فشار قبر

این جهان کوه است و فعل ما ندا

سوی ما آید نداها راصدا[۱]

یکی از اموری که باعث می‌شود ما در عالم قبر و برزخ از آرامش برخوردار نباشیم و دچار فشار قبر شویم، سوء خلق و بداخلاقی نمودن با اطرافیان خود است.

حتما جریان سعد بن معاذ را شنیده اید، وی یکی از بهترین اصحاب و یاوران پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلم )، بزرگ انصار و جزء نخستین مسلمانان مدینه بود.

 رئیس قبیله «اوس» بود، در جنگ‎های بدر، احد و خندق همراه آن حضرت شرکت داشت. سعد بسیار مورد احترام پیامبر ‌بود و حضرت ایشان را حاکم در قضیه “بنی قریظه” قرار داد.

وی در سال پنجم هجرت پس از جنگ خندق در اثر جراحتی که در بدن خود داشت دچار خونریزی شدید شد و به شهادت رسید 

به رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم خبر دادند که سعد بن معاذ رحلت کرده، پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم با اصحابشان از جاى برخاسته، حرکت کردند. با دستور حضرت – در حالى که خود نظارت مى‌فرمودند – سعد را غسل دادند.
پس از انجام مراسم غسل و کفن ، او را در تابوت گذاشته و براى دفن حرکت دادند.
در تشییع جنازه او، پیغمبر صلى الله علیه و آله پابرهنه و بدون عبا حرکت مى‌کرد. گاهى طرف چپ و گاهى طرف راست تابوت را مى‌گرفت، تا نزدیکى قبر سعد رسیدند. حضرت خود داخل قبر شدند و او را در لحد گذاشتند و دستور دادند سنگ و آجر و وسایل دیگر را بیاورند! سپس با دست مبارک خود، لحد را ساختند و خاک بر او ریختند و در آن خللى دیدند آنرا بر طرف کردند و پس از آن فرمودند:
– من مى دانم این قبر به زودى کهنه و فرسوده خواهد شد، لکن خداوند دوست دارد هر کارى که بنده‌اش انجام مى‌دهد محکم باشد.
در این هنگام، مادر سعد کنار قبر آمد و گفت :
– سعد! بهشت بر تو گوارا باد!
رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمودند:
– مادر سعد! ساکت باش ! با این جزم و یقین از جانب خداوند حرف نزن! اکنون سعد گرفتار فشار قبر است و از این امر آزرده می‌باشد.
آن گاه از قبرستان برگشتند.
مردم که همراه پیغمبر صلى الله علیه و آله بودند، عرض کردند:
یا رسول الله ! کارهایى که براى سعد انجام دادید نسبت به هیچ کس ‍ دیگرى تاکنون انجام نداده بودید: شما با پاى برهنه و بدون عبا جنازه او را تشییع فرمودید.
رسول خدا فرمود:
ملائکه نیز بدون عبا و کفش بودند. از آنان پیروى کردم.
عرض کردند:
گاهى طرف راست و گاهى طرف چپ تابوت را مى‌گرفتید!
حضرت فرمود:
چون دستم در دست جبرئیل بود، هر طرف را او مى‌گرفت من هم مى‌گرفتم!
عرض کردند:
– یا رسول الله صلى الله علیه و آله بر جنازه سعد نماز خواندید و با دست مبارکتان او را در قبر گذاشتید و قبرش را با دست خود درست کردید، باز مى‌فرمایید سعد را فشار قبر گرفت ؟
حضرت فرمود:
– آرى، سعد در خانه بد اخلاق بود، فشار قبر به خاطر همین است.[۲]

البته فشار قبر با بد اخلاقی مناسبت هم دارد، چون شخص بد اخلاق در دنیا با اخلاق تند خود آرامش اطرافیان را بر هم می‌زند و آنها را در فشار قرار می‌دهد، فلذا در عالم قبر هم آرامش از او گرفته می‌شود و دچار فشار قبر می‌گردد

 

پی نوشت:

[۱]. مولوی

[۲]. بحارالانوار جلد ۶ صفحه ۲۲۰ و جلد ۲۲ صفحه ۱۰۷ و جلد ۷۳ صفحه ۲۹۸.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.