نمی‌توانم موهای سرم را بیرون نگذارم

سؤال: سلام، چرا من نمی‌توانم موهای سرم را در روسری و یا حجاب قرار دهم؟ با این حالی که زن متدینی هستم دوست دارم موهایم بیرون باشد و البته دلم پاک است.

بدون شک حجاب از جمله پوشاندن موهای سر برای خانم‌ها از مسلّمات اسلام است، و تمام فقهاى اسلام بر آن اتّفاق نظر دارند، و هر گونه بد حجابى و بى حجابى بر خلاف شریعت مقدّسه است و حجاب شرعى در مورد زنان پوشیدن تمام بدن به جز صورت و دست‌ها تا مچ مى‌‏باشد.[۱]
بى حجابى، علاوه بر این که از نظر اخلاقى سبب ناامنى خانواده‌‏ها و بروز جنایات مى‏‌شود، ضمناً سبب ایجاد هیجان‏‌هاى مستمر عصبى و حتّى بیمارى‏‌هاى روانى نیز می گردد که ثمره آن سستى پیوند خانواده‏ ها و کاهش ارزش شخصیت زن در جامعه است.
برهنگى زنان که طبعا پیامدهایى همچون آرایش و عشوه‏‌گرى و امثال آن همراه دارد مردان مخصوصا جوانان را در یک حال تحریک دائم قرار مى‏‌دهد، تحریکى که سبب کوبیدن اعصاب آن‌ها و ایجاد هیجان‌هاى بیمارگونه عصبى و گاه سر چشمه امراض روانى مى‌‏گردد.

علت های بی حجابی عبارتند از:
۱- مساله حجاب را نمی‏‌داند و فکر می‏‌کند عیبی ندارد.
۲- فلسفه حجاب و آثار شوم بی بند و باری را نمی‌‏داند.
۳- کمبودی دارد که می‏‌خواهد خود را مطرح کند.
۴- طبق هوا و هوس و میل رفتار می‏‌کند.
۵- می‏‌خواهد از سایر بدحجاب‏ها عقب نماند.
۶- فکر می‏‌کند بی حجابی، رمز ترقی و روشنفکری است.
۷- می‏‌خواهد با دیگران فرقی داشته باشد.
۸- فکر می‏‌کند که بد حجابی گناه ساده‌‏ای است و به دیگران لطمه‏‌ای نمی‏‌زند، در صورتی که این اثرات را به همراه دارد.
همان گونه که در سؤال مشاهده کردید شخصی که موهایش را بیرون می گذارد مدعی است که دل پاکی دارد این گونه تصور به خاطر این است که گناه بی حجابی را گناه کوچکی می‌شمارد در حالی که بی حجابی و از جمله نپوشاندن موی سر از گناهانی است که در قیامت عذاب دردناکی را به همراه دارد.
مولا امیرالمؤمنین(علیه السلام) می‌فرمایند: من و فاطمه به محضر مبارک رسول خدا (ص) مشرف شدیم و او را در حالی که شدیدا گریه می‌کرد مشاهده نمودیم به او گفتم: پدر و مادرم به فدایت، چه چیزی شما را به گریه واداشته است؟ حضرت فرمود: ای علی در شب معراج که به آسمان رفتم، زنان امت خود را در عذاب شدید دیدم به طوری که آن‌ها را نشناختم. از همین رو برای آن‌چه از شدت عذاب آن‌ها دیدم گریان هستم بعد فرمود:
زنی را دیدم که او را به موهایش آویزان کرده بودند، و مغز سرش می‌جوشید. و زنی را دیدم که گوشت بدنش را می‌خورد و آتش از زیر آن زبانه می‌کشید و ….
بعد حضرت فاطمه (سلام الله علیها) خطاب به پدر بزرگوارش فرمود: به من بگو که این زنان عمل و روش‌شان چه بود که خداوند چنین عذابی را برای آنان مقرر فرموده است؟
 رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود:
آن زنی که او را به موهایش آویزان کرده بودند، برای این بود که موهایش را از مردان نامحرم نمی‌پوشانید.
اما آن زنی که گوشت بدنش را می خورد، بدنش را برای مردم زینت می‌کرد. و…[۲]

اگر کسانی که حاضر نیستند دستور خداوند را مبنی بر حجاب اجرا کنند- بدانند که خداوند چقدر دوستشان داشته است که این گونه دستور داده هیچ وقت در حجاب داشتن تردید نمی‌کردند و حتما حجاب را رعایت می‌کردند. خطراتی که افراد بی‌حجاب باید منتظرش باشند عبارت است از:
۱- زیاد شدن بیماری‌‏های مقاربتی و روانی.
۲- خود کشی‏ها. آمار نشان می‏‌دهد که جنون در کشورهایی که روابط جنسی مرد و زن از حدود اعتدال خارج می‌‏شود و عیاشی و هوسرانی یکی از شئونات زندگی آن مردم به شمار می‏‌رود، بیشتر است. امراض عصبی و خودکشی‌‏ها وابسته به آزادی زنان و مردان است، زیرا یکی از علل مختل شدن دستگاه اعصاب، وارد شدن تحریکات فوق العاده شدید بر اعصاب است که اعصاب قدرت آنرا ندارند.[۳]
۳- کم کاری در ادارات، کمی مطالعه در مراکز تحصیلی مخلتط. این طبیعی است که وقتی زن و مرد در یکجا باشند نگاه‌ها قابل کنترل نیست و این نگاه‌ها فکر و ذهن انسان را مشغول می‌کند و انسان به جای کار و تحصیل در فکر برآوردن آن چیزی است که چشم انسان به دلش منتقل کرده است می‌باشد، امام صادق علیه السلام در این خصوص می فرماید:
نگاه (به زنان نامحرم) تیری از تیرهای زهرآلود شیطان است. و چه بسا نگاه‌هایی که حسرت طولانی و بی پایانی را به دنبال دارد.[۴]
۴- خود باختگی و عدم استقلال فکری و شکسته شدن و آسیب پذیری.
۵- غافل شدن از ارزش‌های واقعی (به جای رقابت در علم و هنر، رقابت در پشم و نخ و طلا)
۶- دغدغه به جای آرامش، چون تنوع‏‌طلبی نهایت ندارد و نفس انسان جهنمی است که دائما هل من مزید می گوید.
۷- به جای انسان مستقل و مقاوم، دکوری زود رنج است.
کس غنچه نشکفته در برگ نچیند // از بی حجابی است اگر عمر گل کم است‏
بر زنان کشور اسلام واجب شد حجاب// چون نگهبان چراغ از باد فانوس است و بس‏
۸- ازدواج‌ها کم می‏‌شوند: از جوانی اروپائی پرسیدند چرا ازدواج نمی‏‌کنی؟ گفت: وقتی هر روز شیر تازه می توانم تهیه کنم، چرا گاو تهیه کنم؟
۹- عامل ناامنی زن در جامعه، به خاطر تحریک مردان و سوء قصد به آنان.
۱۰- بی حجابی عامل چشم و هم‌چشمی، زندگی لوکس، اشرافی گری، مدپرستی، تحریکات، دنبال درآمد حرام، اختلافات زن و شوهری، عقده حقارت برای محرومان مانع رفت و آمدهای ساده و مفید، اسراف، رقابت، واردات، گناه، سقوط علم، استقبال از رقاصه به جای استقبال از یک پرفسور و ….بلاء نشانه هرزگی در اجتماع است.

آیا با وجود این همه مشکلاتی که بی حجابی به دنبال دارد، باز هم کسی حاضر می‌شود خودش را بدون حجاب و در معرض دید دیگران قرار دهد؟ آیا زنانی که موهایشان را بیرون می‌گذارند می توانند عذاب دردناک آخرت و مشکلات دنیایی را تحمل کنند؟ نشانه دل پاک عمل پاک است در حالی که بیرون گذاشتن موها حاکی از دلی آلوده به گناه دارد.

منابع:
[۱]. احکام بانوان، ص۱۸۲.
[۲]. عیون الاخبار الرضا جلد ۱ صفحه ۲۴۹  ، بحارالانوار جلد ۱۰۳ صفحه ۲۴۶.
[۳]. کتاب زن و آزادی، ص ۱۱۳.
[۴]. قالَ الصَّادِقُ (ع): النَّظَرُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ وَ کَمْ مِنْ نَظْرَهٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَهً طَوِیلَهً «کافی، ج ۵، ص ۵۵۹.»

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.