حق الناس در رابطه دختر و پسر

پرسش:

سلام. دختری ۱۸ ساله هستم. در یکی از شبکه های اجتماعی ناخواسته با پسری آشنا شدم که برام پست های عاشقانه ای گذاشت و من هم چندین بار جوابش رو دادم و او حالا می خواهد حضوری مرا ببیند و مدتی با هم دوست شویم ولی من مخالفم و می دانم این نوع روابط از لحاظ شرعی اشکال دارد و الان هم به فکر قطع این رابطه هستم و می دانم که اشتباه کردم که این رابطه اینترنتی رو شروع کردم. موضوعی که مرا نگران کرده این است که او وابستگی روحی به من پیدا کرده و می ترسم پس از قطع ارتباط، ضربه ببیند و مرا نبخشد و نفرین کند و خدا هم زندگی آینده مرا به خاطر این کار و نفرین او نابود کند. می ترسم حق الناس به گردنم باشه. آیا خدا منو می بخشه؟ تو رو خدا راهنماییم کنید.

*** پرسشگر محترم؛ خوشحالیم که به اشتباه خود پی برده اید و به فکر قطع این ارتباط هستید. مطمئن باشید که درست ترین تصمیم را در این زمینه گرفته اید و این رفتارتان قطعاً مورد رضای خداست، چرا که به دنبال ترک رفتاری هستید که صورت شرعی ندارد. خدا را نیز شاکر باشید که خیلی زود متوجه اشتباهتان شدید و گرفتار آسیب های فراوان و خطرناک این نوع روابط نشدید.

در زمینه نگرانی و اضطرابی که با آن مواجه هستید باید بگوییم اگر فردی حق الناسی را پایمال کرده باشد باید برای بخشیده شدن، از صاحب حق، حلالیت بطلبد و او را راضی نماید، اما در رابطه شما و ایشان هیچ حق الناسی مطرح نیست، چرا که ورود به این نوع رابطه های عاطفی و دوستانه با نامحرم، غیر شرعی است و مسائل غیر شرعی هم هیچ حقی برای طرفین ایجاد نمی کند. هر دو طرف در این رابطه ها سهیم هستند و هر دو با اختیار خود این رابطه ها را شکل می دهند؛ حتی ممکن است یکی از طرفین به قصد سوء استفاده وارد شده باشد و طرف دیگر اینگونه نباشد و فریب بخورد، اما فرد فریب خورده هم نمی تواند ادعای حق الناس داشته باشد، چرا که بدون اجبار و با اختیار خود وارد رابطه ای غیر شرعی شده و فریب خورده و تبعات منفی تصمیم اشتباه خود، دامنگیرش شده است. البته در صورتیکه از احکام و حدود الهی و قوانین نظام اسلامی تخطی شود و آشکار گردد، برخورد لازم با آن انجام می گیرد (خاصه با فردی که طرف مقابل را فریب داده و به زندگی او ضربه زده است). لازم به ذکر است در صورتی که فرد از گناهی که انجام داده توبه نکند، عذاب اخروی نیز دامنگیرش خواهد شد.

در اين جا حق الناسي وجود ندارد؛ در اين گونه مسائل كه صورت شرعي ندارد و در فضاي شريعت مردود است، بحث نفرین کردن و نبخشيدن و حلال نكردن و حق داشتن و حق الناس مطرح نيست. وقتي فردي به دستور خدا و دين عمل نكند، صاحب حق نيست. حق داشتن زماني مطرح است كه با توجه به دستورات دين و قوانين نظام اسلامي باشد و موضوعي كه شما مطرح كرديد در اين حيطه نيست؛ پسر مذكور هيچ حقي به گردن شما ندارد و در جايگاهي نيست كه بخواهد شما را ببخشد يا نبخشد و یا نفرینتان کند و قطعاً نفرین فردی که به دستورات خدا عمل نکند، بی اثر است.

پس نگران نباشید و ديگر به اين موضوع فكر نكنيد و ارتباط تان را براي هميشه با او قطع نماييد. توبه كنيد و ديگر سراغ اينگونه ارتباط ها نرويد، چرا كه به زندگي دنيوي واخروي خودتان آسيب مي رساند؛ مطمئن باشيد و ذره اي ترديد به دل راه ندهيد كه با توبه حقيقي، خداوند شما را مي بخشد؛ مهرباني و بخشش خدا نامحدود و بي انتهاست و در فهم ما انسان ها نمي گنجد.

نویسنده : علی حسینعلی پور

منبع: سایت پرسمان دانشجویی

افزودن دیدگاه