ازدواج خواهر کوچکتر

پرسش:

با توجه به برخی سنت های غلطی که در ازدواج های زمانه ما به وجود آمده است، مي خواستم بدانم اين كه رسم شده بين خانواده ها كه تا دختر بزرگشان را شوهر ندهند دختر كوچكتر را شوهر نمي دهند و خواهر کوچکتر قربانی می شود، اين کار درست است يا نه؟ با تشکر.

پرسشگر گرامي، خوشحاليم كه مي توانيم قدمي مثبت در كمك فكري به شما برداريم. متاسفانه امروزه سنّت هاي غلطي مثل تجمل گرايي، مهریه های بالا، توقعات بی جای طرفین، مانع تراشی برخی خانواده ها و ... باعث شده است كه سن ازدواج بالا برود و از طرف ديگر با وجود محرك هاي جنسي فراوان در محيط اطراف، سن بلوغ جنسي كاهش يافته است و در نتيجه فاصله زيادي بين بلوغ و ازدواج مي افتد كه صدمه زيادي به جوانان مي زند.
خانواده ها بايد تلاش كنند تا اين سنت هاي غلط را تغيير داده و بهترين راه عمل بر طبق آیات قرآن و احاديث صحیح و شكل دادن سبك زندگي اسلامي است.
بصورت سنتي از قديم رسم بر اين بوده است كه ابتدا دختر بزرگتر ازدواج كند و سپس دختر كوچكتر. ولكن امروزه تا حدي اين سنّت كم رنگ شده است و در مواردي كه دختر كوچكتر خواستگار خوبي داشته باشد به او پاسخ مثبت مي دهند.
البته دليل اين سنّت آن است كه گفته مي شود اگر دختر كوچكتر ازدواج كند دختر بزرگتر موقعيت ازدواج نخواهد داشت. البته تا حدي هم درست مي گويند؛ و نيز اگر چنين شود خواهر بزرگتر احساس بدي راجع به خودش و آينده خواهد داشت و معمولا افراد در چنين شرايطي رفتارهاي ناسازگارانه با خانواده دارند و پرخاشگري نشان مي دهند.
به هر حال سن ازدواج دختر محدود است و بعد از سني خواستگارانش كم مي شود و بايد به حداقل ملاك ها (ملاک های مهم و اصلی) براي ازدواج رضايت بدهد.
البته مواردي نيز وجود دارد كه خواهر بزرگتر خود به خواهر كوچكتر پيشنهاد مي دهد كه تو اگر شرايط خوبي داري ازدواج كن و منتظر من نمان. گاهي دختر بزرگ تر خانواده برنامه ها و اهدافي براي زندگي دارد كه فعلا قصد ازدواج ندارد و خواهر كوچكتر موقعيت و خواستگار خوبي با ملاك هاي خوب دارد كه نمي تواند او را از دست بدهد، و يا ممکن است هر دو خواهر در اواخر سن ازدواج باشند و رد كردن خواستگار خوب كار عاقلانه اي نباشد. بنابراين در چنين شرايطي چنانچه خواستگار خوبي براي خواهر كوچكتر بيايد، می بایست والدين با موافقت خواهر بزرگتر پاسخ مثبت بدهند تا ان شاء الله با كمك خداوند شرايط ازدواج خواهر بزرگتر نيز در آينده مهيّا شود. يا اينكه خانواده مي توانند با ازدواج خواهر كوچكتر موافقت كنند يا قول ازدواج بدهند و حتي عقد كنند و عروسي را با قدري تاخير بگيرند تا ان شاء الله براي خواهر بزرگتر نيز شرايط ازدواج فراهم شود.
البته در چنين شرايطي خواهر كوچكتر در رفتارش با نامزدش بايد يك سري احتياط ها را به عمل آورد تا باعث حساسيت و ناراحتي خواهر بزرگتر نشود.

در پناه حق باشيد. منتظر مكاتبات بعدي شما هستيد.

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

منبع:  سایت پرسمان دانشجویی

افزودن دیدگاه

لطفا پاسخ سوال را بنویسید.