بهترین خواستگار

پیامبر اكرم (صل الله علیه وآله):
وقتی كسی كه به خواستگاری می‌آید و اخلاق و دین‌اش مایه‌ی رضایت است به او زن بدهید كه اگر چنین نكنید، فتنه و فساد زمین را پر خواهد كرد.(1)
این سخن پربار پیامبر صلی الله علیه و اله راجع به ازدواج، با ازدواج حضرت زهرا علیها السلام اثبات شد زیرا پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم به اخلاق و ایمان علی علیه‌السلام یقین داشت و دوست داشت تا دخترش حضرت زهرا علیها السلام هم راضی باشد تا به سرعت مقدمات ازدواج را فراهم فرمایند.
علی علیه‌السلام می‌فرماید: برخی از صحابه نزد من آمدند و گفتند: - چه می‌شود محضر رسول الله صلی‌الله علیه و آله و سلم برسی و درباره ازدواج فاطمه علیهاالسلام با ایشان سخن بگویی! من خدمت پیغمبر صلی‌الله علیه و آله و سلم رسیدم، هنگامی که مرا دیدند، خنده‌ای بر لبانشان ظاهر شد و سپس فرمودند: یا اباالحسن! براي چه آمدي؟ چه می‌خواهی؟ من از خویشاوندي و پیش قدمی خود در اسلام و جهاد خویش در رکاب آن حضرت سخن گفتم. رسول خدا صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمود: - یا علی! راست گفتی و حتی بهتر از آنی که گفتی. عرض کردم: - یا رسول الله! من براي خواستگاري آمده‌ام، آیا فاطمه را به همسري من قبول می‌کنید؟ پیغمبر صلی‌الله علیه و آله و سلم فرمود: - علی! پیش از تو هم بعضی براي خواستگاري فاطمه آمده‌اند و چون موضوع را با فاطمه در میان می‌گذاشتم، معمولاً آثار نارضایتی در سیماي وي نمایان می‌گشت، اما اکنون تو چند لحظه صبر کن! تا من برگردم. رسول خدا صلی‌الله علیه و آله و سلم نزد فاطمه رفت آن بانو از جا برخاست به استقبال حضرت شتافت و عباي پیغمبر را از دوش گرفت، کفش از پاي حضرت بیرون آورد و آب آماده کرد و با دست خویش پاي حضرت را شست و سپس در جاي خود نشست. آنگاه پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم به ایشان فرمود: فاطمه جان! علی بن ابی‌طالب کسی است که تو از خویشاوندي و فضیلت و اسلام او به‌خوبی با خبري و من نیز از خداوند خواسته بودم که تو را به همسري بهترین و محبوب‌ترین فرد نزد خدا درآورد. حال، او از تو خواستگاري کرده است. تو چه صلاح می‌دانی؟ فاطمه ساکت ماند و چهره‌شان را از پیامبر برگرداند! رسول خدا رضایت را از سیماي زهرا علیهاالسلام دریافت. آنگاه از جا برخاست و فرمود: الله اکبر! سکوت زهرا نشان از رضایت اوست. جبرئیل علیهاالسلام به نزد حضرت آمد و گفت: اي محمد! فاطمه را به ازدواج علی درآور! خداوند فاطمه را براي علی پسندیده و علی را براي فاطمه.
قبل از ادامه‌ی داستان به این موضوع دقت کنیم که حدیثی از پیامبر در باب ازدواج آسان آمده که در ادامه این ساده گرفتن پیامبر در امر ازدواج را درمیابیم.

 پیامبر اكرم (صل الله علیه وآله):
بهترین ازدواج‌ها ها آن است كه آسان‌تر انجام گیرد.(2)
با این کیفیت، پیغمبر فاطمه علیهاالسلام را به ازدواج من درآورد. پس از آن، رسول خدا صلی‌الله علیه و آله و سلم نزد من آمده، دستم را گرفتند و فرمودند: برخیز به نام خدا و بگو: (علی برکه الله و ماشاءالله، لاحول الا بالله توکلت‌علی‌الله) آنگاه مرا آوردند در کنار فاطمه علیهاالسلام نشاندند و فرمودند: - خدایا! این دو، محبوب‌ترین خلق تو در نزد من‌ هستند، آنان را دوست بدار و خیر و برکت بر فرزندانشان عطا فرما و از جانب خود نگهبانی بر آنان بگمار و من هر دوي آنان و فرزندانشان را از شر شیطان، به تو می‌سپارم.(3)


پی نوشت:

1.(نهج الفصاحه، ح 247)
2.نهج الفصاحه، ح 248
3. بحار، ج 43، ص 9

افزودن دیدگاه

لطفا پاسخ سوال را بنویسید.