اگر با او ازدواج نکنم در خانه می مانم

پرسش:

با سلام. آيا در امروزه كه دامادي پيدا نمي شود، جايز است كه دختر با فردي كه اهل نماز و روزه نيست، ازدواج كند؟ البته خصوصياتش كاملاً مشخص نيست، اما مي شود حدس زد كه اخلاق اسلامي آنچناني ندارد و خيلي پايبند به دين و شرع نيست؟ همچنين امكان دارد كه با ازدواج نكردن در خانه بماند و كسي او را نگيرد.(توضيح كامل). با تشكر.

خواهر ارجمند خوشحاليم كه باز هم با اين مجموعه ارتباط برقرار كرديد و سوال خود را با ما در ميان گذاشتيد.
در مورد سوال شما بايد به چند نكته توجه داشت تا جواب روشن شود.
1. ملاك مهم در ازدواج بحث كفويت است يعني تناسب بين دختر و پسر مخصوصا در زمينه ايمان و ارزشهاي ديني. شما كه دختر مومن و متديني هستيد با مردي كه اهل نماز و روزه نيست هيچ تناسب و كفويتي نداريد لذا ازدواج شما با هم كار درست و منطقي نيست.
2. از طرفي ديگر هنوز سن زيادي از شما نگذشته كه اينقدر ناراحت هستيد و به هر قيمتي شده مي‌خواهيد علي رغم ميل خود با چنين فردي ازدواج كنيد. توجه داشته باشيد كه امروزه به دلائل مختلفي سن ازدواج در جامعه بالا رفته است و لذا جاي نگراني نيست.
3. خود شما فرموديد كه امكان دارد با ازدواج نكردن در خانه بماند، پس امكان هم دارد كه در خانه نماند. خود شما هم قبول داريد كه درصد احتمال اينكه در خانه بمانيد خيلي كمتر از اين است كه انشاالله با فرد مناسبي ازدواج كنيد پس به جاي اينكه منفي فكر كنيد بياييد خوش بينانه و مثبت بينديشيد.
4. شما به خوبي توجه داريد كه فلسفه ازدواج رسيدن به آرامش رواني، كمال يافتن زن و مرد در كنار يكديگر و توليد نسل سالم و صالح براي اجتماع است. به نظر شما ازدواج با هر همسري با هر خصوصيتي اين اهداف را تامين خواهد كرد يا بايد براي رسيدن به اهداف ازدواج در انتخاب همسر بيشتر دقت كرد؟
5. خواهر گرامي تاكيد ما بر اين است سعي كنيد نخواهيد از چاله بيرون بياييد ولي خداي نكرده سر از چاه در بياوريد. بر فرض(كه خيلي بعيد است) كه شما تا مدتي ازدواج نكنيد بهتر است يا با فردي ازدواج كنيد كه هر روز ناراحتي و دعوا و اختلاف داشته باشيد؟ و يا هر روز بخواهيد افسوس بخوريد و كاري از دستتان بر نيايد.
6. بنابراين از شما مي‌خواهيم كه قدري بيشتر واقع نگر باشيد و در مورد ازدواج احساسي تصميم نگيريد. شكست در ازدواج بهتر است يا قدري زود ازدواج كردن با فردي كه اعمال و رفتارش را نمي‌پسنديد؟ دير ازدواج كردن بهتر است يا ازدواج با مردي كه رابطه خوبي با خداي خود ندارد؟
طبيعي است كه مردي كه با خداي خودش كه اين همه نعمت به او داده، همه چيزش از اوست، رابطه خوبي ندارد و به اوامر او گوش نمي‌دهد، نمي‌تواند با همسر خودش رابطه خوبي داشته باشد، نمي‌تواند او را خوشبخت كند نمي‌تواند پدر خوبي براي فرزندان خود باشد، نمي‌تواند فرزندان خوب و مومن و صالحي تربيت كند و ...
7. خواهر ارجمند نخواهيد به هر قيمتي و شايد به خاطر فرار از وضع موجود با هر فردي با هر خصوصيتي ازدواج كنيد. چنين ازدواجي قطعا شما را به مقصودتان نخواهد رساند. پس از حق انتخاب خود به خوبي استفاده كنيد. صبر كنيد كه خدا با صابرين است. دعا و توكل و توسل را هميشه و در همه حال داشته باشيد و به عنايت خداوند اميدوار باشيد.
8. هر خواستگاري كه براي شما آمد او را با توجه به ملاك و معيارهاي دين مبين اسلام بسنجيد(در صورت نياز به اين ملاكها مي‌توانيد در مكاتبات بعدي آنها را از ما بخواهيد) اگر ملاك هاي اصلي را دارد و در ملاكهاي اصلي مانند ايمان و تقوا، اخلاق نيكو، اصالت خانوادگي، سلامت جسمي و روحي با هم توافق و در بقيه موارد با هم تناسب داريد به او جواب مثبت وگرنه جواب منفي بدهيد و هيچ ناراحت نباشيد چون شايد ازدواج كردن يك درد باشد اما قطعا ازدواج ناموفق هزار درد است.
ما براي شما آرزوي خوشبختي و موفقيت در زمينه ازدواج داريم.
منتظر مكاتبات بعدي شما هستيم.
نویسنده:سید عباس ساطوریان

منبع: سایت پرسمان دانشجویی

افزودن دیدگاه

لطفا پاسخ سوال را بنویسید.