طرز تهیه تهیه توپک های برنجیِ کودک پسند!

مواد لازم:

    برنج: 500 گرم
    گوشت گوساله (چرخ کرده): 300 گرم
    پنیر ماتزرلا (خرد شده): 200 گرم
    گوجه فرنگی (پوره شده): 200 گرم
    نخود فرنگی (پخته): 150 گرم
    پنیر پارمزان (رنده شده): 100 گرم
    تخم مرغ: 3 عدد
    استاک سبزیجات: حدود 2 لیتر
    روغن زیتون فرابکر: به مقدار لازم
    زعفران (دم کرده): به مقدار لازم
    پیاز (خرد شده): 2 عدد
    نمک: به مقدار لازم
    فلفل سیاه (پودر شده): به مقدار لازم
    آرد: به مقدار لازم
    پودر نان یا پودر سوخاری: به مقدار لازم
    روغن: برای سرخ کردن

 توپک برنج
 
طرز تهیه:

یک عدد پیاز را در مقدار کمی روغن زیتون روی حرارت ملایم تفت دهید تا طلایی رنگ شود. برنج را اضافه کرده و چند دقیقه تفت دهید. سپس یک پیمانه استاک سبزیجات را اضافه کنید.هنگامی که آب کاملا بخار شد، حدود یک و نیم لیتر استاک باقیمانده را اضافه کنید.
 
همچنان به پخت و هم زدن مواد ادامه دهید تا برنج بپزد. پس از این که آب بخار شد، زعفران دم کرده را اضافه و مخلوط کنید. حرارت را خاموش کنید. پنیر پارمزان را اضافه و مخلوط کنید و اجازه دهید چند ساعت بمانند و خنک شوند.

پیاز دیگر را در ظرفی جداگانه رد روغن زیتون تفت دهید و گوشت چرخ کرده را اضافه کرده و تفت دهید تا گوشت برشته شود. یک دوم پیمانه استاک سبزیجات باقیمانده را اضافه کنید و به پخت ادامه دهید تا آب بخار شود. گوجه فرنگی پوره شده، نمک و فلفل سیاه را اضافه کرده و حدود 15 الی 20 دقیقه به پخت مواد روی حرارت متوسط ادامه دهید.

در پایان پخت، نخودفرنگی پخته را اضافه و مخلوط کنید. حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید مواد خنک شود. گلوله هایی از مخلوط برنج جدا کرده و کف دست خود پهن کنید و مقداری از مخلوط مواد میانی و یک الی 2 برش پنیر ماتزرلا را میان آنها قرار داده و سپس آنها را ببندید.
 
آنها را ابتدا در آرد بغلتانید و سپس در تخم مرغ زده شده فرو کنید و در آخر با پودر نان یا پودر سوخاری پوشش دهید. توپک ها را در روغن داغ سرخ کنید و روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی شان گرفته شود. سپس سرو کنید.

نکته:

1. به جای استاک سبزیجات از آب هم می توانید استفاده کنید.
2. برای تهیه استاک سبزیجات تنها کافی است سبزیجاتی چون هویج، کرفس، پیاز، برگ جعفری، قارچ، سیر، برگ آویشن و … را به همراه مقداری آب در ظرف مناسبی روی حرارت بجوشانید.

افزودن دیدگاه

لطفا پاسخ سوال را بنویسید.