به پسری در فامیل علاقه مندم اما…

پرسش:

سلام دختری هستم که به پسری در فامیل علاقه مندم واین علاقه رابه خواهر پسر گفتم و او گفت دوست ندارد برادرش در فامیل ازدواج کند و مادرش هم همه جا گفته دختر و پسر به فامیل نزدیک نمیدم.خواهرش بهم گف دوست دختر داره ولی باور نکردم از لحاظ اعتقادی واخلاق خوبه. دوست ندارم زورکی خودمو تحمیلشون کنم البته پسره رفتارش باهام خوبه . از لحاظ ظاهر هم خوبه. عید غدیر از خدا خواستم خوابی بهم نشون بده داد میرسم ولی دوست دارم رفتاری که مناسبه خودش وخانوادشه داشته باشم که خدا هم ازم راضی باشه به نظر شما چه کنم؟

پرسشگر گرامی، جای خوشحالیست که با جوانی در ارتباطیم که برای زندگی آینده‌اش ارزش قائل است و ذهن منطقی اوست که در عبور از مشکلات و ابهامات زندگی، استفاده از نگاه تخصصی دیگران را بر می تابد، به همراهی با شما افتخار می‌کنیم. در پاسخ به سوال شما، توجه شما را به چند نکته جلب می‌کنیم.
چند نکته:
۱. ابراز علاقه دختر به پسر قبل از ازدواج، جدای از بحث شرعی از نظر عقلی هم مضراتی مخصوصا برای دختر دارد. لطفا به کلام شهید مطهری توجه کنید:
«غریزه مرد طلب و نیاز است و غریزه زن جلوه و ناز… طبیعت، مرد را مظهر عشق و تقاضا آفریده است و زن را مظهر مطلوب بودن و معشوق بودن. طبیعت، زن را گل و مرد را بلبل، زن را شمع و مرد را پروانه قرار داده است. این یکی از تدابیر حکیمانه و شاهکارهای خلقت است که در غریزه مرد نیاز و طلب و در غریزه زن ناز و جلوه قرار داده و خلقت جسمانی زن را در مقابل نیرومندی جسمانی مرد با این وسیله جبران کرده است. خلاف حیثیت و احترام زن است که به دنبال مرد بدود. برای مرد قابل تحمل است که از زنی خواستگاری کند و جواب رد بشنود و آن‌گاه از زن دیگری… اما برای زن که می‌خواهد محبوب و معشوق و مورد پرستش باشد و از قلب مرد سر در آورد تا بر سراسر وجود او حکومت کند قابل تحمل و موافق غریزه نیست که مردی را به همسری خود دعوت کند و احیانا جواب رد بشنود و سراغ مرد دیگری برود».
۲. شما به خوبی می‌دانید در امر ازدواج نباید قبل از انتخاب، عاشق و دلباخته‏ی کسی شد (نه پسر نسبت به دختر و نه دختر نسبت به پسر) البته علاقه در حدّی که انگیزه‏ای برای انتخاب شود اشکالی ندارد بلکه لازم است. اما اگر این علاقه تبدیل به عشق شد مشکلات زیادی از جمله فقدان شناخت درست و واقع بینانه از طرف مقابل را به دنبال خواهد داشت؛زیرا روح حاکم بر این گونه احساسات و علاقه مندی ها، عشق‏ورزی کور است نه خردورزی. پای خرد و عقل در میدان عاشقی لنگ است. امام علی علیه السلام می‏فرمایند: «حبّ الشّیء یعمی و یصمّ»، دوست داشتن چیزی انسان را کور و کر می کند. در حالی که تصمیم‏گیری درست در مورد ازدواج با فرد خاص، تنها با تکیه بر عقلانیّت و خردورزی ممکن است. چنین علاقه مندی هایی راه عقل را مسدود و چشم واقع بین انسان را کور می‏سازد و اجازه نمی‏دهد تا یک تصمیم صحیح و پیراسته از اشتباه گرفته شود.
۳. خواهر گرامی ما کاملا وضعیت و احساس شما را درک می‌کنیم؛ با اینکه می‌دانیم عشق و علاقه شما، از صفای باطن شما سرچشمه گرفته، باید عرض کنیم ازدواج و انتخاب همسر مسئله بسیار مهم و سرنوشت سازی است از این رو باید در یک حالت عادی وبه دور از احساسات و بر اساس معیارهای صحیح انجام گیرد. ازدواج یکی از مهم ترین حوادث و رویدادهای زندگی است و نقش مهمی در سرنوشت، سعادت و خوشبختی انسان دارد، مضافاَ بر این که اگر به نحو صحیح انجام پذیرد، بسیاری از نیازهای انسان اعم از عاطفی و جنسی را تأمین و باعث آرامش روحی انسان می شود. علاوه بر این که پیوند ازدواج میثاقی است که دامنه آن می‎تواند تا جهان آخرت گسترده باشد، البته به شرطی که بر اساس دستور خدا و همراه با تفکر و دوراندیشی باشد. پس انتخاب صحیح از شرایط ضروری یک ازدواج موفق است.
۴. برای اینکه انتخاب خوبی داشته باشیم به متون دینی مراجعه می‌ کنیم:
در آموزه‌های دین اسلام درباره معیارها و ملاک‌های انتخاب همسر با دو گونه ویژگی روبرو هستیم؛
الف) معیارهای درجه اول: ویژگی‌های ضروری و حتمی که بدون آنها، زندگی به سر و سامان درستی نمی‌رسد.
ب) معیارهای درجه دوم: ویژگی‌هایی که باعث سازگاری، کمال و موفقیت بیشتر در زندگی می‌شوند؛
از معیارهای درجه اول می توان به دین‌داری، اخلاق نیکو، تقوا و پرهیزگاری، سلامت جسمانی و روانی، اصالت و شرافت خانوادگی اشاره کرد.
بقیه شرایط جزو معیارهای درجه دوم قرار می گیرند مانند: تناسب در زیبایی، تناسب فرهنگی، فکری، تحصیلی، همتایی جسمانی و جنسی، تناسب سنی، هم‌طرازی خانوادگی، مالی، اجتماعی(توضیح این ملاک‌ها را در صورت نیاز می‌توانید از ما بخواهید).
۵. سوال: آیا ازدواج با فامیل خوب است یا نه؟ جواب این سوال هم آسان است و هم سخت. یعنی نمی‌توان به طور کلی نمی‌توان گفت خوب است یا بد است. شاید بهترین جواب این باشد که بستگی دارد. به خیلی از چیزها بستگی دارد. چیزی که مهم است این است که دختر و پسر کفو هم باشند و با شناخت و علاقه و با در نظر گرفتن ملاک‌ها و از روی اختیار، با هم ازدواج کنند برخی از روانشناسان معتقدند اگر خواستید با فامیل ازدواج کنید سعی کنید همسرتان را از فامیل خیلی نزدیک انتخاب نکنید.
۶. یک نکته مهم این است که اگر در فامیل شما بیماری‌های ژنتیکی وجود دارد، ریسک ازدواج شما بالاست و بهتر است که این کار را نکنید چون داشتن یک فرزند بیمار را با هیچ چیز نمی‌توان عوض کرد و یا جبران کرد. شاید یکی از دلائلی که مادر این پسر نمی‌خواهد عروس در فامیل بگیرد به خاطر همین موضوع باشد لذا هیچ جای نگرانی است و چیزی از لیاقت‌ها و شایستگی‌های شما کم نمیشه لذا از این بابت ناراحت نباشید و قدر و منزلت خودتان را بدانید و روی این قضیه اصرار نکنید.
۷. اگر این مشکل در فامیل شما وجود ندارد، باز به این نکته توجه داشته باشید که هر کسی برای خودش ملاک و معیاری دارد، و هر مادری برای فرزند خود، آرزوها دارد و حق هم دارد ولی دو جوان اگر می‌خواهند ازدواج خوب و موفق داشته باشند باید ملاک‌ها را رعایت کنند و هر چه تناسب و کفویت بیشتر باشد پیش بینی موفقیت در زندگی بیشتر خواهد بود.
۸. خواهر ارجمند در مورد خوابی که گفتید؛ ما اهل تعبیر خواب نیستیم و عبارت شما هم «عیدغدیر از خدا خواستم خوابی بهم نشون بده داد میرسم» واضح نیست اما باید بگوییم که خواب حجت نیست و نمی‌تواند دلیل باشد. جایی که عقل هست و تفکر و مشورت جواب می‌دهد، تکیه بر خواب کار درستی نخواهد لذا از شما می‌خواهیم که در طول زندگی به جای خواب و .. به تفکر و مشورت و توکل تکیه کنید.
۹. با توضیحی که دادید و با شرایط خانوادگی آنها، به نظر می‌رسد مادر این آقا پسر حرف اول و آخر را می‌زند، و در انتخاب همسر و ازدواج و حتی پس از ازدواج هم این وضعیت ادامه خواهد داشت؛ چیزی که خیلی از عروس‌خانم‌ها آن را نمی‌پسندند و موارد زیادی هم سراغ داریم که به اختلاف و سردی زندگی و .. حتی طلاق منجر شده اند.
۱۰. اگر بر فرض وضعیت این گونه نباشد و این آقا پسر مستقل و صاحب رأی و اختیار باشد هم به این سادگی نمی‌توان قضاوت کرد که شما با هم می‌توانید ازدواج موفقی داشته باشید باید به این نکته توجه داشته باشید که، ظاهر آدم ها تا حدی باطن آنها را نشان می‌دهد، لذا زود قضاوت نکنید، به ظاهر آدم‌ها خیلی اعتماد نکنید. برای ازدواج باید تحقیق کرد، سوال کرد و مشورت گرفت و با چشمان باز از حق انتخاب خود به خوبی استفاده کرد. در صورت لزوم حتما به مشاوره حضوری جهت مشاوره قبل از ازدواج بروید.
۱۱. خواهر ارجمند؛ با توجه به بالارفتن سن ازدواج در جامعه، سن شما بالا نیست که ناراحت باشید و بخواهید به هر طریقی شده، زود ازدواج کنید. پیشنهاد ما این است که با در نظر گرفتن تمام جوانب، اگر باز ایشان را برای همسری خود مناسب می‌دانید با ظرافت موضوع را با پدر و مادر خود در میان بگذارید و اگر آنها هم صلاح دانستند، بقیه موضوع را از طریق والدین و بوسیله یک واسطه پیگیری کنید و به هیچ وجه خود شما مستقیم عمل نکنید و مانند سابق متانت و وقار خود را حفظ کنید و نه با ایشان و نه با هیچ نامحرم دیگری رابطه برقرار نکنید.
۱۲. همیشه دعایتان این باشد که خدایا هر چه صلاح و خیر من در آن است همان را نصیب و روزی من بگردان. و در ادامه سعی کنید به همان راضی باشید.
نویسنده:سید عباس ساطوریان

منبع: سایت پرسمان دانشجویی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.