند، ولی وجود درد و رنج و مشکلات در این دنیا و صبر کردن بر آنها باعث رشد و پیشرفت انسان شده و انسان را قوی می‌کند؛ علاوه بر این، وجود مشکلات و بلاها برای مؤمنان امتحان الهیست تا دینداری خود را محک بزنند. فردای قیامت، مؤمنان بخاطر صبر در مصایب و شداید زندگی و سختی‌های حاصل از دینداری، مورد تحیت فرشتگان قرار می‌گیرند.

پی‌نوشتها
[۱]. بحار الأنوار( ط- بیروت)، مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، ناشر: دار إحیاء التراث العربی‏، سال چاپ: ۱۴۰۳ ق‏، ج‏75، ص۳۷۴.
[۲]. نام کتاب: تحف العقول‏، ابن شعبه حرانى، حسن بن على‏، محقق / مصحح: غفارى، على اکبر، ناشر: جامعه مدرسین‏، سال چاپ: ۱۴۰۴  ق‏، ص۴۰۸.
[۳]. ترجمه نوبری، ص۲۱۹.