آداب خواستگاری

پس از آن‌که والدین فرد مناسبی را برای ازدواج انتخاب کردند، لازم است بعد از هماهنگی‌های لازم به منزل ایشان رفته و او را رسماً از خانواده‌اش خواستگاری نمایند.
جلسه خواستگاری بسیار مهم و حساس است، زوجین و خانواده‌های ایشان در صورتی که با یکدیگر از قبل آشنا نبوده‌اند، لازم است به بحث پیرامون اعتقادات و آداب و رسوم خود بپردازند و گرایش‌های فکری و اجتماعی خود را مطرح کنند و از صداقت اگر نقطه نظراتی دارند را بیان کنند و اگر خدایی نکرده مشکلات و کاستی‌هایی وجود دارد را بیان کنند تا مبادا در دوران بعد از ازدواج که روشن می‌شوند موجبات نگرانی و جدایی را به وجود بیاورد.
یکی از آدابی که در مجموعه روایات وارده از اهل‌بیت بیان شده است آداب خواستگاری است، از حضرت صادق علیه‌السلام نقل شده است که حضرت فرمودند، هرگاه کسی اراده خواستگاری نماید دو رکعت نماز بگذارد و حمد الهی را بگوید و این دعا بخواند:
«اللَّهُمَ‏ إِنِّی‏ أُرِیدُ أَنْ‏ أَتَزَوَّجَ‏ فَقَدِّرْ لِی مِنَ النِّسَاءِ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً وَ أَحْفَظَهُنَّ لِی فِی نَفْسِهَا وَ فِی مَالِی وَ أَوْسَعَهُنَّ رِزْقاً وَ أَعْظَمَهُنَّ بَرَکَةً وَ قَدِّرْ لِی وَلَداً طَیِّباً تَجْعَلُهُ خَلَفاً صَالِحاً فِی حَیَاتِی وَ بَعْدَ مَمَاتِی»(1). خدایا من اراده نموده‌ام که ازدواج کنم پس مقدرم نما تا با زنی ازدواج کنم که در بین زنان عفیف‌ترین بوده و در نفس خود من و مالم را بیشتر از همه نگه می‌دارد و رزقش وسیع‌تر است و برکت عظیم‌تر دارد، خدایا در تقدیرم فرزند طیبی قرار بده و او را هم در زمان حیات و هم بعد از مرگم وارثی صالح برایم قرار ده.
مشاهده می‌شود که در مکتب الهی اهل‌بیت علیهم‌السلام از همان ابتدایی‌ترین دوران شکل‌گیری خانواده، فرزند و طیب و صالح بودن آن مورد نظر قرار گرفته است تا جایی که در دعای خواستگاری از آن ذکری به میان آمده است.
خلاصه آنکه خانواده‌ها باید شباهت‌های اعتقادی و فرهنگی را در نظر بگیرند و آن را ملاک تأیید یا رد خانواده‌ها قرار دهند نه مسائل مالی و امور دیگر را.


پی نوشت:

1)الکافی (ط - الإسلامیة)، ج‏3، ص: 482

افزودن دیدگاه

لطفا پاسخ سوال را بنویسید.