ازدواج با سادات

پرسش:

من خیلی دوست دارم زنم از سادات باشه و با یه دختر سید ازدواج کنم؛ اما چیزی که فکرم رو بدجور مشغول کرده اینه که آیا بعد ازازدواج با دختر سید، بايد آدابي كه براش ميگند مثل اينكه از 4 قدمي بايد 4 دست و پا بيايي و هر دفعه جلوی پاش بلند بشي و خيلي كاراي سخت ديگه رو حتما باید رعایت کرد یا اينها رو گفتند براي اينكه نشون بدند بايد احترام، خيلي باشه!اگه اینطور باشه، خیلی سخته. لطفا این مساله رو برام باز کنید و حقیقت ماجرا رو بگید تا از این دغدغه رها بشم و بتونم برای ازدواجم درست تصمیم بگیرم. پیشاپیش ممنون از راهنمایی هاتون.

*** پرسشگر گرامی؛ در زمينه احترام به سادات و ازدواج با زنان سید، توجه تان را به مطالب زیر جلب می نماییم با این امید که پاسخ سوال خود را از این مطالب، دریافت کنید :
احترام و اكرام سادات بني هاشم مطابق آيات و روايات معتبر اسلامي بر هر مسلماني واجب مي باشد؛ احترام به سادات به منزله بزرگداشت و احترام به پيامبر اكرم(ص) است. با بررسي آيات قرآن تمامي پيامبران كه در زمينه اجر و مزد رسالت و زحمات در اين راه سخن گفته اند اين تعبير را دارند كه ما از هيچ كس اجر و مزدي نمي طلبيم بلكه اجر ما تنها بر خداوند بزرگ است (سوره شعراء، آيات : 109، 127، 145، 164 و 180 ؛ سوره هود آيات 29 و 51 و سوره هاي ديگر قرآن )، ولي درباره پيامبر اكرم(ص) سه تعبير در قرآن آمده است :
1. بگو اي رسول ما، هيچ اجري از شما نمي طلبيم بلكه اجر و مزد رسالت من بر خداست (سوره سبا، آيه 47)
2. از شما مردم اجري نمي طلبم مگر كسي كه بخواهد راهي به سوي پروردگارش بيابد (فرقان ، آيه 57).
3. بگو از شما اجري نمي طلبيم مگر رعايت و محبت كردن شما نسبت به خويشان و اقربايم را. (شوري، آيه 23)
پيامبر اكرم به دستور خود خداوند اجر و مزد رسالتش را دوستي و احترام و محبت به خويشان و ذريه اش قرار داده است . البته جمع اين 3 آيه كه در يكي مزد نطلبيده و در آيه اي ديگر طلبيده ، چنين است كه اگر پيامبر محبت ذريه اش را خواسته ، سود اصلي اش به خود مسلمانان بر مي گردد، زيرا محبت و احترام، عامل موثري است براي پيروي كردن از راه پيامبر (ص) و آل او.
فطرت هر انسان سليم النفسي (عاقل و فهميده) مي گويد كسي كه به تو كمك كرده و از گمراهي و جهالت با نور هدايت آشنا كرده است او را و نزديكان و فرزندانش را و لو به خاطر او، دوست بدار و احترام نما؛ قضيه خويشان پيامبر هم چنين است هم او كه ما را به نور قرآن و هدايت و كمال هدايت نمود، خدايش امر كرد كه به مسلمانان بگو اجر رسالتم را محبت با خويشانم قرار دادم. يكي از همين دستورات مودت و دوستي با ذوي القرباي پيامبر است؛ البته اگر كسي كه منسوب به پيامبر است بد باشد به خود و جدش ظلم مي كند ولي ما برخوردمان با او چنين باشد كه او را به اشتباهش راهنمايي كنيم ولي از جهت نسبش او را احترام نماييم نه از جهت عملش. البته فرد سيد نبايد خيال كند به صرف اينكه فرزند پيامبر است براي او كافي است و تمامي اعمالش قبول است، بلكه اين امتياز بايد او را بيشتر به انجام دستورات جدش وادار نمايد؛ ما مسلمانان به سبب امر الهي و فرمايشات معصومين ، سادات را محبت كرده و احترام مي گذاريم آن هم به دو جهت :
1. اگر از مؤمنين هستند : الف . مؤمن محترم است به دستور قرآن و روايات. ب) از ذريه پيامبر(ص) است و قابل احترام.
2. اگر از مؤمنين نيست و بد كرده ، فقط به جهت منسوبيت او به پيامبر نه از جهت عمل و كردارش.
پس با توجه به آيات و روايات ما سادات را احترام مي كنيم و اگر از ايشان كسي به خطاكاري و بيراهه رفته ضمن كراهت داشتن عملش او را متذكر شده و نهي از منكر مي نماييم و در عين حال طوري برخورد نمي كنيم كه جسارت به نسبش باشد و فقط به سبب فرمايش معصومين (ع) به او احترام و اكرام مي نماييم.

همچنین مطالعه کنید:  چون کار ندارم نمی توانم برای ازدواج اقدام کنم

*** اين آدابي كه گفتيد مثلا «از 4 قدمي بايد 4 دست و پا بيايي»، مسلما هيچ پايه روايي و عقلي ندارد و به هيچ وجه درست نيست و در شأن انسان هم نيست. وقتي چنين چيزي درباره احترام به معصومين (ع) نيامده است، چگونه ممكن است براي نسل ايشان وجود داشته داشته باشد! پس از ازدواج با زني كه سيد مي باشد، شايسته است كه به او به خاطر پيامبر (ص) احترام بيشتري گذاشته شود، احترام گذاشتن هم نيازي به اين كارهاي غير عادي ندارد، شما با اعمال و رفتارتان در طول زندگي اين احترام را بايد نشان دهيد. غير عادي رفتار كردن مانع يك زندگي سالم و شاداب مي شود. مثلا فكر كنيد با زني سيد ازدواج كرده ايد و ايشان در منزل است و به اتاقي مي رود و دوباره پيش شما مي آيد، شما به پايش بلند مي شويد، مي رود و چند دقيقه ديگر مي آيد، باز به پايش بلند شويد، مي رود و بر مي گردد و شما به پايش بلند مي شويد و … اگر اينگونه باشد بايد روزي صدمرتبه (كمتر يا بيشتر) هي بلند شويد و بنشينيد. آيا اين كار به نظرتان درست است؟ اصلا خانمتان اين اجازه را مي دهد؟ مسلما نه. همين كه فكر احترام در شما شكل گرفته، رفتارهايتان را محترمانه جلوه مي دهد. البته وقتي همسرتان از بيرون منزل مي آيد بهتر است براي احترام به پايش بلند شويد و اين كار خوبي است. تمام كارها در زندگي مشترك بايد منطقي و متعادل باشد. افراط در هر كاري به پايه هاي زندگي مشترك ضربه مي زند. اين را هم بدانيد احترام به همسر، چه براي زن سيد و چه غير سيد، لازم است ، ولي در احترام به زن سيد بايد بيشتر مراقب بود چرا كه علاوه بر اينكه همسرتان است، از نسل پيامبر اكرم (ص) نيز مي باشد. در زندگي مشترك با زن سيد، مانند خيلي از زندگي ها، ناراحتي و دلخوري و دعوا هم ممكن است به وجود بيايد ولي اين ناراحتي ها نبايد باعث شكل گيري اين تفكر شود كه من مرتكب گناه شدم چون زنم سيد است، بلكه اگر از اينگونه اتفاقات افتاد، بايد به فكر دلجويي و معذرت خواهي و جبران بود. زندگي با يك زن سيد تفاوت آنچناني با زندگي با زن غير سيد ندارد و اين آداب ساختگي و دست و پاگير بيشتر ساخته ذهن افرادي است كه درك صحيحي از مسائل ديني ندارند. وصلت با خانواده اي سيد، جاي بسي خوشحالي هم دارد، چرا كه آدمي را وصل به نسل بزرگ ناشر توحيد حضرت محمد (ص) مي كند، و اين توفيق نصيب هر كسي كه شود بايد خدا را شاكر باشد و قدر اين نعمت را بداند و حق آن را به درستی ادا كند. شما اگر اين مسائل را رعايت كنيد، در ازدواج با زن سيد هيچ مشكلي نخواهيد داشت.

همچنین مطالعه کنید:  شناسایی همسر مناسب

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

منبع: سایت پرسمان دانشجویی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.