حل مشکلات با کلید طلائی

بدون شک هر انسانی در طول مدت حیات خود دچار تغییرات اجتناب ناپذیری می‌شود که نتیجه  آن به وجود آمدن مشکلات اساسی است. هر انسانی در طول مدت زندگی خود کم و بیش با چالش‌های مختلفی روبرو می‌شود که اغلب اعتماد بنفس انسان را از او می‌گیرد و او را سردرگم می‌کند. این مشکلات سبب می‌شود انسان راه های مختلفی برای حل آن‌ها امتحان کند تا مشکلات پیش رو برطرف شود.
در این نوشتار برآنیم به مناسبت حرکت امام حسین (علیه السلام) از مکه به کربلا احادیثی از آن حضرت ذکر کنیم تا به ما کمک کند چگونه از مشکلات و چالش‌های زندگی عبور کنیم و از آن‌ها به عنوان کلید حل مشکلات استفاده کنیم.

سه نکته کلیدی در مواجه با مشکلات
انسان برای حل مشکلات بیش روی خود در مقطعی  مجبور می‌شود از دیگران کمک بگیرد و حاجت خود را از افراد دیگر طلب کند. امام حسین (علیه السلام) برای حفظ کرامت انسانی در حدیث گهرباری به سه نکته طلایی اشاره می‌کند و می‌فرماید « لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـی أحـَدٍ ثَلاثة: إلـی ذِی دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب؛ جز به یکی از سه نفر حاجت مبر:
۱-دیندار
۲-صاحب مروت
۳-کسی که اصالت خانوادگی داشته باشد» [۱]

یک نکته کلیدی در برآورده شدن آرزوها
امید و آرزو در اسلام ناب محمدی از جایگاه ویژه‌ای بر خوردار است تا جای که در احادیث معصومین از امید به عنوان رحمت الهی یاد شده است. «الأمل رحمة لأمتی ولولا الأمل مارضعت والدة ولدها ولاغرس غارس شجرها;[۲] امید و آرزو، رحمت برای امت من است و اگر امید و آرزو نبود، هیچ مادری فرزندش را شیر نمی‌داد و هیچ باغبانی نهالی نمی‌کاشت» با توجه به اینکه انسان همواره تمام سعی و تلاش خود را برای برآورده شدن آرزوهایش انجام می‌دهد به یک نکته کلیدی دیگر در راه حل برآورده شدن آرزو‌ها از کلام امام حسین (علیه السلام) بیان خواهیم کرد «مَن عَبَدَ اللهَ حَقَّ عِبادَتِهِ آتاهُ اللهُ فَوقَ أمانِیهِ وَ کفایتِهِی؛[۳] هر که خدا را، آن‌گونه که سزاوار اوست، بندگی کند، خداوند بیش از آرزوها و کفایتش به او عطا کند»  امام حسین (علیه السلام) در جای دیگر می‌فرمایند «مَن حاوَلَ اَمراً بمَعصِیَهِ اللهِ کانَ اَفوَتَ لِما یَرجُو وَاَسرَعَ لِمَجئ ما یَحذَرُ؛ کسی که بخواهد از راه گناه به مقصدی برسد، دیرتر به آروزیش می‌رسد و زودتر به آنچه می‌ترسد گرفتار می‌شود» [۴] طبق کلام آن حضرت، بندگی، موجب برآورده شدن آرزوهای انسان و گناه موجب عدم برآورده شدن یا تاخیر آن است.

سه اثر طلایی از سه فضائل اخلاقی
امام حسین (علیه السلام) در حدیث گهرباری سه اثر طلایی از سه فضائل اخلاقی این گونه بیان می‌کند»
۱-هرکس زبانش راستگو باشد کردارش پاکیزه باشد
۲- هرکس نیت خیر داشته باشد روزیش فراوان گردد
۳- هرکس با زن و بچه‌اشخوشرفتار باشد عمرش طولانی شود[۵]

رسیدن به سعادت
 در آخر به بیان حدیثی از امام حسین(علیه السلام) در ارتباط با قیام آن حضرت و حرکت به سوی کربلا اشاره خواهیم کرد و سخن خود را به پایان می‌رسانیم «فَإنی لا أَرَی المَوتَ إلَّا السَّعادَةَ وَ الحَیاة مَعَ الظّالِمینَ إلّا بَرماًی؛[۶] به درستی که من مرگ را جز سعادت نمی‌بینم و زندگی با ستمکاران را جز محنت نمی‌دانم»

منابع:
[۱] تحف العقول، صفحه ۲۵۱
[۲] بحارالانوار، جلد ۷۴، صفحه۱۷۲
[۳] بحار الأنوار، جلد ۷۱، صفحه ۱۸۳
[۴] بحارالانوار، جلد۷۸، صفحه۱۲۰
[۵] ارشاد القلوب جلد ۱ صفحه ۳۲۳
[۶]تحف العقول،صفحه ۲۴۵

افزودن دیدگاه