اگر یک پسر جوان، دختري را مناسب ازدواج ديد، چکار باید بکند؟

پرسش:

اگر یک پسر جوان، دختري را مناسب ازدواج ديد، چکار باید بکند؟ شما چه راهكارهايي را پيشنهاد می کنید؟ راهنمایی کنید.

پرسشگر گرامی؛ یك ازدواج موفق دائر بر مدار يك سلسله معيارهاي اصلي و فرعي و همچنين يك سلسله آگاهي ها، قبل و بعد از ازدواج مي باشد. اگر انسان بر اساس آگاهي هاي صحيح آن معيارها را در فردي احراز كرد آنگاه بايد اقدام به خواستگاري كند و مراحل بعدي را به تدريج انجام دهد تا ازدواج محقق شود. معمولاً يكي از مشكلاتي كه در مقابل انتخاب آگاهانه وجود دارد، عشق و علاقه زود هنگام است؛ چه اينكه علاقه و عشق مفرط موجب مي شود انسان نتواند بر اساس شناخت معيارهاي صحيح، همسر خود را انتخاب كند. البته خود علاقه يكي از چيزهائي است كه براي اقدام اوليه لازم است و الا هيچگاه انگيزه اي ايجاد نمي شود و اقدامي هم صورت نمي گيرد اما اين علاقه نبايد در حدي باشد كه موجب ناديده گرفتن معيارهاي مهم انتخاب همسر شود. حال بايد ديد اين علاقه شما نسبت به آن فرد چه نوع علاقه اي است. آيا از نوع اول است يعني دل شما را ربوده است و شما صرفا بر اساس همان علاقه به هيچ چيز فكر نمي‌كنيد مگر رسيدن به او؛ اگر علاقه فرد از نوع اول باشد، قدرت انتخاب صحيح را از او خواهد گرفت. چنانكه اهل معرفت گفته اند: «حب الشيء يعمي و يصم» يعني علاقه و عشق به چيزي موجب كوري و كري انسان مي شود. در اين صورت بايد با اينگونه علاقه هاي افراطي مقابله كرد تا تعديل شود يا بطور كلي از بين برود.

همانطور كه مي دانيد ازدواج يكي از مسائل مهم زندگي هر انساني است زيرا در همه ابعاد زندگي تأثير دارد و ازدواج موفق مي‌تواند باعث پيشرفت انسان در زمينه هاي مختلف شود، كما اينكه اگر ازدواج، ناموفق باشد مشكلات زيادي را براي انسان به وجود مي آورد و مانع رشد و ترقي مي شود؛ بنابراين بايد با اين امر مهم، سنجيده برخورد كرد و از هر گونه شتابزدگي ، يك جانبه گرايي، ظاهر بيني و سطحي نگري اجتناب كرد. راه صحيح ازدواج در فرهنگ اسلامی و عرف ما، اين است كه اول با افراد مجرب و بزرگتر و صاحب خرد مشورت شود و اگر فردي مد نظر است قبل از اينكه به صورت مستقيم با خود او مطرح شود با خانواده مطرح گردد كه آيا چنين فردي براي ازدواج مناسب هست يا نه. در گام دوم، اگر با مشورت و تحقيق به اين نتيجه رسيديد كه فرد مورد نظر، فرد مناسبي است، آنگاه از طريق خانواده (پدر، مادر، برادرها يا خواهران يا هر فرد ديگري که مورد تأييد خانواده است) به صورت رسمي، دختر مورد نظر را از خانواده اش خواستگاري کنید.
بنابراين :
- اولاً، در خواسته خود مبني بر ازدواج با كسي، عاقلانه، منطقی و هوشمندانه عمل كنيد و جلوي احساسات و عواطف برخاسته از شور جواني و هيجان جنسي را بگيريد.
- ثانياً، از مطرح كردن موضوع با خانواده خود خجالت نكشيد و در اين امر مهم و بسیار حیانی، آنان را وارد ميدان كنيد.
- ثالثاً، از خواستگاري شخصي از دختر مورد نظر بپرهيزيد، چون او بدون دخالت دادن خانواده اش، از دادن جواب به شما ناتوان است و گاه مي‌تواند نتيجه معكوس داشته باشد.

براي آن كه بتوانيد در انتخاب همسر، عاقلانه و منطقي برخورد كنيد و همسري كه در خور و مناسب شماست انتخاب كنيد، در ادامه لازم مي دانيم شما را ابتدا با معيارهاي كلي انتخاب همسر و سپس راههاي احراز آن معيارها آشنا كنيم :
*** ملاك‌هاي كلي انتخاب همسر عبارتند از:
1. تدين و دين دار بودن فرد. زيرا انساني كه دين ندارد هيچ ندارد. انسان بي دين در حقيقت مرده متحرك است و كسي كه پاي بند به دين (كه اصلي ترين مسأله زندگي است) نباشد هيچ تضميني وجود ندارد كه پاي بند به رعايت حقوق همسر و زندگي مشترك باشد. انسان ديندار هرگز نمي تواند با همسر بي دين كنار بيايد و با هم زندگي سعادتمندانه اي داشته باشند.
2. اخلاق نيك داشتن. كه منظور داشتن صفات و خلق و خوهاي پسنديده در نظر عقل و شرع است. در واقع اخلاق و دين دو ملاك و معيار اصل در ازدواج و انتخاب همسر است .
اگر بخواهيم نمونه هايي از اخلاق خوب و بد را اشاره كنيم مي توان موارد زير را ذكر كرد :
الف. خوش زباني و بدزباني، زبان ترجمان و بيانگر احوال درون است و زبان دريچه اي است از محتويات درون فرد؛ زبان انسان آينده‌ دل اوست.
ب. بزرگواري و حسادت.
ج. خوش خلقي و كج خلقي.
د. حق پذيري و لجاجت.
3. شرافت و اصالت خانوادگي. كه منظور نجابت و پاكي خانواده است. زيرا ازدواج دختر و پسر تنها پيوند و تركيب دو فرد نيست بلكه پيوند دو خانواده است و نمي توان گفت من مي خواهم با خود اين فرد ازدواج كنم و كاري به خانواده و فاميلش ندارم؛ زيرا اين فرد شاخه اي است از اين خانواده و از ريشه هاي همان درخت خانواده تغذيه كرده است و صفات اخلاقي، روحي، عقلی و جسمي آن خانواده از راه وراثت و محيط و عادات به اين فرد منتقل شده است .
4. عقل. در واقع همان نور افكني است كه جاده زندگي را روشن مي كند و بايد زن و شوهر براي اداره ي زندگي و تربيت فرزندان از نيروي عقل و فهم مجهز برخوردار باشند و رشد عقلي كافي پيدا كرده باشند همان طور كه ائمه اطهار علیهم السلام ما را از ازدواج با افراد احمق و كم عقل نهي فرموده اند.
5. تناسب، همتايي و كفو همديگر بودن. كه از حساس ترين نكاتي است كه بايد در انتخاب همسر مورد توجه قرار گيرد همتايي و تناسب از نظر و جنبه هاي مختلف مثل :
الف. تدين و ميزان پاي بندي به دستورات شرع.
ب. همتايي و هماهنگي فرهنگي و فكري.
ج. همتايي اخلاقي و پاي بندي به آداب اخلاقي.
د. كفو همديگر بودن از نظر تحصيلات علمي.
ه. تناسب در زيبايي.
و. تناسب سنی.
ز. تناسب مالي و سطح اقتصادي و ...

*** براي كسب اطلاع راجع به وجود يا عدم اين ملاك‌ها در طرف مقابل، راه‌هاي زير وجود دارد :
1- تحقيق و بررسي از خانواده طرف و چگونگي روابط خانوادگي و فاميلي. چون هر فردي تحت تأثير محيط خانواده به دنيا آمده و رشد كرده است و از آن فضاي فرهنگي و اجتماعي تأثير پذير بوده و هست.
2- تحقيق و شناسايي دوستان و نزديكان و رفقاي صميمي در محل زندگي و سكونت، محل درس و محل كار.
3- گفتگوي مستقيم (ولي تحت نظارت خانواده هاي دو طرف) با يكديگر و اطلاع يافتن از نقطه نظرات همديگر درباره مسائل مختلف و آنچه در آينده مي تواند در زندگي مشترك طرفین تأثيرگذار باشد و كسب اطلاع از ميزان اهتمام طرف مقابل نسبت به ملاك ها و معيارهاي معرفي شده.

*** جهت آگاهي بيشتر نسبت به موضوعات بیان شده، مطالعه كتاب هاي ذيل مفيد خواهد بود :
1. جوانان و انتخاب همسر، على اكبر مظاهرى.
2. انتخاب همسر، ابراهيم امينى.

نویسنده : مجتبی حیدری

منبع: سایت پرسمان دانشجویی

افزودن دیدگاه

لطفا پاسخ سوال را بنویسید.