از مجردی خسته شدم ...

پرسش:

از دعا خسته شدم؛ از مجردي خسته شدم؛ از بس توسل كردم به امام زمان (عج) خسته شدم؛ از گناه بدم می یاد و مي ترسم؛ چه طور به خدا بگم به خاطر ترس از دور شدن از اونه که مي خوام ازدواج كنم؟ چرا خدا دركم نمي كنه؟

پرسشگر گرامي؛ ارتباط شما با اين نهاد را قدر مي دانيم و از اينكه با جواني همچون شما در ارتباطيم كه ذهن منطقي اش راه مشورت را براي عبور از اين دغدغه برگزيده، خدا را شاكريم. اميدواريم پاسخ ما گره اي از كار شما باز كند.
پيش از پاسخ به پرسش تان، به اين درخواست ما توجه فرماييد. لطفاً در مكاتبات بعديتان با اين مركز كه مايه خرسندي و مباهات ما مي باشد، سعي كنيد اطلاعاتي را كه مي تواند ما را در پاسخگويي بهتر به شما ياري كند در اختيار ما قرار دهيد، از جمله مشخصات فردي ، وضعيت خانوادگي، تحصيلي و .... كه دانستن آنها مي‌تواند راهنمايي هاي ما را دقيق تر و به واقعيت زندگي شما نزديكتر كند. مطمئنا شما هم با ما موافقيد كه پي بردن به همه اين مسائل كه تأثير بسيار جدي در روند مشاوره دارد، از طريق چند جمله اي كه پرسشگران مي نگارند كار آساني نيست. وجود اطلاعات درست و مرتبط با مراجع از جمله بايسته هاي مشاوره و راهنمايي است و براي ريشه يابي مشكل و پاسخگويي صحيح حياتي و الزامي است. وقتي ما از پرسشگر اطلاعاتي در دست نداشته باشيم در پاسخگويي نمي توانيم حق مطلب را درست ادا كنيم و امكان اينكه راهنمايي ما بي فايده باشد وجود دارد.
با اين حال بر حسب وظيفه مطالب زير تقديم تان مي شود به اين اميد كه گره اي از كار شما باز كند.
پرسش شما در واقع از دو چيز است : الف) راز عدم استجابت دعا ؛ ب) مشكل ازدواج .
لذا در دو قسمت به پرسش شما پاسخ مي دهيم :
*** بخش اول؛ راز عدم استجابت دعا
قبل از پرداختن به اين موضوع تذكر دو نكته لازم است و آن اينكه :
1. يك هشدار خيلي مهم به همه دوستان، چه پسر و چه دختر می دهم و آن اينكه نگذاريد خواسته داشتن همسر قلبتان را تصرف كند، متاسفانه بعضي ها از بس تحت فشار قرار مي گيرند همه عباداتشان مي شود صرف خواستن همسر و خود خدا فراموش مي شود.
2. خواهر گرامي دعا و توسل به اهل بيت عليهم السلام براي هر كاري لازم هست، ولي اگر انسان در خانه بنشيند و فقط دعا كند و توقع داشته باشد، شوهري از غيب پيدا شود و با او ازدواج كند، هرگز به سرانجام نخواهد رسيد. براي ازدواج كردن - چه زن و چه مرد - مانند هر كار ديگري راهكارهاي مشخصي وجود دارد كه بايد از اين روش ها استفاده كنيد. در ادامه و در بخش مربوط به مشكل ازدواج در اين زمينه بيشتر صحبت خواهيم كرد.
و اما راز عدم استجابت دعا :
گاهي اين سوال به ذهن انسان مي رسد كه اگر خداوند صداي ما را مي شنود، به دعا و درخواست ما آگاه است، توانايي اجابت هم دارد و خودش فرموده : از من بخواهيد تا اجابت كنم، و يا گفته شده دعا در بعضي مواضع و مكانها مستجاب مي شود؛ پس چرا برخي اوقات شاهد اجابت (سريع) دعاهاي خود نيستيم؟ توضیحات زیر، پاسخگوی این نوع سوالات خواهد بود :
انسان مرتبط با خدا مى‏كوشد از طريق دعا (راز و نياز و مناجات و عبادت) به خدا نزديك شود. وقتى با كسى آشنا شدى و ارتباط پيوسته شما زمينه اعتماد را فراهم ساخت و از دوستان صميمى او به شمار آمدى، در هنگام نياز به خانه‏اش مى‏روى. شرط دوستى را به جا مى‏آوري. ميثاق و محبت را استوار مى‏سازي. او نيز در را باز مى‏كند . شما را در اندرون پذيرايى مي‌نمايد و مورد لطف و عنايت ويژه قرار خواهد داد. بر اين اساس هر دعايي از انسان مورد اجابت خدا است؛ زيرا خداوند به طور مطلق و بي هيچ قيدي فرمود : « مرا بخوانيد تا شما را اجابت كنم» ، اما از نظر تعاليم ديني ما، استجابت همواره به معناي برآورده شدن و عملي شدن آنچه ما خواسته ايم نيست. اين امر معقول و پذيرفتني نيست و با ساير سنت هاي قطعي الهي در عالم همخواني ندارد. مثلاً فرض كنيد اگر در شب قدري مادري براي سلامت و بازگشت فرزند رزمنده اش از ميدان جنگ دعا كند. از آن سو فرزندش نيز براي شهادت و شهيد شدن دعا كند، تكليف چيست؟ آيا مي شود اين رزمنده هم شهيد بشود و هم نشود؟ البته اين يك مثال بسيار ساده و معمولي است. مثال هاي بسياري از اين دست مي توان زد. تازه مثال ها و موارد تنها صورت هاي ظاهري است كه براي ما قابل درك است. به علاوه اگر همه خواسته هاي انسان ها در دعاهایشان بر آورده شود، لازم مي آيد همه نظام دقيق عالم به واسطه دعاهاي گوناگون بندگان در شرائط خاص استجابت به هم بريزد و ساختار عالم و حوادث آن هر روز بسته به دعاهاي بندگان شكل جديدي به خود بگيرد كه اين امر معقول و منطقي نيست.
معناي درست استجابت همان است كه از روايات استفاده مي‌شود كه به ما گفته شده : هيچ دعايي بي اثر نيست. هر دعايي در دنيا و آخرت تأثير مناسب خود را دارد. هر دعاي مقبولي يقيناً به استجابت مي‌رسد، اما گونه‌هاي استجابت آن مختلف است. امام سجاد عليه السلام مي‌فرمايد: «دعاي مؤمن يكي از سه فايده را دارد : 1. يا براي او ذخيره مي‌گردد؛ 2. يا در دنيا برآورده مي‌شود؛ 3. يا بلايي را كه مي‌خواست به او برسد، ‌از وي برمي‌گرداند» (1).
چنان كه از روايات برمي آيد، برخي از دعاها مورد توجه خداوند قرار نمي گيرند. از آن ها تعبير به «دعاي غير مسموع » مي شود. اما دعا با شرائط خاص و در موقعيت هاي ويژه مستجاب است. راز عدم استجابت آن جوري كه باب ميل ما باشد ، در اين واقعيت نهفته است كه ما از باطن هستي و مصالح حقيقي خود و جهان بي خبريم. به همين دليل گاهي مي‌پنداريم خير و مصلحت ما در تحقق و برآورده شدن حاجتي يا دفع و رفع مشكل و مانعي است. بر اساس اين پيش فرض وقتي مي‌بينيم خواستة ما برآورده نمي‌شود، رنجيده خاطر مي‌شويم! در حالي كه اگر حجاب از روي «حقيقت باطني» عالم كنار رود و آينده و نتيجه برخي خواسته‌ها براي ما روشن گردد، از تقاضا و درخواست خود منصرف مي‌شويم و خدا را شكر مي‌كنيم كه خواسته و حاجت جاهلانه ما را آن گونه كه مي خواستيم، برآورده نكرده است. به بيان ديگر: خداوند نسبت به بندگانش مهربان است. خير و خوشبختي مؤمنان را مي‌خواهد، از اين رو اگر خواسته آنان به ضررشان است، اما آنان به جهت عدم اطلاع از باطن امور از خداوند آن را مي‌خواهند، اجابت نمي‌كند. اما چنان كه گفتيم اصل دعاي او بي اجابت و بي اثر نخواهد بود. به علاوه عدم اجابت ظاهري داراي آثار وبركات بسياري براي او خواهد بود. اگر كسي بداند خداوند در عوض عدم اجابت دعا در دنيا، چه پاداشي براي او در آخرت در نظر گرفته است، هرگز از آن ناراضي نمي‌شود. امام صادق عليه السلام مي‌فرمايد : «روز قيامت خداوند مي‌فرمايد: اي بنده من!‌ مرا خواندي و اجابتت را به تأخير انداختم. اكنون ثواب و پاداش تو چنين و چنان است. پس مؤمن آرزو مي‌كند كه كاش هيچ دعايي از او در دنيا اجابت نمي‌شد، براي ثواب و پاداش نيك كه مي‌بيند» (2).
مهم تر از هر دعا و اجابتي در دنيا سنت آزمايش خداوند از بندگان است. حقيقتي كه همه بندگان خدا از بزرگ ترين انبيا تا كم ترين افراد از آن مستثنا نشده اند. چه بسا يكي از مهم ترين آزمايش هاي خداوند براي بندگان خوبي چون شما تأخير در اجابت ها و سنجش ميزان صبر و حسن ظن شما به خداست. البته شيطان در يكي از مواردي كه وسوسه مي‌كند، تأخير اجابت دعا است. از اين راه انسان را مأيوس مي‌كند تا او به خدا بدبين شود. ائمه اطهار عليهم السلام به اين نكته توجه داشته و همگان را از افتادن به دام بدبيني و سوء ظن به خدا برحذر داشته‌اند. اميرمؤمنان علي عليه السلام مي‌فرمايند : «دير اجابت نمودن خدا، ‌تو را نااميد نكند كه بخشش، ‌بسته به مقدار درخواست است. چه بسا در اجابت دعاي تو تأخير رخ دهد تا درخواست تو طولاني‌تر گردد و بخشش خدا كامل‌تر شود. چه بسا چيزي را خواسته‌اي به تو نداده، ولي بهتر از آن را در اين دنيا يا آن دنيا داده و يا بهتر آن بوده كه آن را از تو باز دارد. چه بسا چيزي را طلب نمودي كه اگر به تو مي‌داد، ‌تباهي دين و دنياي خود را در آن مي‌ديدي». (3)
پس مراقب باشيد شيطان با وسوسه هايش شما را در دام خود نكشد و از خداي رحيم و مهربان دورتان نكند.

*** بخش دوم؛ مشكل ازدواج
در پاسخ مسئله اي كه تحت عنوان مشكل ازدواج مطرح كرده ايد توجه تان را به مطالب زير جلب مي كنم :
- قبل از هر چيز لازم است دو نكته را تذكر دهم :
اولاً : دختران، گل هاي محفل خانواده و ميوه هاي زيبا و معطر زندگي اند كه همانند گل ها و ميوه هاي درختان طبيعت، هم زمان و با هم نمي رسند و غنچه هايشان خندان نمي گردند، بلكه برخي زودتر و بعضي ديرتر مي رسند يا شكوفه مي كنند. دير رسيدن ميوه اي دليل بر نامرغوب بودن آن نيست، چنان كه زود رسيدن دليل بر مرغوبيت آن نمي باشد. پس صبر پيشه ساز و بر اعصاب و روان خويش مسلط باش و توجه و عمل به مطالب زير را با توكل و توسل و دعاي همراه با شرايط همراه ساز که انشاءالله نتيجه خواهي گرفت.
ثانياً : خداوند نظام هستي را بر پاية حكمت آفريد و فرمان خود را تحت عنوان اوامر و نواهي، بر اساس مصالح و مفاسد قرار داد. با توجه به اين اصل، هر چيزي را كه آفريد، حكمتي در كار بود و هر فرماني صادر كرد مصلحتي در بين بود. گاهي انسان از راز آفرينش برخي موجودات آگاه مي گردد و در بسياري از امور به عللي بي اطلاع از آن است. گاهي آدمي چيزي را به منفعت و مصلحت خويش تشخيص مي دهد، در حالي كه چنين نيست و گاهي چيزي را بد و شرّ مي پندارد، حال آن كه روزنة رحمت الهي از همان جا به رويش گشوده مي گردد. قرآن مي فرمايد : « چه بسا چيزي را خوش نداشته باشيد، حال آن كه خير شما در آن است و يا چيزي را دوست داشته باشيد، حال آن كه شرّ شما در آن است و خدا مي داند و شما نمي دانيد» (4).
بنابراين ممكن است خواسته شما اجابت شده باشد، اما خير و صلاح شما در تأخير آن باشد. اميرالمؤمنين علي عليه السلام مي فرمايد : « خداوند سرنوشت انسان و جريان امور هستي را بر اساس آن چيزي كه مقتضاي حكمتش است ، تقدير و تنظيم مي نمايد، نه بر پايه اي كه انسان دوست دارد و خوشحال مي گردد» (5).
- درست است كه ازدواج براي همه جوانان خصوصاً ما خانم ها از اهميت خاصي برخوردار است و معمولاً يك خانم دوست دارد با ازدواج و بعد مادر شدن به احساس آرامش و تكامل برسد، اما اين مسئله نبايد آنقدر بزرگ و مهم شود كه تمام زندگي ما را تحت الشعاع قرار داده و مثل يك ابر سياه و تيره بر سراسر وجود و زندگي ما سايه بيندازد. ازدواج بخشي از زندگي ما انسانهاست نه همه آن. آيا عاقلانه است كه به خاطر بخشي از زندگي همه آن را خراب كنيم؟ بنابراين در صورتي كه به هر دري زديم، ولي موفق به اين كار نشديم، نبايد فكر كنيم نابود شده ايم. زندگي ما جنبه هاي ديگري هم دارد؛ كار، ورزش، هنر، تحصيل، فعاليت هاي فرهنگي و مذهبي، تفريح و ... كه بايد به آنها پرداخت و اين مسأله را فراموش كرد تا زمينه آن فراهم شود. بنابراين توصيه ما اين است كه ديگر به اين مسأله فكر نكنيد و به ساير ابعاد زندگي خود مشغول باشيد. مي دانيم كه سخت است و هيچ گاه به طور كلي فراموش نخواهد شد. اما بي توجهي به آن، فشارها را كمتر مي كند و تحمل زندگي را براي شما آسانتر مي نمايد. با اين كار از زندگي بيشتر لذت خواهيد برد.
- شما اگر مي خواهيد اندكي از حجم مشكلات بكاهيد و تحمل آنها را براي خود آسان كنيد چاره اي نداريد جز اينكه به اين نكات دقت كنيد و توجه داشته باشيد كه وقتي مشكل قابل حل نيست، بايد خودمان را بزرگ كنيم تا مشكل كوچك شود و آن را ريز ببينيم. از همه اينها گذشته شما تنها دختري نيستيد كه با اين مسئله مواجهيد. دختران شايسته فراواني هستند كه هم از نظر ظاهري و شخصيتي و هم از نظر خانوادگي مشكلي ندارند اما سنشان بالا رفته و ازدواج نكرده اند و يا حتي يك خواستگار هم ندارند.
خواهر خوبم! ما انسانها با مسايل و مشكلاتي كه بر سر راهمان قرار مي گيرند دو جور برخورد مي كنيم. بعضي از ما از يك مسئله كوچك يك كوه بزرگ مي سازيم و آن را براي خودمان تبديل به يك مشكل لاينحل مي كنيم. مدام غصه مي خوريم و باعث ناراحتي اطرافيانمان مي شويم و در يك جمله زندگي را براي خودمان و خانواده و اطرافيانمان تبديل به جهنم مي كنيم. اما عده ديگري از ما آدم ها وقتي با يك مشكل روبرو مي شوند سعي مي كنند جوانب قضيه را خوب بسنجند و ببينند اشكال كار كجاست. اگر در بوجود آمدن مشكل خود يا خانواده مان مقصر بوديم سعي مي كنيم با برطرف كردن اشكال، مسئله را حل كنيم. اما اگر ديديم حل مسئله از توان ما خارج است و يا اصلاً اشكال از ما نيست تمام تلاشمان را براي پذيرفتن مسئله و كنار آمدن با آن بكار مي بريم. به اين ترتيب هم از خودخوري بيهوده خلاص مي شويم و هم از ديگر جلوه ها و جنبه هاي شيرين زندگي لذت مي بريم.
به نظر شما كار كدام گروه بهتر است؟ مطمئنا شما هم با ما هم عقيده ايد كه گروه اول هميشه نگران و ناراحت و غمگين و افسرده خواهند بود و گروه دوم با ابتكار و خلاقيت و بهره‏مند شدن از ديگر توانمندي هاى خود، شاد و بانشاط زندگى خواهند كرد و فعّال و سر زنده با همان امكانات و شرائط موجود، زندگى را بر خود سهل و آسان خواهند گرفت.
حال شما مي خواهيد جزو كدام گروه باشيد؟ انتخاب با خودتان است.

اما مشكل كجاست و چه چيز باعث تاخير در ازدواج برخي دختران مي شود؟
اطرافمان را كه خوب نگاه كنيم دختران مجردي را مي بينيم كه آرزوي يك ازدواج سعادتمندانه و مومنانه را دارند و اين انتظاري بجا و بحق است اما مشكل جائي بروز مي كند كه همين دختران با بعضي رفتارهايشان در اين مسير مانع ايجاد مي كنند. در ادامه به چند نكته و توصيه كليدي مي پردازيم. قطعاً تمام اين موارد براي همه صدق نمي كند. اما از آنجا كه ما در مورد بسياري از مسايل زندگي شما بي اطلاعيم نكات زير را مطرح مي كنيم و اين خود شما هستيد كه بايد با دقت در آنها پاسخ مناسب را بيابيد.
1. اولين نكته اي كه شايسته است بدان توجّه داشته باشيد آن است كه بايد ببينيد دلايل تأخير در ازدواج تان و موانع ازدواج شما چيست؟ و با دقت اين موانع را شناسايي و براي رفع آنها تلاش كنيد. گاهي وقتها راهي جز اين نيست كه شما يك تغييري در خود و يا در ساختار خانواده ايجاد كنيد. يعني بررسي كنيد كه علت اين رخداد چيست؟ اگر خود يا خانواده تان مقصر هستيد آن را مرتفع سازيد، چه اينكه اگر بافت خانواده تغيير نكند همچنان اين مشكل باقي خواهد ماند. براي ايجاد تغيير بايد راهكار مناسب پيدا كرد؛ مثلاً اگر افرادي را در فاميل مي شناسيد كه مي توانند نقش مؤثر داشته باشند مشكل را با آنها در ميان بگذاريد تا مشكل گشايي كنند و با بصيرت دادن به پدر و مادرتان شرايط را تغيير دهند. گاهي اوقات نيز خانواده بايد در رفتارهاي اجتماعي خود تجديد نظر كند؛ چه بسا برخي از اشتباهات گذشته به ساختار خانواده شما و همچنين به وجهه اجتماعي آن آسيب وارد كرده؛ بايد نقاط ضعفي كه باعث اين آسيب ها شده شناسايي و سپس در صورت امكان جبران كرد.
2. به اندازه ديده شويد. تصديق مي كنيد كه مردم كه نمي توانند بيايند يكي يكي درب خانه ها را بزنند و دختران جوان دم بخت را جستجو كنند پس لازم است شما در محافل و مجامعي كه در آن شأن و حرمتتان حفظ مي شود به اندازه لازم حضور داشته باشيد، به ويژه در محافل مذهبي مثل مساجد و حسينيه ها، البته با نيت جلب رضايت خداوند، نه صرفاً جهت ديده شدن. اين را گفتم چون بعضي از دختر خانم ها يا در كنج خانه با چيپس و پفك و تلويزيون و تلفن و اینترنت مشغولند يا برعكس دائماً بدون رعايت شأن و منزلتشان در حياط يا سلف سرويس دانشگاه و امثالهم مشغول جلوه نمائي هستندكه در هر دو صورت مردم در موردشان قضاوت خوبي نخواهند داشت. پس براي حضور در اجتماع تعادل را حفظ كنيد.
3. درست ديده شويد. حتماً مي دانيد كه ناپاك ترين پسران هم براي ازدواجشان به دنبال دختراني پاك مي گردند (كه البته خداي متعال، به استناد آيه 26 سوره مباركه نور مانع چنين ازدواجي مي شود) لذا همچنان در انظار مردم عفيف و پاك حاضر شويد و در صورتيكه مانتوئي يا چادري هستيد لطفاً كامل از اين دو پوشش استفاده كنيد چون معني ندارد دختر خانمي چادر را مثل شنل به سر كند در حاليكه مانتوي قرمزش زير آن جلوه نمائي كند يا موهايش از زير چادر به وضوح در معرض ديد نامحرم باشد يا دخترخانمي مانتو بدن نما به تن كند يا روسري را آنچنان به سر كند كه نيمي از موي سرش را بيشتر نپوشاند. اينها را گفتم كه بگويم مردم از كيفيت پوشش شما در موردتان قضاوت مي كنند.
4. مؤدب باشيد. من كه تا بحال كسي را نديده ام كه معتقد باشد كه كم ادب است اما حتماً شما هم اطرافتان انسانهاي مؤدب زيادي را ديده ايد و از نوع كلام و برخوردشان لذت برده ايد (آدم هاي متملق را نمي گويم) در هر صورت هر چقدر بيشتر مراقب اعمال و گفتارتان باشيد خصوصاً اينكه تمرين كنيد خوب و بجا و به اندازه سخن بگوييد برايتان بهتر است؛ حالا براي اينكه متوجه شويد كه چقدر مودب هستيد كافيست نگاهي به رفتار و گفتارتان با پدر و مادر و اطرافيانتان بياندازيد. از خدا خواهيم توفيق ادب/ بي ادب محروم ماند از لطف رب.
5. سطح توقعاتتان را اندكي پايين بياوريد، خصوصاً اگر تحصيلات بالايي داريد در مورد سطح تحصيلات طرف مقابل تان سختگيري نكنيد. در جامعه امروز ما، برخی پسران واجد شرايط ازدواج نسبت به برخی دختران از سطح تحصيلات پائين تري برخوردارند كه آنهم دلايل متعددي دارد كه واضح ترين آنها خدمت مقدس سربازي است، لذا هنگام انتخاب همسر هم به دنبال موردي با سطح تحصيلات پائين تر يا همسطح خودشان مي گردند و البته اين مورد ناشي از مسائل فطري مردهاست كه دوست دارند جلوي همسرشان همه چيز تمام باشند لذا سطح توقعاتتان را پايين آورده و اين مسئله را در جمع ها و مناسبت هاي مختلف بيان كنيد.
6. مرد رؤياهايتان را فراموش كنيد. دختران معمولاً در خيالاتشان براي جزئيات زندگي آينده شان طرح و نقشه ها دارند برعكس پسران، اما اين خيالات خصوصاً در مورد مرد زندگي شان گاهي دردسر ساز مي شود. اين را گفتم كه خواهش كنم به پسراني كه از راه صحيح به خواستگاري تان مي آيند بي جهت و بدون تحقيق در احوالاتشان جواب رد ندهيد، صرفاً چون شبيه مرد روياهايتان نيستند. چون امكان دارد خيلي گزينه ها متعدد نباشد و بي همسر بمانيد و بدانيد هيچ زني تابحال با مرد رؤياهايش ازدواج نكرده، پس شما هم منتظرش نباشيد. در صورتي كه خواستگار يا خواستگاراني براي شما آمد ، ضمن در نظر گرفتن معيارهاي و ملاك هاي ازدواج موفق، از وسواس و سخت گيري بيش از حد اجتناب كنيد و اگر حدود 60 تا 70 درصد شرايط را داشت ، حتماً به او جواب مثبت دهيد، مطمئنا با هنرمندي دو طرف مي توانيد بقيه شرايط را نيز در ادامه زندگي خودتان تكميل نماييد.
7. قيافه شما خوب است؛ شايد تا بحال چند خواستگار به منزل شما آمده باشد و پس از يك جلسه اعلام انصراف كند كه اين اعلام انصراف مي تواند دلايل متعددي داشته باشد از جمله نپسنديدن رفتار يا گفتار يكي از اعضاي خانواده شما يا احساس اختلاف فرهنگي يا اقتصادي و ... ؛ يكي از موارد هم شايد اين باشد كه آقا پسر چهره شما را نپسنديده باشد كه مهم نيست به قول استاد قرائتي «بعضي از زن ها را آدم مي بيند دماغشان مثل لامپ است و مرد هم لبانش مثل شتر ولي خوش و خرم و با عشق با هم زندگي مي كنند» حالا حتماً نياز نبود استاد قرائتي هم بفرمايند چون اگر درست به اطرافمان نگاه كنيم خيلي از من و شما نا خوشگل ترها هم ازدواج كرده اند پس با حفظ اعتماد به نفس صبور باشيد و اميدوار به رحمت پروردگار و روي خودتان عيب نگذاريد.
8. هنر بياموزيد؛ خود شما هم اگر قرار باشد براي برادرتان به دنبال همسري شايسته باشيد، دختري كه فنون خانه داري اعم از خياطي و آشپزي و ... را خوب فرا گرفته يا خط خوشي دارد و یا خوب نقاشي مي كند را در اولويت قرار مي دهيد تا دختري كه بدون هيچ هنر و سررشته خاصي منتظر است پسرها درب منزلشان را از پاشنه در بياورند. يادتان هست كه : هنر برتر از گوهر آمد پديد.
9. اگر زيبارو هستيد، زيبا خو هم باشيد. خصوصيت منفي غرور و از خود راضي بودن بعضاً دامن گير كساني كه چهره زيبائي دارند مي شود (مرد و زن هم ندارد). اما شايسته است دختر خانمي كه از نعمت چهره زيبا برخوردار است مراقب باشد در دام غرور و تكبر بيجا گرفتار نشود، چون با اين خصوصيت يا منزوي مي شود يا دشمنان زيادي پيدا مي كند و بالعكس چنين دختري اگر مسير افتادگي و خضوع را در پيش گيرد به سرعت در بين خانم هاي دوست و فاميل محبوب و مورد احترام مي شود. افتادگي آموز اگر طالب فيضي / هرگز نخورد آب زميني كه بلند است.
10. ضمن رعايت حجاب و مسائل شرعي ، سعي كنيد با اقوام و خويشان و دوستان ارتباط بيشتري داشته باشيد و در جلسات خانوادگي و خويشاوندي حضوري فعال داشته باشيد؛ خصوصاً در مجالس زنانه با ظاهري آراسته و زيبا حاضر شويد. تلاش كنيد روابط اجتماعي خود را افزايش دهيد و در اينگونه روابط با ديگران با گرمي و مهرباني برخورد كنيد، البته نه با نامحرمان.
11. همواره اين نكته را بخاطر داشته باشيد كه خوشبختي و عاقبت بخيري صرفاً در گروي ازدواج نيست. انسان بايد قدر لحظه لحظه هاي عمر خود را بداند به ويژه ايام مجردي را، چون فردا روز حسرتش را مي خوريد. چون اگر توفيق ازدواج برايتان ممكن شد، پس از طي شدن دوران شيرين اول زندگي خيلي مسائل برايتان عادي مي شود و طعم روزمرگي را خواهيد چشيد، آنگاه وظيفه همسرداري و تربيت اولاد و احياناً كار و درس، شما را گاهي به اين حسرت وا مي دارد كه اي كاش قدر آرامش مجردي را بيشتر مي دانستم. تازه اين در صورتيست كه ازدواج موفقي داشته باشيد و الّا خداي نكرده ازدواجي كه منجر به جدائي بشود كه هيچ. اگر هم ازدواج مقدر شما نباشد كه باز پشيمان مي شويد كه چرا ايام خوش نوجواني و جواني ام را به جاي اينكه به انجام وظائف و كارهاي روزانه ام بپردازم به فكر و خيال و حرص و جوش ازدواج گذشت و البته تجربه نشان داده كه دختراني كه با نظم فكري و روحي و به روال معمول زندگي مي كنند در ازدواج هم موفق ترند. اگر به اطرافتان وسيعتر و دقيقتر نگاه كنيد مي بينيد دختران بسياري هستند چون شما كه هنوز همسر مناسبي نصيبشان نشده ولي آرام و نجيب دوران تجرد خود را با رضايت و نشاط در سايه تسليم به درگاه الهي مي گذرانند و هيچ شكايتي ندارند.
خواندن كتابهاي خوب، انجام عبادات و ارتباط قلبي با خدا، رفتار خوب با پدر و مادر و اطرافيان، صرف وقت با دوستان شايسته و پاك، تفريحات سالم، فراگيري هنر و علم را مي توان از مصاديق يك زندگي مجردي خوب دانست .
12. انتهاي آيه دوم و آيه سوم سوره مباركه طلاق ( و من يتق الله يجعل له مخرجا ... ) را بخوانيد و به آن ايمان داشته باشيد. مطمئن باشيد كه مجرد ماندن بسي بهتر است از ازدواجي ناموفق و نامناسب داشتن. ضمناً حال كه بحمدلله اهل توكل به خداي متعال و توسل به حضرات معصومين عليهم السلام هستيد حتماً شرايط دعا و توسل و موانع استجابت دعا را هم رعايت كنيد. البته براي تسريع در ازدواج و داشتن ازدواجي موفق دعاها و راهكارهاي معنوي وجود دارد كه در همین سایت به آن ها پرداخته شده.
13. راه حل دومي كه بعد از ازدواج خداوند در آيه 33 سوره نور مي فرمايد، رعايت عفاف مي باشد : «وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذينَ لا يَجِدُونَ نِكاحاً حَتَّى يُغْنِيَهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِه؛ «و كسانى كه وسيله نكاح كردن ندارند به عفت سر كنند تا خدا از كرم خويش از اين بابت بى نيازشان كند». عفاف هم چيزي نيست مگر استفاده از روش هاي كنترلي و تقويت معنويت. در صورتي كه به هيچ وجه امكان ازدواج نيست، تنها راه منطقي و شرعي استفاده از راهكارهايي براي كنترل شهوت است. ( راهکارهای کنترل شهوت در سایت موجود است).
اميدوارم با استعانت از خداوند متعال همسري شايسته بيابيد و زندگي پر شور و نشاطي را تجربه نماييد و هر لحظه گامي بلند در جهت رشد و شكوفايي و تقرب الهي برداريد، انشاءالله. ما نيز در شهر مقدس قم و در جوار حرم حضرت معصومه سلام الله عليها نايب الزياره و دعاگوي شما جوانان پاكدامن و عزيز هستيم.
چشم براه مكاتبات بعدي شما هستيم.

پي‌نوشت‌ها :
1. تحف العقول، ص 202.
2. اصول كافي، ج 4، ص 247 .
3. نهج البلاغه، نامه 31.
4. سوره مبارکه بقره، آيه شریفه 216
5. غررالحكم و درر الکلم، ج 2، ص 500.

نویسنده : فاطمه سادات حسین پور

منبع: سایت پرسمان دانشجویی

افزودن دیدگاه جدید

.