چرا اهل سنت حضرت علي (ع) را به عنوان امام قبول ندارند؟

اهل سنت فرقه ها و گروههاي مختلفي هستند با عقايد مخصوص به خود كه پس از پيامبر (ص)، امام علي (ع)، ابوبكر، عمر، عثمان را جانشينان پيامبر (ص) مي دانند. اهل سنت براي ائمه معصوم (ع) احترام فراواني قايلند، تا آنجا كه شافعي يكي از بزرگان اهل سنت مي گويد: 
لو كان حب آل محمد رافض فليشهد الثقلان اني رافض 
"اگر دوستي و عشق آل محمد (ص) شيعه بودن است، پس قرآن و عترت گواهي مي دهند كه من شيعه هستم" 
محبت اكثر اهل سنت به ائمه حتي در بعضي از موارد از دوستي هاي ظاهري برخي از شيعيان نيز بالاتر است. بنده، برادران اهل سنتي را مي شناسم كه با اعتقاد عميق به ائمه معصوم حاجت خود را با آنان در ميان گذاشته و پاسخ گرفته اند. 
سخن اهل سنت اين نيست كه امام علي (ع) نمي تواند خليفه اسلامي باشد، بلكه معتقدند كه جانشين پيامبر و خليفه اسلامي لازم نيست معصوم باشد و حال آنكه در عقايد شيعي شرط اساسي براي امامت و خلافت عصمت مي باشد. 
نكته قابل توجه ديگر آن است كه بسياري از اهل سنت از بيان هاي روشن و صريح قرآن و بويژه پيامبر اكرم (ص) درباره امامت علي (ع) و ائمه معصوم بي خبر بوده اند و به تعبير ديگر با مكانيسمها و شيوه هاي گوناگون آنان را در اين بي خبري و غفلت قرار داده اند. 
پس از رحلت پيامبر (ص) براي ناآگاه داشتن توده ها پيرامون امام علي (ع) به دستور خليفه سخنان پيامبر (ص) ممنوع اعلام گرديد و در توجيه آن گفتند: قرآن ما را بس است. 
"حسبنا كتاب الله" 
علاوه بر اين بعضي از دانشمندان اهل سنت مانند محمد بن جرير طبري و ابن كثير و حتي در دوران معاصر حسنين هيكل (وزير فرهنگ مصر در زمان خود) نيز به طرق مختلف در پنهان كردن امامت و خلافت امام علي (ع) و ائمه معصوم (ع) كوشش فراوان كردند. با اين حال جريانات سياسي حاكم در جهان اسلام ائمه معصوم را به زنجير، تبعيد و زندان كشيده و اجازه ندادند تا اطلاع رساني ائمه معصوم در باب حقيقت امامت و عصمت به شكل مطلوب صورت گيرد. 

منبع : مرکز پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.