شهر ری مامن پاداش‌های باور نکردنی

در آستانه ۴ ربیع الثانی سالروز ولادت عبدالعظیم حسنی شایسته است پیرامون شخصیت ولایت مدار این ابرمرد پرورش یافته در مکتب اهل بیت (علیهم‌السّلام) توضیح داده شود.  ابوالقاسم عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن حسن بن علی بن ابیطالب (علیهماالسّلام) از سادات حسنی و از بزرگان این خاندان و مورد احترام امامان عصر خود و از راویان موثق بوده است، دوران زندگانی ایشان مصادف بود با ایام زندگانی دو امام معصوم یعنی امام جواد و امام هادی (علیهماالسّلام) بود که به سبب ولایت ایشان از طرف آن بزرگواران شدیداً مورد احترام و محل اعتماد بوده تا آنجا که به سند معتبر روایت شده؛ شخصی از اهل ری خدمت حضرت امام علی النقی (علیهماالسّلام) مشرف شد حضرت فرمود: کجا بودی. وی عرض کرد: به زیارت امام حسین (علیهم‌السّلام) رفته بودم. حضرت فرمودند: «اما انک لو زرت قبر عبدالعظیم لکنت کمن زار قبر الحسین (علیه‌السّلام) [۱] اگر زیارت می کردی عبدالعظیم را، هر آینه مانند کسی بودی که زیارت کرده باشد امام حسین (علیهم‌السّلام) را». 
این جایگاه عظیم ایشان جای تعجبی ندارد، زیرا علاوه بر وجوب ولایت و دوستی ائمه معصومین (علیهم‌السّلام) محبت دوستان ائمه نیز واجب است. امام صادق (علیه‌السّلام) می فرماید: «الولایهُ للمؤمنین الذینَ لمْ یغیَّروا و لم یبدَّلوا بعدَ نبیِّهم واجبهٌ مثلُ سلمانُ فارسی و… و مَنْ نَحا نحوَهم و فَعَلَ مثلَ فعْلِهم و الولایهُ لِأتباعِهم و المُقْتَدین بهم و بهُداهمْ واجبهٌ [۲] ولایت و محبت به اشخاصی که بر پیمان الهی وفادار ماندند، و سنّت پیامبر اکرم را تغییر ندادند، مانند سلمان فارسی و… واجب است و نیز محبت کسانی که مثل کار ایشان را انجام دهند که علّت این وجوب تبعیت و اقتدا از هدایت آنان است».
حضرت عبدالعظیم حسنی از اوان جوانی تا پایان عمر، در راه نشر و اعلان سخن ائمه تلاش می‌نمود و از هیچ تهدید و فشاری، واهمه نداشت. عبدالعظیم حسنی، شخصی است با ورع، عابد، معروف به امانتداری و صداقت در گفتار، موحّد و عادل بود تا آنجاکه وقتی که دین خود را بر امام هادی (علیه‌السّلام) عرضه می‌دارد، مورد تأیید کامل امام، قرار می‌گیرد.[۳]
عبدالعظیم حسنی به خاطر فشار و محدودیتهای اعمال شده بر سادات بنی هاشم از طرف حکومت سفّاک عباسی، مدینه را ترک گفت، و ظاهراً برای ارتباط با امام هادی (علیه‌السّلام) به سامرّا رفت و بعد از مدتی به «ری» آمد. عبدالعظیم در ری، وکیل امام هادی (علیه‌السّلام) بوده، که با وجود او نیازی نبود تا شیعیان، برای پاسخ به سؤالاتشان، جان خویش را به خطر انداخته و به سامرّا بروند.
با این بیان کاملا مشخص می‌شود که چرا اثرات معنوی زیارت عبدالعظیم حسنی، گویا با ثواب زیارت امام معصوم برابری می‌کند. چرا که عبدالعظیم حسنی، عمر خویش را در راه اعتلای فرهنگ قرآن و اهل بیت (علیهم‌السّلام) سپری کرد. خط او همان خط اهل بیت (علیهم‌السّلام) و اعتقاداتش همان اعتقادات اهل بیت (علیهم‌السّلام) بود. کما اینکه حرم او نیز توانسته به عنوان محلی برای نشر آثار و معارف توحیدی قرآن و اهل بیت (علیهم‌السّلام) باشد. لذا امام هادی (علیه‌السّلام) چنین ثوابی را برای زیارت حرم او بیان می‌کنند و هیچ بعدی ندارد خداوند در راستای نشر معارف الهی ثوابی بسان ثواب زیارت امام حسین (علیه‌السّلام) به زائران عبدالعظیم حسنی عنایت کند.

——————————————————————————–
پی نوشت:
[۱].موسوی خوانساری، محمدباقر، روضات الجناب، بیروت، دارالمعرفه، ج ۴، ص ۲۱۱.
[۲]. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۲۷، ص۵۲، به نقل از: جوادی آملی، عبدالله، ادب فنای مقرّبان، مرکز نشر اسراء، چاپ اول، ۱۳۸۱، ج۱، ص۶۲.
[۳]. کمال الدین، ج۲، ص۳۷۹، به نقل از: پور امینی، محمد باقر، حضرت عبدالعظیم حسنی، نشر محبّت، چاپ اول، چاپ فجر اسلام،ص۷۲.