تاثیری بس شگرف از ذکر جلاله "الله"

 شکی نیست که تمام دستورات دین مبین اسلام در قالب اوامر و نواهی، بر پایه مصالح و مفاسد استوار است و بالقطع و بالیقین نتیجه پایبندی به این دستورات به نفع انسان تمام می‌شود و اگر همه ماسوی الله کافر شوند و یا مطیع گردند نه ضرری متوجه ذات اقدس حق تعالی می‌شود و نه منفعتی عائد او  می‌گردد که او غنی علی الاطلاق است.

و قال موسی ان تکفروا انتم و من فی الارض جمیعا فان الله لغنی حمید[1] و موسی گفت اگر همه شما و همه مردم روی زمین کافر شوید، خدا بی نیاز و در خور ستایش است.

گر جمله کائنات کافر گردند/بر دامن کبریات ننشیند گرد[2]

و به تعبیر خواجه عبد الله انصاری:

اگر داری طرب کن و اگر نداری طلب کن، اگر آیی در باز است و اگر نیایی خدا بی نیاز است[3]

پس پشت صحنه دستورات دین مصلحت و منفعتی است که به خود ما بر می‌گردد حال چه مصلحت فردی و یا اجتماعی.

و با توجه به اینکه این دین، دین خاتم است هر چه که علم پیشرفت می‌کند زوایای مخفی برنامه‌های اسلام بیشتر روشن و فلسفه احکام بر همگان واضح‌تر می‌گردد.

در قرآن  کریم برای کسب آرامش و اطمینان قلبی توصیه شده که انسان به یاد خدا باشد:

الذین آمنوا و تطمئن قلوبهم بذکر الله الا بذ کر الله تطمئن القلوب[4] همان کسانی که ایمان آورده و دل­‌هایشان به یاد خدا آرام می‏‌گیرد. آگاه باش که با یاد خدا دل­ها آرام می‏‌گیرد.

البته ذکر خدا، به یاد او بودن در همه شرایط است گر چه لفظی هم بر زبان جاری نشود

از برون در میان بازارم/ و ز درون خلوتی است با یارم[5]

و لکن همین گفتن زبانی کلمه الله نقش بسزایی در آرامش انسان دارد.

یک پژوهشگر هلندی غیرمسلمان به نام پرفسور واندر هون چندی پیش تحقیقی در دانشگاه آمستردام هلند انجام داده و به این نتیجه رسیده بود که ذکر کلمه جلاله «الله» و تکرار آن و نیز صدای این لفظ، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند.

این پژوهشگر غیرمسلمان هلند طی گفتگویی در این باره گفت: پس از انجام تحقیقاتی سه ساله که بر روی تعداد زیادی مسلمان که قرآن می‌خوانند و یا کلمه “الله” را می‌شنوند، به این نتیجه رسیدم که ذکر کلمه جلاله «الله» و تکرار آن و حتی شنیدن آن، موجب آرامش روحی می‌شود و استرس و نگرانی را از بدن انسان دور می‌کند و نیز به تنفس انسان نظم و ترتیب می‌دهد.

وی در ادامه افزود: بسیاری از این مسلمان که روی آنان تحقیق می‌کردم از بیماری‌های مختلف روحی و روانی رنج می‌بردند. من حتی در تحقیقاتم از افراد غیرمسلمان نیز استفاده کرده و آنان را مجبور به خواندن قرآن و گفتن ذکر «الله» کردم و نتیجه باز هم همان بود. خودم نیز از این نتیجه به شدت غافلگیر شدم، زیرا تأثیر آن بر روی افراد افسرده، ناامید و نگران، تأثیری چشمگیر و عجیب بود.

این پژوهشگر هلندی همچنین گفت: از نظر پزشکی برایم ثابت شد که حرف الف که کلمه «الله» با آن شروع می‌شود، از بخش بالایی سینه انسان خارج شده و باعث تنظیم تنفس می‌شود، به ویژه اگر تکرار شود و این تنظیم تنفس به انسان آرامش روحی می‌دهد. حرف لام که حرف دوم «الله» است نیز باعث برخورد سطح زبان با سطح فوقانی دهان می‌شود. تکرار شدن این حرکت که در کلمه «الله» تشدید دارد نیز در تنظیم و ترتیب تنفس تأثیرگذار است. اما حرف هاء حرکتی به ریه می‌دهد و بر دستگاه تنفسی و در نتیجه قلب تأثیر بسیار خوبی دارد و موجب تنظیم ضربان قلب می‌شود[6].

به راستی که قرآن کریم در آیه‌ای کریمه می‌فرماید:

«الذین آمنوا وتطمئن قلوبهم بذکر الله ألا بذکر الله تطمئن القلوب»

 

پی نوشت:

[1]. ابراهیم، 8

[2]. بابا افضل کاشانی، دیوان اشعار

[3]. خواجه عبدالله انصاری،مواعظ

[4]. رعد، 28

[5]. اوحدی مراغه ای

[6]. روزنامه جمهوری اسلامی،26 آبان 1384،شماره 7635

 

افزودن دیدگاه جدید

کلمه «یا مهدی» را تایپ نمایید