نامزدی و مشکل در پرده بکارت

پرسش:

با سلام. من با دختري نامزد كردم. بعد چند وقت گفت که دختريم مشكل داره (پرده بکارت). خانواده منم خيلي حساس هستند. به نظر شما چكار بايد بكنم؟

در ابتدا اين را بدانيد كه دوشيزگي و بكارت دختران يك ارزش به شمار مي‌رود كه آنها را تا قبل از ازدواج از بسياري از آسيب‌هاي احتمالي محافظت مي‌كند، اما نبايد از نظر دور داشت كه برخي از دختران گاهي از سر كنجكاوي، ناآگاهي، غفلت و يا حتي شستشوي نامتعارف، اصابت اشياء خارجي، بازي، حركات پرشي و انجام ورزش و تمرينات بدني سنگين به پرده بكارت خويش آسيب مي‌رسانند و بدين وسيله ازدواج خويش را با مشكل روبرو مي‌سازند. البته برخی دختران نیز به طور مادرزادی پرده بکارت ندارند و برخی نیز دارای نوعی پرده بکارت هستند که تا قبل از اولین زایمان (طبیعی)، ازاله نمی شود.
از سوي ديگر ممكن است برخي از دختران تحت تأثير تمايلات جنسي و فشاري كه از اين ناحيه بر آنها متحمل مي‌شود با دستگاه تناسلي خويش دست‌ورزي‌هايي داشته باشند و حتي مبتلا به خودارضايي گردند و همين قضيه در ادامه منجر به پارگي پرده بكارت آنان گردد و يا برخي دختران تحت تأثير شبكه‌هاي ماهوار‌ه‌اي و تبليغات رسانه‌هاي خارجي و همچنين محيط اجتماعي پيرامون خود، تن به ارتباطات دوستانه با جنس مخالف دهند و با فرايندي موسوم به «مخ‌زني» و يا به خاطر دادن وعده ازدواج و بهانه‌ها و ترفندهاي ديگر، فريب پسران و افراد شياد را بخورند و در اين ميان بكارت آنان آسيب ببيند. البته برخي از دختران مظلوم و بي‌دفاع نيز ممكن است بر اثر تجاوزات افراد متجاوز و هوس‌ران از محارم يا غير آن در دوران كودكي يا پس از آن، دچار آسيب شوند و پرده بكارت‌شان بدون اين كه خودشان در اين قضيه كوچكترين نقشي داشته باشند، آسيب ببيند.
همان طور كه ملاحظه مي‌فرماييد، عوامل مختلف و متعددي در آسيب‌ديدگي پرده بكارت دختران نقش دارد؛ به همين خاطر از بين رفتن دوشيزگي و بكارت دختران الزاماً به معناي هرزه بودن و يا داشتن روابط نامشروع متعدد آنان در گذشته با علم و آگاهي، اراده و اختيار كامل نيست. چه بسا ممكن است دختر محجوب و پاكي در دوران كودكي بر اثر يك كنجكاوي ساده و يا ندانم‌كاري، پرده بكارت خود را از دست بدهد و يا توسط اطرافيان يا فردي از افراد محله و يا غير آن، ناغافل مورد تجاوز قرار بگيرد و وي به خاطر كمي‌سن، ترس از آبروريزي نتواند دم بزند و از خودش دفاع كند و نيز ممكن است دختري گناهي را در گذشته يك بار براي هميشه انجام دهد و بعداً از گناه خويش توبه نمايد و ديگر هرگز به آن گناه كشيده نشود و بعد از آن سعي كند پاكي و نجابت خويش را حفظ كند، اما آسيب‌ديدگي پرده بكارت را نتواند جبران نمايد.
البته به هيچ وجه شما و خانواده‌تان و يا هر فرد ديگري شرعاً و قانوناً مُجاز نيستيد در اين قضيه كنكاش و جستجو كنيد و يا نامزدتان را تحت فشار قرار دهيد و از وي اعتراف بگيريد تا علت حقيقي آسيب‌ديدگي پرده بكارت نامزدتان را كشف كنيد. حتي اگر وي در گذشته مرتكب گناه شود و به اين جهت بكارت او از بين برود، وي به هيچ وجه شرعاً و قانوناً مُجاز به خودافشايي و اعتراف به گناه نيست و شما نيز نبايد او را مجبود و وادار به اقرار و اعتراف نماييد كه در غير اين صورت، مرتكب گناه نابخشودني خواهيد شد.
بايد توجه داشت كه وادار كردن افراد به خودافشايي و اقرار به گناه و تجسس كردن در اين زمينه، كشف اسرار و رازهاى نهانى مردم و آشكار كردن گناهاني كه خداوند قادرِ متعال با پرده‌پوشي و ستاريت خويش آنها را پوشانده، از گناهان آشكاري است كه به نص صريح قرآن از آن نهي شده است. خداوند در قرآن كريم مي‌فرمايد: «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا كَثيراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا» (1)؛ «اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد! از بسيارى از گمانها بپرهيزيد، چرا كه بعضى از گمانها گناه است و هرگز (در كار ديگران) تجسّس نكنيد».
اين را هم بدانيد كه در گذشته براي اثبات سلامت بكارت دختران در شب زفاف، عروس و داماد را مجبور مي‌كردند كه دستمال خونين ناشي از پارگي پرده بكارت را به برخي از بزرگان فاميل و يا افراد خاص نشان دهند. اين قضيه اگرچه مشكلاتي را به همراه داشت، ولي گاهي براي اثبات بكارت دختران چاره‌اي غير از اين نبود، اما امروزه بسياري از خانواده‌ها از آن شيوه قديمي استفاده نمي‌كنند، بلكه براي اثبات سلامت بكارت دختران قبل از عقد و يا برگزاري مراسم عروسي، دختر را به پزشك متخصص مي‌برند و از سلامت بكارت وي مطمئن مي‌شوند و به اصطلاح گواهي بكارت مي‌گيرند. اين قضيه اگرچه راهي مطمئن براي اثبات سلامت بكارت دختران است و مشكلات شيوه قديمي را ندارد و نيز از سوء‌برداشت‌ها و ادعاهاي بعدي جلوگيري به عمل مي‌آورد، ولي در هر صورت مجوز شرعي ندارد؛ چون صدور گواهي بكارت دختر توسط پزشك، مستلزم معاينه، لمس و نگاه به دستگاه تناسلي دختر بوده و اين كار به غير از موارد ضروري و جايي كه ضرورت اقتضا مي‌كند، جايز نيست؛ به همين خاطر فقها و مَراجع عظام تقليد اين گونه معاينات را جزء موارد ضروري و جايز نمي‌دانند. البته شكي در اين نيست كه در مواردي كه كسي ادعايي داشته باشد و يا براي رفع تهمت و موارد مشخص قانوني مي‌توان اين گونه معاينات را انجام داد كه در اين فرض، شرعاً و قانوناً گناهي متوجه دختر، پزشك و افرادي ديگر نخواهد بود.
با اين اوصاف، اگر خانواده شما حساسيت خاصي روي قضيه بكارت نامزدتان و اثبات سلامت بكارت وي با مراجعه به پزشك متخصص دارند و اصرار مي‌كنند كه نامزدتان را حتماً براي دريافت گواهي سلامت به پزشك متخصص ببرند در اين صورت، بايد به اطلاع آنان برسانيم كه اين گونه حساسيت‌هاي ايشان متأسفانه يا خوشبختانه مجوز شرعي ندارد. ضمن اين كه اگر پزشك متخصص سلامت بكارت نامزدتان را گواهي نكند، همين مسئله مي‌تواند باعث پيدايش سوءظن يا تهمت شود و يا اين كه آبروي دختري معصوم و بي‌گناهي را خدشه‌دار سازد؛ در حالي كه ممكن است آسيب‌ديدگي پرده بكارت نامزدتان بر اثر برقراري رابطه نامشروع نبوده و يا از روي آگاهي و اختيار نبوده باشد.
اين قضيه نوعي امتحان الهي براي خود شما و خانواده‌تان به شمار مي‌رود. به هر حال، اگر شما نامزدتان را بر اساس معيارها و ملاك‌هاي ازدواج انتخاب نموده‌ايد و از سلامت ازدواج‌تان مطمئن هستيد و نيز به ايمان و پاكي او اطمينان داريد، دليلي ندارد با اطلاع از مشكل بكارت نامزدتان نسبت به وي بدبين شويد و يا اين قضيه را دست‌آويزي براي كنكاش، تهمت زدن و يا به هم زدن نامزدي و انصراف از ازدواج قرار دهيد و يا حتي بعد از ازدواج، دست‌آويزي براي سرزنش و تحقير همسرتان قرار دهيد. غيرت‌ورزي بي‌جا هم عملاً ره به جايي نمي‌برد؛ بنابراين اگر بتوانيد آبروداري كنيد و از پيدايش سوءظن‌ها و تهمت‌ها پيشگيري كنيد و يا با بهانه‌تراشي زير بار حساسيت‌هاي خانواده‌تان نرويد و با زيركي و هوشمندي از بردن نامزدتان به پزشك متخصص ممانعت به عمل آوريد و يا گاهي عدم مجوز شرعي براي اين كار را متذكر شويد و يا حتي به شيوه قديمي در شب زفاف دستمال خونين به خون غير حقيقي نشان دهيد، كار بسيار پسنديده و شايسته‌اي انجام داده‌ايد. مطمئناً خداوند با اين شيوه رفتاري و حفظ آبروي مؤمن، شما را تحت عنايات خاصه خويش قرار خواهد داد.
البته نبايد از نظر دور داشت كه صداقت نامزدتان در بيان مشكل به شما قبل از هر چيز ديگر، خود مي‌تواند گوياي پاكي، نجابت و ايمان وي باشد. اين ويژگي پسنديده اخلاقي در كنار ديگر خصايص اخلاقي مي‌تواند نويد زندگي رضايت‌بخش و شادكامي براي هر دوي شما باشد؛ مشروط به اين كه شما نيز با آشنايي كافي با وظايف همسران و مهارت‌افزايي در خصوص برقراري ارتباط مؤثر بين همسران و به كارگيري راهكارهاي فراواني كه در اين زمينه وجود دارد بر ميزان رضايت‌مندي خويش بيفزاييد.
همواره موفق و كامروا باشيد.

* پي‌نوشت‌:
1. حجرات(49)، آيه 12.

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

منبع:  سایت پرسمان دانشجویی

افزودن دیدگاه جدید

.