دین شخصی از دیدگاه اکهارت توله

پرسش:

اکهارت توله پیرو کدام دین است؟ از نظر فکری از کدام مکاتب یا اشخاص تاثیر پذیرفته است؟

اکهارت توله پيرو هيچ سنت يا مکتب خاصي نيست[1]. طبق مقاله‌ای در سال 2009 در نیویورک تایمز، توله تعلقش به دینی مشخص نیست.

وی در جائی می‌گوید: آموزه‌های من ترکیبی از آموزه های کریشنامورتی و رامانا ماهارشی می‌باشد که در یک جا جمع شده است[2]. او در آموزش­هايش ، همچون بعضی از رهبران معنوي جدید، پيام معنویت خود را با زبانی ساده و خودمانی با مخاطبینش در میان می گذارد. خلاصه کلام توله در این جمله بودا خلاصه می شود: «رنج وجود دارد و راهي براي خروج از رنج و ورود به آرامش وجود دارد.» وي صريحاً مي­گويد: «من هيچ چيزي ندارم که به شما ياد دهم. فقط مي­خواهم شما را متوجه ظرفيت­هاي دروني خود کنيد و ببينيد بر چه گنجي نشسته­ايد.»

وي ضمن اين که معتقد است آموزه­ها و تعليماتش در اديان الهي آمده است تلاش مي­کند گفته­هاي خود را فرازماني و فرامکاني معرفي کند و با رمزگشايي از آموزه­هاي اديان آنها را با تبيين­هاي نو و جديد با مخاطبين در ميان بگذارد و به شکل غیر مستقیم کارآمدی مرام خویش و نارسایی تعلیمات ادیان را گوشزد کند.

اکهارت توله متاثر از معنویت های شرقی است و آموزه هایی از بودا، پاتانجلی، کریشنامورتی، ذن بودیسم[3]و هندوئیسم را تبلیغ می کند و همین طور از متون ادبی ایران زمین و صاحب نام هایی مانند سعدی و حافظ تجلیل می کند و بیش از همه گفته های مولوی را نقل و تفسیر می کند. وی کتاب‌های زیادی از عارف آلمانی جوزف آنتون اسچنیدرفرانکن مطالعه کرده است.

پاره ای از منتقدین توله از این نظر که توله خود را مسیحی می داند ولی دیدگاه او با عقائد اصلی مسیحیت توافق ندارد او را مورد انتقاد قرار داده اند[4]. آن ها با این گفته که توله هیچ گونه تمایز نهائی بین خدا، انسان و عیسی نمی گذارد و هسته مرکزی مسیحیت را انکار می‌کند او را مسیحی نمی دانند.[5]

پاره ای دیگر می گویند که توله در حال ارائه کردن آموزه‌های التقاطی معنویت شرقی است که در اصل به زبانی غیر قابل فهم و مرموز نگاشته شده است.

حمزه شریفی دوست

[1]. سکوت سخن مي­گويد، اکهارت توله، فرناز فرود، نشر حميدا/ 1388 ص 7

[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Eckhart_Tolle

[3]. ر.ک نیروی حال ص 83 به بعد.

[4]. James Beverley ، جیمز بیورلی، استاد علم اخلاق، تورنتو

[5]. http://en.wikipedia.org/wiki/Eckhart_Tolle

 

منبع: سایت پرسمان دانشجویی

افزودن دیدگاه

لطفا پاسخ سوال را بنویسید.