حواس پرتی در محیط کار

من در محیط کار، خیلی اوقات حواسم پرت می شود و نمی توانم درست کار کنم. خواهشمندم برای غلبه بر این مشکل مرا راهنمایی بفرمایید.

از مكاتبه تان با ما، كه نشانگر اعتماد شما به اين مركز است خرسنديم و خوشحاليم مخاطبمان فردي است كه در مواجهه با دغدغه هاي ذهني اش، اقدام به مشاوره خواهي مي كند. اين را بدانيد كه يكي از نشانه هاي افراد عاقل و پويا، كسب آگاهي در زمينه هاي مورد نياز است. به خاطر اين فهم زيبا به شما تبريك مي گوييم و اميدواريم راهنماي خوبي برايتان باشيم.

*** پرسشگر محترم؛ براي مقابله با حواس پرتي در محيط كار، بايد منشأ آن را پيدا كنيد و به مقابله با آن بپردازيد؛ ما در ادامه به برخي از مواردي كه باعث حواس پرتي در محیط کار مي شود اشاره مي كنيم تا شما با توجه به آن ها و كشف عامل اصلي حواس پرتي تان، بر اين مشكل فائق آييد، ان شاء الله :
۱. انجام كارهاي خسته‌ كننده
برخي از وظايف ما در طول روز جالب‌تر از بقيه است. بنابراين كاملاً طبيعي است حين انجام كارهاي خسته‌ كننده تمركز بيشتر مختل شود. وقتي بي‌ حوصله هستيد هر چيزي، از تماس تلفني گرفته تا گرد و غبار روي ميز كار مي‌تواند تمركز شما را از بين ببرد. بنابراين براي حل اين مشكل، بين كار به خودتان استراحت دهيد و با يك ليوان چاي يا بيسكويت از خودتان پذيرايي كنيد.
۲. افكار آزار دهنده
به طور حتم كار كردن در شرايطي كه نگران هستيد، ساده نيست. اگر دائم به برنامه‌هاي مربوط به بچه‌هاي‌تان فكر مي‌كنيد يا اگر هنوز بابت بحث كاري ديروز ناراحت هستيد و ... مطمئن باشيد نمي‌توانيد در محل كارتان هم موفق عمل كنيد. چون اين افكار عامل مهمي براي برهم زدن تمركز است. اگر شما هم با اين مشكل روبه‌رو هستيد، براي تمركز بيشتر و پيشگيري از بروز بيماري‌هاي مختلف بهتر است افكار آزار دهنده را روي كاغذي يادداشت كنيد و در فرصت مناسب براي حل آن ها چاره جويي كنيد تا وضعيت بهتر شود.
۳. انجام چند كار با هم
كودك خردسال‌تان را در آغوش گرفته‌ايد و كتاب مي‌خوانيد. در همين زمان پاسخ ايميلي را هم مي‌دهيد و براي خريد روزانه هم فهرست تهيه مي‌كنيد! اگر شما هم در انجام چنين كارهايي استاد شده‌ايد و مي‌توانيد چندين كار متفاوت را در يك زمان انجام دهيد، دوباره و با دقتي بيشتر به شرايط بينديشيد. تحقيقات نشان داده است هر بار كه انسان توجه و تمركزش را تغيير مي‌دهد تا كار ديگري انجام دهد، زماني از دست خواهد رفت. بنابراين نتيجه مي‌گيريم انجام سه كار هم‌زمان بيشتر از انجام دادن آن‌ها به ترتيب و پشت سر هم زمان مي‌برد. پس تا جايي كه امكان دارد در هر زمان تنها يك كار خاص را انجام دهيد. با اين كار از نگراني و استرس و بروز مشكلات جسمي ناشي از آن نيز پيشگيري مي‌كنيد.
۴. گرسنگي
مغز بدون تأمين سوخت مورد نياز نمي‌تواند درست عمل كند؛ حواس‌تان هم باشد صبحانه يكي از مهم‌ترين منابع تأمين مواد غذايي مورد نياز بدن است كه نبايد فراموش شود. بنابراين هميشه به فكر تأمين انرژي باشيد و اجازه ندهيد گرسنگي، قدرت توجه و تمركز را از شما بگيرد.
۵. افسردگي
خيلي از افراد به اشتباه تصور مي‌كنند افسردگي به معناي غمگين بودن است. در حالي كه طبق نظر متخصصان، افسردگي يكي از بيماري‌هاي جدي است كه علائم خاص خود را ايجاد مي‌كند و بايد به درستي درمان شود. افسردگي علاوه بر ايجاد حس نااميدي، غمگين بودن، بي‌تفاوتي و پوچي مي‌تواند تمركز و توجه فرد را نيز مختل كند. بنابراين اگر شما هم اين مشكلات را داريد، بهتر است به يك روانشناس يا روانپزشك متخصص مراجعه كنيد تا ابتدا تشخیص و در صورت وجود افسردگی، درمان مناسب صورت گيرد. متأسفانه بعضي از داروهايي كه براي درمان افسردگي يا بيماري‌هاي ديگر استفاده مي‌شوند نيز ممكن است با تمركز فرد تداخل داشته باشد. در اين شرايط بايد با روانپزشك صحبت كنيد و از وي كمك بخواهيد؛ البته مراقب هم باشید که بی جهت برچسب افسردگی به خود نزنید و با چند علامت در مدتی کوتاه، خود را افسرده ندانید؛ تنها مشاور یا روانشناس حاذق می تواند افسردگی شما را تشخیص دهد نه کس دیگر.
۶. استرس و خستگي
استرس مشكلات زيادي براي فرد ايجاد مي‌كند كه بر هم خوردن تمركز يكي از آن‌هاست. البته وقتي اين تأثيرات در جسم هم خودشان را نشان دهند، شرايط بدتر مي‌شود؛ مثل عضلات سفت و دردناك، سردرد يا افزايش ضربان قلب. مطمئن باشيد اين موارد همگي مي‌توانند تمركز شما را از بين ببرند. علاوه بر استرس، نبايد از خستگي هم غافل شد. مطالعات نشان مي‌دهد كم‌خوابي مي‌تواند تمركز و حافظه كوتاه مدت را تحت تأثير قرار دهد. بنابراين هيچ وقت به بهانه انجام كار يا تفريح، خواب شبانه كافي ـ ۷ تا ۸ ساعت ـ را ناديده نگيريد.

موفق باشيد. اين ارتباط با ما را قطع نكنيد و همواره با ما مكاتبه كنيد.

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

منبع:  سایت پرسمان دانشجویی

افزودن دیدگاه