شهر ری مامن پاداش‌های باور نکردنی

در آستانه 4 ربیع الثانی سالروز ولادت عبدالعظیم حسنی شایسته است پیرامون شخصیت ولایت مدار این ابرمرد پرورش یافته در مکتب اهل بیت (عليهم‌السّلام) توضیح داده شود.  ابوالقاسم عبدالعظيم بن عبدالله بن علي بن حسن بن زيد بن حسن بن علي بن ابيطالب (عليهماالسّلام) از سادات حسني و از بزرگان اين خاندان و مورد احترام امامان عصر خود و از راويان موثق بوده است، دوران زندگاني ايشان مصادف بود با ايام زندگاني دو امام معصوم يعني امام جواد و امام هادي (عليهماالسّلام) بود که به سبب ولایت ایشان از طرف آن بزرگواران شديداً مورد احترام و محل اعتماد بوده تا آنجا که به سند معتبر روایت شده؛ شخصي از اهل ري خدمت حضرت امام علي النقي (عليهماالسّلام) مشرف شد حضرت فرمود: كجا بودي. وي عرض كرد: به زيارت امام حسين (عليهم‌السّلام) رفته بودم. حضرت فرمودند: «اما انك لو زرت قبر عبدالعظيم لكنت كمن زار قبر الحسين (عليه‌السّلام) [1] اگر زيارت مي كردي عبدالعظيم را، هر آينه مانند كسي بودي كه زيارت كرده باشد امام حسين (عليهم‌السّلام) را». 
این جایگاه عظیم ایشان جای تعجبی ندارد، زیرا علاوه بر وجوب ولایت و دوستي ائمه معصومین (عليهم‌السّلام) محبت دوستان ائمه نيز واجب است. امام صادق (عليه‌السّلام) مي فرمايد: «الولايةُ للمؤمنين الذينَ لمْ يغيَّروا و لم يبدَّلوا بعدَ نبيِّهم واجبةٌ مثلُ سلمانُ فارسي و… و مَنْ نَحا نحوَهم و فَعَلَ مثلَ فعْلِهم و الولايةُ لِأتباعِهم و المُقْتَدين بهم و بهُداهمْ واجبةٌ [2] ولایت و محبت به اشخاصي كه بر پيمان الهی وفادار ماندند، و سنّت پيامبر اكرم را تغيير ندادند، مانند سلمان فارسي و… واجب است و نيز محبت كساني كه مثل كار ايشان را انجام دهند که علّت اين وجوب تبعيت و اقتدا از هدايت آنان است».
حضرت عبدالعظيم حسني از اوان جواني تا پايان عمر، در راه نشر و اعلان سخن ائمه تلاش می‌نمود و از هيچ تهديد و فشاري، واهمه نداشت. عبدالعظيم حسني، شخصي است با ورع، عابد، معروف به امانتداري و صداقت در گفتار، موحّد و عادل بود تا آنجاکه وقتي كه دين خود را بر امام هادي (عليه‌السّلام) عرضه مي‌دارد، مورد تأييد كامل امام، قرار مي‌گيرد.[3]
عبدالعظيم حسني به خاطر فشار و محدوديتهاي اعمال شده بر سادات بني هاشم از طرف حكومت سفّاك عباسي، مدينه را ترك گفت، و ظاهراً براي ارتباط با امام هادي (عليه‌السّلام) به سامرّا رفت و بعد از مدتي به «ري» آمد. عبدالعظيم در ري، وكيل امام هادي (عليه‌السّلام) بوده، که با وجود او نيازي نبود تا شيعيان، براي پاسخ به سؤالاتشان، جان خويش را به خطر انداخته و به سامرّا بروند.
با این بیان کاملا مشخص می‌شود که چرا اثرات معنوی زيارت عبدالعظيم حسني، گويا با ثواب زيارت امام معصوم برابري مي‌كند. چرا كه عبدالعظيم حسني، عمر خويش را در راه اعتلاي فرهنگ قرآن و اهل بيت (عليهم‌السّلام) سپري كرد. خط او همان خط اهل بيت (عليهم‌السّلام) و اعتقاداتش همان اعتقادات اهل بيت (عليهم‌السّلام) بود. کما اینکه حرم او نیز توانسته به عنوان محلي براي نشر آثار و معارف توحيدي قرآن و اهل بيت (عليهم‌السّلام) باشد. لذا امام هادي (عليه‌السّلام) چنين ثوابي را براي زيارت حرم او بيان مي‌كنند و هيچ بعدي ندارد خداوند در راستای نشر معارف الهی ثوابي بسان ثواب زيارت امام حسين (عليه‌السّلام) به زائران عبدالعظيم حسني عنايت كند.

همچنین مطالعه کنید:  تفکرات ايليا رام‌الله

——————————————————————————–
پی نوشت:
[1].موسوي خوانساري، محمدباقر، روضات الجناب، بيروت، دارالمعرفة، ج 4، ص 211.
[2]. مجلسي، محمدباقر، بحارالانوار، ج27، ص52، به نقل از: جوادي آملي، عبدالله، ادب فناي مقرّبان، مركز نشر اسراء، چاپ اول، 1381، ج1، ص62.
[3]. كمال الدين، ج2، ص379، به نقل از: پور اميني، محمد باقر، حضرت عبدالعظيم حسني، نشر محبّت، چاپ اول، چاپ فجر اسلام،ص72.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.