خاطرات زمستان را فراموش کن

بعد از تحمل سرمای سخت زمستانی ,برف ها کم کم آب شده بودند و خورشیدباطروات بیشتری گرما بخش زمین بود .همه مردم ,مخصوصا کشاورزان خوشحال بودند که میتوانند دوباره به کار و تلاش مشغول شوند و از لطافت و شادابی بهار لذت ببرند .

اما در این میان پیرمردی روی سبزه های بهاری نشسته بود و برای نوه های کوچک خود از زمستان و سرما و یخبندان حرف میزد و بچه ها هم با کنجکاوی بسیاری به حرف های پدر بزرگ  گوش می کردند .

مرد حکیمی که این منظره را مشاهده میکرد ,سخت از کار این مرد در تعجب بود که چرا او از میان این همه خاطره ,خاطره زمستان و سرما و زندانی شدن در خانه را برای بچه ها تعریف می کند .مرد حکیم نتوانست طاقت بیاورد و جلو رفت و خطاب به پیرمود گفت :اکنون که بهار است و این بچه‌ها در حال لذت بردن از آفتاب ملایم و نسیم دلنواز بهار هستند، بهتر است داستان یخ و سرما را برای آنها نقل نکنی! 

به جای اینکه مدام از مشکلات و سختی و بدبختی های فصل زمستان حرف بزنی ,کمی از زیبایی های بهار و شادابی و نشاط طبیعت و خوشبختی انسان ها در این فصل برای بچه ها تعریف کن .پیرمرد که از شنیدن حرف های مرد حکیم در تعجب مانده بود با ناراحتی تمام گفت :

همه حرف های شما درست است , اما زمستان امسال واقعا سخت و طاقت فرسا بود .مرد حکیم با لبخندی محبت آمیز گفت :زمستان با تمام مشکلات و سختی هایش حق ندارد خوشبختی بهار را از ما بگیرد .خاطرات زمستان، خوب یا بد، مال زمستان است. آنها را به بهار نیاور!

این داستان پند آموز, شاید حکایت زندگی بعضی از ما را به خوبی بیان می کند که با بیان خاطرات زمستان زندگی خودمان و تکرار سختی ها و شکست ها و ناکامی ها بهار خوشبختی و پیروزی ها و نعمت هایی که در اختیار داریم, سرد و تاریک می کنیم و هیچ لذتی از زندگی  نمیبریم .

قرآن کریم ,برای اینکه افراد همیشه در زمستان های سرد زندگی خود باقی نمانند و آنها را به فراموشی بسپارند, در جمله کوتاه اما لبریز از موفقیت و پیروزی به همه آنهایی که میخواهند خاطرات زمستان را به بهار زندگی خود نیاورند, توصیه ای جالب و خواندنی دارد و آن اینکه :

(وَأَمَّا بِنِعْمَهِ رَبِّکَ فَحَدِّثْ :و از نعمت پروردگار خویش [با مردم‏] سخن گوى)(۱)

امام صادق علیه السلام در توضیح این نکته که چگونه خاطرات زمستان را به بهار نیاوریم میفرماید :

 (حدث بما اعطاک الله ، و فضلک ، و رزقک ، و احسن الیک و هداک : آنچه را خدا به تو بخشیده و برترى داده و روزى عطا فرموده و نیکى به تو کرده و هدایت نموده همه را بازگو کن)(۲)
افرادی که این قانون طلایی را در زندگی خود جاری و ساری کنند ,هرگز در سختیها و طوفانهاى زندگى گرفتار یأس و نومیدى و اضطراب و ناراحتى نمى شوند و همواره روحى آرام و قلبى مطمئن دارند و توان آنها در مبارزه با مشکلات زیاد است .(۳)

منبع:
۱)ضحی :۱۱
۲)تفسیر مجمع البیان
۳)داستان های موفقیت