بعد از مشاجره با او، خبری از او ندارم

پرسش:

دختري بود كه من اون رو ميخواستم چند وقت با هم فقط تلفني صحبت كرديم (فقط تلفن و نه زياد)و داشتيم آماده خواستگاري ميشديم كه يك شب بحثمون شد و من حرفي زدم كه كمي بد بود و خيلي بعدا پشيمان شدم اون خيلي خانم خوبي هست اما از اون شب بحث ديگه غيبش زد و خبري ازش نشد چجوري ميتونم از خدا بخوام كه دلش رو نرم كنه تا منو ببخشه و برگرده؟ راه ما از هم دوره براي همين نميشه رفت و نميدونم كجا بايد پيداش كنم كه از دلش در بيارم يك چاره اي برام بگذاريد تا بتونم از خدا بخوام راضيش كنه من الان كسي رو جز خدا ندارم و همه اميدم به اونه، در ضمن پدر دختر با این ازدواج مخالف است كمكم كنيد.

سينه مالامال درد است دريغا مرهمي
دل زتنهايي بجان آمد خدا را همدمي
چشم آسايش كه دارد از سپهر تيز رو
ساقيا جامي به من ده تا بياسايم دمي
زيركي را گفتم اين احوال بين خنديد و گفت
صعب روزي بوالعجب كاري پريشان عالمي
سوختم در چاه صبر از بهر آن شمع چگل
شاه تركان فارغست از حال ما كو رستمي
در طريق عشقبازي امن و آسايش بلاست
ريش باد آن دل كه با درد تو خواهد مرهمي
اهل كام و ناز را در كوي رندي راه نيست
رهروي بايد جهان سوزي نه خامي بيغمي
آدمي در عالم خاكي نمي‌آيد بدست
عالمي ديگر ببايد ساخت وز نو آدمي
برادر عزيز، پايبندي به روش منطقي مشورت، نشان از ذهن منطقي شماست. يكي از مهمترين اركان مشاوره مخصوصاً در زمينه راهنمايي كه باعث مي گردد نتيجه مطلوبي از آن حاصل گردد ميزان اطلاعاتي است كه شما بايد در اختيار مشاور قرار دهيد ؛ زيرا به هر حال تفاوت هاي فردي افراد در وضعيت و شرايط خانوادگي ،محيطي ،شخصيتي ،جنسيتي و ... ايجاب مي كند كه مشاوره ها با فرد مورد نظر و شرايط وي مطابقت داشته باشد. شما تنها دليل را مخالفت پدر دختر بيان كرديد و دلايل احتمالي ديگري كه شايد وجود داشته باشد و يا موجب شده تا ايشان با اين ازدواج مخالفت كنند را مطرح نفرموديد. ممكن است عللي مانند؛ در حال تحصيل بودن دختر، نداشتن شغل و درآمد براي شما و نرفتن به خواستگاري رسمي ... مطرح باشد. گاهي هم اختلاف بين والدين و فرزندان در امر ازدواج، معيار هاي ازدواج، شخص مورد نظر و ... مي باشد. كه جهت حل اختلاف در هر كدام از اين موارد راهكارهايي وجود دارد. اگر در اين موارد به مسئله اي برخورد نموده ايد با مكاتبه و مطرح نمودن جزييات مي توانيد از راهنمايي اين مركز استفاده نماييد. با اين حال بر حسب وظيفه با توجه به متن ارسالي شما مطالب زير تقديمتان مي شود.
در مجموع مي توانيم خدمت شما جوان عزيز بيان داريم كه فقط شما نيستيد كه با چنين مسأله­اي در ازدواج و خانواده خود مواجهيد. بسياري از هم سن و سالان شما نيز وجود داشته­اند كه با شرايط مشابه مواجه بوده ولي توانستند با درايت، چنين مسأله­اي را به درستي حل نمايند. براي اين كار همانطور كه خود شما به خوبي مي دانيد شايسته است ابتدا با واقع نگري و به دور از هر گونه مسائل جانبي ، مسأله اصلي خود را شناسايي نموده و توان خود را براي حل آن تجميع نماييد. در مورد اين اتفاق، سوالاتي مطرح است كه جواب آنها مي تواند در روشن شدن موضوع و نحوه مديريت آن به شما كمك نمايد.
1- شما چه تلاشهايي در اعتماد سازي خانواده خود، مخصوصا پدر و مادرتان، انجام داده ايد؟
2- آيا والدين شما با اين ازدواج موافقند؟
3- دختر چه اقدامي را در اين جهت(جلب رضايت پدر و مادرش) انجام داده است؟
4- اگر شما باشيد و عقل فارغ از محبت و عشق آيا جوابي براي مخالفت پدردختر داريد يا نه؟
5- مخالفت ايشان را بجا و مقتضي انديشه مي دانيد و محصول عاقبت انديشي پيران و تجربه مي شماريد يا نه؟
6- آيا داشتن ارتباط قبلي با دختر را موثر در مخالفت نمي دانيد؟
7- اگر از ابتدا با خانواده خود به خواستگاري رسمي رفته بوديد، باز فكر مي كنيد با مخالفت پدر دختر روبرو مي شديد؟
اميدورايم در خلوت و در فضايي آرام به اين سوالات براي خود پاسخي مناسب پيدا نماييد و در كنار آن به مطالبي كه در ادامه مي آيد توجه نماييد.
نكته1 : مطمئنا شما خوب مى‏دانيد كه ازدواج بزرگ‏ترين و مهم‏ترين حادثه زندگى انسان است و موفقيت يا شكست در آن سرنوشت ساز خواهد بود. ازدواج و زندگى مشترك وقتى ثمر بخش، سودمند و ماندگار است كه عقربه روحيه‏ها، غرايز و طرز تفكر دو طرف، همسو و نزديك باشد. در غير اين صورت، ريسمان وحدت و يگانگى به ضعف و سستى مى‏گرايد و سرانجام گسسته مى‏شود. ما در زندگى خود شاهد پديده‏هاى تلخ و درد آورى هستيم كه دختران و پسران و خانواده‏هاشان را مى‏آزارد و كاخ زندگى مشترك زوجين را فرو مى‏پاشد. بى‏ترديد محاسبات غلط، احساسات زودگذر، خيالات و توهمات بى‏اساس عامل اصلى تحقق اين پديده‏ها به شمار مى‏آيد.
نكته 2- به اين نكته توجه داشته باشيد ازدواج دختر و پسر تنها پيوند و تركيب دو فرد نيست بلكه پيوند دو خانواده است و نمي توان گفت من مي خواهم با خود اين فرد ازدواج كنم و كاري به خانواده و فاميلش ندارم زيرا اين فرد شاخه اي است از اين خانواده و از ريشه هاي همان درخت خانواده تغذيه كرده است و صفات اخلاقي،روحي، عقلي و جسمي آن خانواده را از راه وراثت و محيط و عادات به اين فرد منتقل كرده است .لذا موقعيتهاي اجتماعي و شغلي شما، خانواده شما و خانواده دختر مي تواند در انتخاب شما و موافقت يا مخالفت والدين پسر و دختر دخيل باشد.
نكته 3- همانطور كه خودتان مي دانيد ازدواج بي بهره از سرمايه رضايت والدين در واقع به نوعي ازدواج بي بهره از موفقيت كامل خواهد بود اما آيا مفهوم اين سخن آن است كه به محض مخالفت والدين با ازدواج خاصي بايد از آن دست كشيد؟ نه بلكه بايد در تحصيل رضايت آنها كوشيد(در ادامه راه آن را عرض مي كنيم).
نكته 4- با خود كمي صادقانه برخورد نمايد. در امر ازدواج نبايد قبل از انتخاب، عاشق و دلباخته‏ى كسى شد (نه پسر نسبت به دختر و نه دختر نسبت به پسر) البته علاقه در حدّى كه انگيزه‏اى شود براى انتخاب اشكالى ندارد بلكه لازم است اما اگر اين علاقه تبديل به عشق شد مشكلات زيادى را دارد از جمله اينكه عشق‏هاى اين چنيني كه جنبه‏ى احساسى دارد عليرغم اينكه پايدار نيست اما موجب مى‏شود كه مورد نظر را بخوبى نتوانيم ارزيابى كنيم و جنبه‏هاى مثبت و منفى او را شناسايى نمائيم چنين عشق‏هايى مى‏تواند بطور كلى قدرت انتخاب را از انسان سلب كند. بنابراين علاقه‏هاى اوليه را بايد مهار كرد. اگر بعد از تحقيقات لازم و درست، انسان به اين نتيجه رسيد كه مورد مناسب است آنگاه علاقه‏ها را تقويت كرد ولى اگر مورد مناسب نيست يعنى كفو نيست(در صورت تمايل ملاك هاي انتخاب همسر از نظر اسلام را در مكاتبات بعدي از ما بخواهيد) فقط ظاهر او چشم انسان را گرفته اما ساير شرايط ندارد و حتى اعضاء خانواده نيز موافق نيستند، طبيعى است كه در اين صورت بايد آن علاقه‏هاى خام اوليه را نيز از صفحه‏ى دل زدود زيرا دليلى ندارد به فردى كه همسر آينده ما نيست عشق بورزيم و علاقه‏ى او را در دل خود جاى دهيم و دچار مشكلات بعدي شويم.
نكته 5- اگر در عمق نهان خانه ي وجدان آنگاه كه با خود خلوت مي كنيد بدون در نظر گرفتن عشق و علاقه به دختر نگاه نماييد و ببينيد آيا او مطابق معيارها(معيارهايي كه اسلام براي انتخاب همسر بيان كرده) و ملاكهاي شما هست؟ و يا اينكه اين علاقه، عاملي براي ناديده گرفتن اين اصول در انتخاب شده است؟
نكته6- ميگن هر كي خربزه مي خوره بايد پاي لرزش هم بنشينه اين كه راه آنها دور است ...
براي جلب رضايت خانواده ها بايد از راهكار محبت، انديشه، عشق ورزي و مصلحت انديشي خانوادگي استفاده نماييد .
نكته 7- همان گونه كه خو شما هم فرموديد؛ در راه تحصيل رضايت خانواده دختر مخصوصا پدربزرگوارشان از همكاري و ميانجي گري خيرانديشان و فاميلهاي نزديك و صاحب نفوذ بر روي آنها بهره بگيريد و اصرار و سماجت آميخته به محبت و فرمانبري و دعا به درگاه حضرت حق را فراموش نكنيد.
نكته 8- به نظر مي رسد اولين اقدامي كه شما با مفروض گرفتن اينكه هنوز آن دختر را بهترين گزينه براي ازدواج طبق ملاك ها مي دانيد اين است كه با رضايت والدين خود به خواستگاري رسمي از دختر برويد.
نكته 9- رابطه خود را با آن دختر را به هيچ وجه(حتي تلفني) ادامه ندهيد. زيرا برقراري اين ارتباط از ابتدا اشتباه بوده و در درگاه خداوند بدين جهت توبه كنيد. و در مورد حرفي هم كه به ايشان زديد خود شما توبه و استغفار كنيد و براي ايشان هم استغفار كنيد. نيازي نيست كه به ايشان چيزي بگوييد.
نكته 10- حتي در برخي موارد از گذر زمان به عنوان يك عامل مؤثر و هموار كننده مسير نيل به هدف، بهره بگيريد. شايد اندكي صبر و حوصله و عجله نكردن در مرحله اول و اثبات توانايي هايتان در درس و كار هم بي تأثير نباشد.
نكته 11- اين نكته را هم متذكر مي­شوم كه معمولا افراد، قبل از ازدواج به نتيجه مي­رسند كه طرف مقابلشان بهترين مورد روي كره زمين است و فكر مي­كنند بهتر از او يافت نمي­شود. اما مدتي بعد از ازدواج حتي اگر زندگي خوب و خوشي با هم داشته باشند، متوجه مي­شوند كه اينطور نيست كه بهتين فرد را تصاحب كرده باشند . مي­فهمند طرف مقابلشان هم يكي است مانند ديگران و نقاط مثبت و منفي خود را دارد و امكان داشت كه درصورتي كه با ايشان ازدواج نمي­كردند، حتي مورد بهتري نصيبشان شود اين مطلبي است كه خود شما نيز در صورت ازدواج با اين فرد يا با هر شخص ديگر حتما متوجه آن خواهيد شد و اين داستان تكراري را تجربه خواهيد كرد.
نكته 12- لازم به يادآوري است كه اگر آنها علي رغم سعي و تلاش شما رضايت ندادند به مصلحت شماست كه از اين ازدواج دست بكشيد(چون تجربه و تحقيقات زيادي نشان داده اند كه رابطه قبل از ازدواج مشكل ساز خواهند شد).
نكته13- در پايان از شما جوان عزيز مي خواهيم كه خالصانه به درگاه خداوند روي آوريد و از خداي عالم و قادر و حكيم بخواهيد كه اگر ازدواج با اين دختر به خير و صلاح شماست، خود خداوند با عنايتش زمينه هاي شكل گرفتن اين ازدواج را فراهم كند و اگر صلاح و خير شما در اين ازدواج نيست، بهتر از آن را كه مورد رضاي خداست بزودي نصيبتان كند انشاالله.
ما براي شما جوان عزيز و ديگر جواناني كه قصد ازدواج دارند آرزوي زندگي سرشار از موفقيت و سعادت از خداوند متعال داريم. اگر در اين زمينه سوال يا ابهامي داشتيد خوشحال مي شويم كه با ما در ميان بگذاريد.
نویسنده:سید عباس ساطوریان

منبع: سایت پرسمان دانشجویی

افزودن دیدگاه

لطفا پاسخ سوال را بنویسید.