دلارهای نفتی عربستان و برهمزدن تمام قوانین جهان

 

حضرت آیت الله مکارم شیرازی> از مراجع تقلید پیرامون وضعیت فعلی جهان و منطقه گفت: دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم از جهاتی پیشرفته و از جهاتی بسیار عقب مانده است؛ از نظر صنایع، فوق العاده پیشرفته، ولی از نظر مسائل اخلاقی و حقوق بشر از عقب مانده ترین دوران هاست. به عنوان مثال عربستان سعودی را در نظر می گیریم.

ایشان عربستان سعودی را به عنوان یک نمونه از این عقب ماندگی معرفی کرده و افزود: عربستان سعودی حکومت قبیله ای مانند ۵۰۰ سال قبل دارد که شاهزاده ها تمام منصبها را دست به دست می گردانند و انتخاباتی در کار نیست، بلکه تمام منابع اقتصادی کشور عربستان در دست   همان شاهزاده ها است و ثروتهای کلانی در خارج ذخیره کرده اند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: آیا دنیایی که تمام مسائل آن به خاطر دلارهای نفتی باشد، از عقب مانده ترین ها نیست؟ دولتی که هیچ قانونی را به رسمیت نمی شناسد و فقط به خاطر پولهای کثیف، کسی کاری به او نداشته باشد، آیا چنین دورانی از عقب مانده ترین دورانها نیست، هرچند به ظاهر صنعتی و پیشرفته باشد؟

ایشان در پایان تأکید کردند: ما در چنین شرایطی باید بیش از پیش قوی و متحد و بیدار باشیم و فریب مراکز و مجامع و قانونهای کاغذی و تشریفاتی را نخوریم؛ امیدواریم خدای متعال ما را از شرّ همه اشرار در این زمان محفوظ بدارد.[۱]

مسئولان همۀ تلاش خود را برای رعایت حق الناس به کار گیرند

حضرت آیت الله نوری همدانی> از مراجع تقلید با بیان اینکه باید همۀ آحاد جامعه شکرگذار نعمت ولایت و نظام اسلامی باشند، گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی از عترت و سنّت گرفته شده، این چنین نظام و قانونی در دنیا بی نظیر و در امتداد فرهنگ پیامبران خدا و ائمه( است.

ایشان با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ریشه در دین، عقیده و ایمان دارد و حکومتهای دیگر، دارای چنین خصوصیتی نمی باشند، اظهار داشت: انقلاب اسلامی، نظامی دینی است و ریشۀ آن در قلب و فطرت مردم قرار دارد و ارکان این انقلاب هم از اصول، مذهب و دین می باشد.

آیت الله نوری همدانی در رابطه با انتخابات و حضور مردم افزود: رأی مردم نوعی امانت است و مسئولین وظیفه دارند برای اقتدار این نظام و برگزار شدن انتخابات با شکوه، همۀ تلاش خود را بکار بگیرند و موجب سرافرازی نظلام اسلامی شوند.

ایشان همچنین بابیان اینکه شرکت در انتخابات وظیفۀ آحاد مردم و رأی آنان جزء مسائل حق الناس است، گفت: باید حق الناس در انتخابات رعایت شود؛ شورای نگهبان مسئولیت سنگینی در برابر امانت مردم دارد و این امانت را نمی شود به دست هر شخصی سپرد.[۲]

آغاز فتنه از هوای نفس

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی>، پیرامون موضوع «فتنه» خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهمی که باید به آن توجه کرد و دربارۀ آن اندیشید، این است که در مسیر زندگی راه صحیحی را انتخاب کرده، پیموده و به مقصد برسانیم و مواظب باشیم در چاله های فتنه  ها و انحرافات قرار نگیریم.

ایشان با اشاره به خطبۀ ۵۰ نهج البلاغه به علت پیدا شدن فتنه در میان مردم اشاره کرد و گفت: آغاز فتنه ها از هوای نفس شروع می شود؛ افراد، دلخواه هایی دارند و اینها غلبه و هیجان پیدا می کند و عواملی اینها را تقویت کرده و به جایی می رسد که در مقابل اینها تسلیم می شوند؛ اینطور نیست ندانند فلان کار غلط است و عواقب بدی دارد، بلکه در ابتدا خود را به تغافل زده و مسامحه می کنند و می گویند که به موقع توبه خواهیم کرد.[۳]

نگران راه امام یا بیت امام؟

حجت‌الاسلام و المسلمین نبوی معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه‌های علمیه نسبت به اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد شورای نگهبان واکنش نشان داد و در پاسخ به سخنان آقای هاشمی رفسنجانی گفت: باید به ایشان گفت جناب عالی را چه کسی تأیید کرده است؟ اگر رئیس تشخیص مصلحت نظام هستی، به واسطه تأیید مقام معظم رهبری> است. آنها را هم معظم له تأیید کرده. از سوی دیگر جایگاه شورای نگهبان در قانون اساسی با جایگاه جناب عالی تفاوت جدّی دارد.

معاون تبلیغ حوزه های علمیه در ادامه افزود: ایشان خود را نگران بیت حضرت امام! نشان می دهد؛ ولی معلوم است ناراحتی اش به دلیل دیگری است. به نظر من اینها توطئه‌هایی برای بیت امام و نام امام داشته، جوانی را آورده‌اند که هیچ سابقه اجرایی جدّی در کشور ندارد. می‌خواهند هر طور که دوست داشتند مدیریتشان کنند.

مسئول مرکز تخصّصی تبلیغ حوزه خاطر نشان کرد: جناب آقای رفسنجانی! شما نگران بیت امام هستید؛ اما نگران دستورات امام نیستید؟ حضرت امام! این همه بر ولایت فقیه تأکید کرده‌اند، ولایت فقیه را می‌شکنید، بعد نگران آن نیستید؟ کیست که با امام کم ترین آشنائی داشته باشد و نداند امام تا چه حد بر ولایت فقیه تأکید کرده‌اند. تو نمی‌دانی مقام معظم رهبری> با این حرفهایی که در تضعیف شورای نگهبان می‌زنی، صد در صدر مخالف است؟

مشروح سخنان و گفته های معاون تبلیغ حوزه در پایگاه اطلاع رسانی معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه و خبرگزاریهای رسمی، موجود است.[۴]

این انقلاب به  امام زمان تحویل داده خواهد شد و این قطعی است

آیت الله محی الدین حائری شیرازی> طی سخنانی با بیان اینکه سمت و سوی انقلاب مشخص است، اما اینکه در آینده چه اتفاقاتی می افتد، هیچ قابل پیش بینی نیست، اظهار داشت: آنچه برای ما روشن است این است که این انقلاب به دست امام زمان (ع) تحویل داده خواهد شد و این قطعی است و ما آرزو داریم که این رهبری، انقلاب را به دست امام زمان (ع) بدهند.

ایشان با تأکید بر اینکه هر کسی وظیفه دارد به عرصه بیاید و وظیفۀ خودش را انجام دهد، خاطرنشان کرد: هرچه اتفاق بیفتد، نتیجه اش این نیست که آمریکا به جایی برسد و هیچ وقت چنین خیالی نکنید؛ آمریکا هیچ چیز به دست نخواهد آورد.[۵]

گردهمایی معاونین تبلیغ استانها

دومین گردهمایی معاونین تبلیغ و آموزشهای کاربردی استانهای کشور در سال جاری، در معاونت تبلیغ حوزه های علمیه برگزار شد.

این گردهمایی هر شش ماه یکبار برگزار می شود. همایش اخیر با هدف بررسی مشکلات و موانع معاونین تبلیغ در انجام مأموریت، توجیه برنامه ها و طرحهای مصوّب ستاد معاونت تبلیغ، بررسی عملکرد معاونین در استانها و ابلاغ دستورالعملها و طرحهای جدید انجام شد.

در این گردهمایی ابتدا حجت الاسلام و المسلمین نبوی، معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه با بیان اهمیّت شرایط پیش آمده برای تبلیغ، آن را یک فرصت دانست، که باید غنیمت شمرده شود و در تبیین آن بیان داشت: در زمان طاغوت آرزو داشتیم ما را به آموزش و پرورش راه بدهند که حتی در یک کلاس برای بچه ها حرف بزنیم و کلاس برگزار کنیم. اگر هم اجازه می دادند، یک وقتِ سوخته و بسیار اندک بود که البته ما برای آن هم بسیار خوشحال می شدیم. در حوزه مطبوعات در تمام حوزه فقط یک نشریه مکتب اسلام وجود داشت که آن یک مجله، چه مقدار می توانست نیاز جامعه را تأمین کند؟ ولی الآن به برکت نظام جمهوری اسلامی فرصتهای زیادی در اختیار ماست.

معاون تبلیغ حوزه های علمیه با اشاره به روایات امیرالمؤمنین علی (ع) که فرموده است: «إضاعَهُ الفُرصَهِ غَصَّه» تصریح کرد: معلوم نیست همۀ غصه ها در دنیا باشد؛ بخش عمدۀ این غصه ها در قیامت است و به همین خاطر یکی از اسامی قیامت، یوم الحسره است؛ روزی که حتی خوبها هم غصه می خورند. آنان که استفادۀ مناسب از فرصتها نکرده بودند به شدّت حسرت خواهند خورد.

ایشان خطاب به معاونین تبلیغ استانها افزودند: شماها فرصتی فوق العاده برای دعوت به حق دارید. زمانی که برای سرکشی به مبلّغان گرامی می روید، زمانی که آنها را به کاری توصیه می کنید، همۀ اینها مصداق دعوت به حق است و این فرصتها امروز در اختیار ماست.

معاون تبلیغ حوزه های علمیه، معاونین استانی را به دقت در عمل و ارائۀ گزارشهای دقیق و رعایت مسائل مالی توصیه کرده و نسبت به موضوعات زیر تأکید کردند:

ـ اجراء کامل و دقیق طرح تمسّک؛

ـ احیاء مساجد غیر فعال یا نیمه فعال؛

ـ اجراء طرح پیوندهای آسمانی؛

ـ فعال کردن هسته های امر به معروف و نهی از منکر؛

ـ اجراء طرح تربیتی مدارس امین؛

ـ آموزش برای مبلّغان امین جهت ارتباط گیری با دانش آموزان، اولیاء مدرسه و اولیاء دانش آموزان؛

ـ ساماندهی گروه های تبلیغی؛

ـ راه اندازی امور فرهنگی در مدارس علمیه استانها.[۶]

آل سعود آلت دست آمریکا

مولوی عبدالرحیم ریگیان پور امام جمعه اهل سنت میرجاوه با اشاره به جنایت دولت عربستان در اعدام شیخ نمر، اظهار داشت: جامعۀ اهل سنت ایران این جنایت آل سعود را محکوم می کند و خواستار واکنش جدّی سازمان ملل و سازمان حقوق بشر به این اقدام ددمنشانه دولت عربستان است.

وی افزود: بدون شک پشت پردۀ این جریانات، آمریکا و اسرائیل هستند که از هیچ تلاشی برای ایجاد اختلاف بین شیعه و سنّی فرو گذار نمی کنند و آل سعود، آلت دست آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

ایشان در ادامه خاطر نشان کرد: تنها جرم این عالِم بزرگ، دفاع از حق و آزادی بود! دولت عربستان حق طلبی این عالم بزرگ را برنتابید و با این اقدام وحشیانه، باعث تنفر بیش تر دنیای اسلام از رژیم آل سعود شد.

ریگان پور با بیان اینکه این جنایت با چراغ سبز آمریکا و اسرائیل انجام شد، تأکید کرد: این جنایات احساسات مسلمانان را جریحه دار کرد، خون پاک شیخ نمر باعث بیداری بیش تر مسلمانان می شود و جهان اسلام در مقابل این جنایت ساکت نخواهد نشست.[۷]

ابتکار جوانان آلمانی برای انتشار نامۀ دوم رهبر انقلاب به جوانان غربی

شیعیان شهر «دلمنهورست»[8] در شمال آلمان برای تبلیغ و انتشار نامۀ دوم مقام معظم رهبری> به جوانان غربی دست به ابتکار جدیدی زدند.

آنها یک بیلبورد تبلیغاتی را در جادۀ اصلی این شهر اجاره کردند و در آن تصویر بزرگی از رهبر معظم انقلاب به همراه ترجمۀ آلمانی عبارتی از نامۀ دوم ایشان به جوانان غربی را نصب کردند. عبارتی که رهبر انقلاب نوشته بودند که «رنج هر انسانی در هر نقطه از جهان، به  خودی  خود برای هم ‌نوعان اندوه  بار است.» در قسمت پایین این تصویر هم آدرس وب سایتی درج شده بود که متن کامل ترجمه آلمانی نامۀ مقام معظم رهبری> به جوانان غربی در آن قرار داشت.[۹]

افزایش برنامه های قومیّتی علیه ایران در شبکه های سعودی

شبکۀ خبری «الاخباریه» عربستان، وابسته به دولت این کشور در کنار دیگر رسانه های وابسته به عربستان، تلاش می کند از گروه هایی که خواهان تجزیه ایران هستند حمایت کند. پس از برنامه های اخیر شبکه العربیه که تریبون تجزیه طلبان و منافقین شده است، شبکه الاخباریه برنامه ای تحت عنوان «همسایه» را روی آنتن برد که در آن ادعا کرد ایران در سال ۱۹۲۵ با گمراه کردن «شیخ خزعل» رئیس قبیله بنی کعب و از حاکمان خوزستان، این استان را اشغال کرده است!

بر اساس این خبر این برنامه بر آنچه آن را «رنج و ستمی که بر مردم خوزستان روا شده» می نامد، متمرکز شده تا به اصطلاح خود را مدافع حقوق مردم عرب ایران نشان دهد؛ حال آنکه این اقدام نوعی نژادپرستی است و در آن تلاش می شود اعراب ایران علیه نظام ایران تحریک شوند.

طی چند ماه گذشته موج برنامه های ضد ایرانی شبکه های عربی از جمله العربیه که وابسته به عربستان است، افزایش پیدا کرده و تلاش می کنند در برنامه های خود از عناصر تجزیه طلب و وابسته به منافقان استفاده کنند.[۱۰]

استعفای ۱۸۰۰ عضو کلیسای مورمون

صد ها کشیش و مؤمن کلیسای مورمون در نامه ای به کلیسای خود در اعتراض به سیاستهای ضد همجنس گرایی این کلیسا، از مقام روحانیّت (روحانی مسیحی) استعفا دادند. کلیسای مورمون فرقۀ مسیحی هستند که خود را پیروان راستین عیسی مسیح می دانند و به آخرالزمان نیز اعتقاد دارند.

کلیسای مورمون در آمریکا به تنهایی ۱۸۰۰ عضو خود را از دست داد. تعداد زیادی از مؤمنانِ مورمون [روحانیون مسیحی] در اعتراض به سیاستهای ضد همجنس بازی این کلیسا، تصمیم گرفتند دیگر برای آن کار نکنند. دلیل اصلی این استعفای دسته جمعی قانون جدید این کلیسا در مورد عدم امکان غسل تعمید برای کودکانی است که توسط والدین همجنس باز به فرزندی پذیرفته شده اند. کلیسای مورمون در این قانون جدید سن غسل تعمید این فرزندان را ۱۸ سالگی تعیین کرده است.

کلیسای مورمون سیاستهای سختگیرانه ای علیه همجنس بازان دارد و از کودکان و نوجوانانی که می خواهند عضو این کلیسا شوند خواسته والدین همجنس گرای خود را ترک کنند.[۱۱]

تشرّف یک متخصّص آلمانی به اسلام

آقای «ینس فراشر»، متخصص آلمانی که تحت تأثیر شخصیت بی نظیر پیامبر اکرم(ص) قرار گرفته است، با حضور در مجمع جهانی اهل بیت(، تشرّف خود را رسماً به دین اسلام اعلام کرد.

وی با اشاره به تضعیف نهاد خانواده در غرب، جایگاه این نهاد مقدس در اسلام را ستود.

آقای ینس فراشر دربارۀ انگیزۀ گرایش خود به اسلام گفت: ما امروز در اروپا، در شرائط حساسی هستیم. رسانه های غربی و برخی قدرتها، مردم را از اسلام و مسلمانان می ترسانند و تاحدودی هم موفق شده اند که ترس و نفرت از اسلام و مسلمانان را در دل برخی افراد ساده لوح جای  دهند، ولی ما معتقدیم این کار خوب نیست و باید به فکر همۀ بشریت و صلح و دوستی ملتها باشیم. من مدتی است که با مسلمانان مقیم کشورم آشنا شده و از آنها چیزهای زیادی آموخته ام. من متوجه شدم که اسلام به نهاد خانواده، اهمیت زیادی می دهد و آن را از همه جهت تقویت می کند.

ایشان در پایان با اشاره به شخصیت منحصر به فرد پیامبر اعظم(ص) افزود: من تحت تأثیر آن حضرت و اخلاق والای ایشان قرار گرفتم. امیدوارم بتوانم مطالعات بیش تری درباره اسلام داشته باشم و آن را عمیق تر بشناسم.[۱۲]

جنجال مسلمان شدن دختر مسیحی

مسلمان شدن دختر مسیحی نروژی و پنهان کردن طولانی مدت آن، از ترس واکنش و برخورد جامعه، به بحث روز رسانه های خبری این کشور تبدیل شده است.

«مارتا یونسون» دختر ۲۱ ساله نروژی، یکسال و نیم پیش به دین اسلام گروید، اما این تصمیم خود را طی این مدت عمومی نکرده بود. وی به تازگی تصمیم گرفته است که مسلمان شدن خود را به مردم اعلام کند که این امر واکنشهای مختلفی را در پی داشته است. مارتا که نام خود را به مریم تغییر داده است، در صفحۀ شخصی خود نوشت: من به دینم افتخار می کنم.

وی در این باره گفت: با جوانی مسلمان آشنا شدم و او در مورد اسلام و تعالیم والایش برای من سخن گفت؛ من به تحقیق در مورد شنیده ها و تعالیم این دین پرداخته و در   نهایت تصمیم گرفتم که مسلمان شوم. مطبوعات نروژ ضمن انتشار این خبر، کار وی را شجاعانه توصیف کردند؛ زیرا اعلام تغییر دین توسط یک دختر در جامعه  تندرو مسیحی نروژ کار بسیار سختی است.

هرچند این روز ها به دلیل حملات داعش به فرانسه و جنایات گروهکهای تروریستی ـ تکفیری مورد حمایت غرب در سوریه و عراق، موج اسلام هراسی و اسلام ستیزی در کشورهای اروپایی گسترش یافته است؛ اما شاهدیم که بسیاری از جوانان غربی با کنار گذاشتن پیش فرضهای ذهنی خود و آشنایی با معارف دین اسلام به سمت این دین مبین گرایش پیدا می کنند.[۱۳]

نامۀ دختر شیخ نمر به پدر شهیدش

دختر شهید آیت الله نمر در نامۀ خود با بهره گیری از چند آیه قرآن کریم خطاب به پدرش می نویسد: پدرم! تار و پود عمامه ات مایۀ عزّت و کرامت بود…  ای افتخار شهیدان! گامهای تو برای آزادی در راه خدا بود و در این مسیر از سرزنش هیچ سرزنش کننده ای نهراسیدی و ظلم ظالمان فقط بر عشق تو به خداوند افزود؛ توحید تو صادقانه و خالصانه بود و خداوند متعال تو را در جایگاه علمای عظیم الشان قرار داد و شهادت را همچون ائمه و انبیا به تو عنایت کرد.

پس او را سپاس می گویم و بازگشت همه به سوی اوست. بر ما واجب است که پس از تو، از تار و پود رویکرد تو برای خود عبایی از ارزشهای آسمانی بدوزیم و آن را به تن کنیم تا مسیر پاکی و طهارت را در پیش گیریم، بر ما واجب است که همانند تو همواره خدا را به یاد آوریم، زیرا با همراهی خداوند دیگر ترس و هراسی از گفتن سخن حق باقی نمی ماند، خدایا، برای همیشه زبان به شکر تو می گشاییم و به خاطر نعمتهای فراوان، تو را سپاس می گوییم، دعای ما نماز شکری خواهد بود که در هر زمان و هر مکان ادا خواهیم کرد. خداوندا این قربانی را از ما بپذیر، خدایا اگر این امر سبب رضایت تو از ما می شود، پس تا می توانی از ما بگیر تا اینکه از ما راضی و خشنود گردی.[۱۴]

محجبه شدن دختران دانشجو در حمایت از استاد

ده ها تن از دانشجویان دانشکده ویتون در ایالت شیکاگوی آمریکا، به تبعیت از استاد دانشگاه خود، برای اعلام همبستگی با مسلمانان، اقدام به پوشیدن حجاب کردند. این دانشجویان در سفر هوایی هنگام برگشت به خانه هایشان برای تعطیلات کریسمس، اقدام به پوشیدن حجاب کردند. لاریکا هاکنیز استاد مسیحی دانشکده ویتون، در اقدامی شجاعانه اعلام نموده بود که قصد دارد برای همبستگی با همسایگان مسلمان خود در تعطیلات کریسمس حجاب به سر کند. او همچنین با اعلام مشابهت میان ادیان مسیحی و اسلام با همدیگر، گفته بود که این ادیان، اصول پایه ای یکسانی داشته و خدای یکسانی را می پرستند. او از دانشجویانش نیز خواسته بود در این حرکت او را همراهی کنند. این اقدام او موجب شد تا مسئولین دانشکده ویتون دست به تعلیق این پروفسور دانشگاه بزنند.

برکناری استاد هاکنیز باعث خشم بسیاری از دانشجویان شده و عده ای از دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشکده ویتون نیز در حمایت از هاکنیز در خارج از دفتر فیلیپ ریکن، مدیر این دانشگاه تحصّن کردند. آنها با این اقدام، خواستار بازگشت استاد هاکینز و عذرخواهی کمیته برکناری شدند. هاکینز در مصاحبه ای اعلام کرد: من در گفته هایم تنها زمینه های مشترک میان ادیان ابراهیمی توحیدی را عنوان کردم که بسیاری از علمای الهیات سده های پیش بدان اشاره کرده بودند. هاکنیز پیش از تصمیمش برای پوشیدن حجاب از مسئولین مرکز روابط اسلامی آمریکایی در شیکاگو کسب اجازه کرده بود تا مطمئن شود این اقدام او توهینی برای مسلمانان به حساب نمی آید و آنها نیز از این اقدام او استقبال کرده بودند.[۱۵]

سخنان شخصیتهای لبنانی درباره پیام مقام معظم رهبری

«شیخ ماهر مزهر» مسئول روابط بین الملل مجمع علمای مسلمان لبنان گفت: پیام رهبر انقلاب اسلامی ایران همچون پیامهای امام خمینی) حاوی حمایت مجدد جمهوری اسلامی از مشروعیّت مقاومت است.

ایشان در ادامه افزود: دین اسلام هیچ ارتباطی با تروریستهایی که با رفتارهای غیرانسانی خود، وجهۀ این دین الهی را تخریب می کنند، ندارد.

«عبدالهادی محفوظ» رئیس شورای ملی رسانه لبنان نیز اظهار داشت: پیام رهبر بزرگی همچون سید علی خامنه ای به جوانان غرب، اقدامی بجا بود، زیرا سیاستهای اسرائیل باعث شده است که مقاومت و تروریسم برای برخی افراد (در کشورهای غربی) قابل تفکیک و تشخیص از همدیگر نباشد.

«غالب قندیل» عضو شورای ملی رسانه لبنان نیز تأکید کرد: فراخواندن امام خامنه ای به تفکیک و تشخیص بین مقاومت و تروریسم، فراخواندن به ارزشها، آزادی و عزّت انسانی است.

ایشان خاطرنشان کرد: گروه های مقاومت از ارزشها، آزادی و عزّت انسانی دفاع می کنند، ولی گروه های تروریستی و تکفیری با حملات وحشیانه خود عزّت انسانی را پایمال کرده اند.[۱۶]

قرآن زندگی ام را تغییر داد

مادر دختری که پیش از این در جمهوری مقدونیه به اسلام گرویده بود و این تصمیم را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته بود، اعلام کرد که به این تصمیم دخترش افتخار می کند. ونسا، مادر کاترینا زائوا در صفحه فیس بوک خود نوشت: از تصمیمات دخترش حمایت کرده و به او افتخار می کند.

کاترینا هم که در خانواده مسیحی ارتودوکس در مقدونیه به دنیا آمده است، در صفحه شخصی خود در اینترنت درباره دلیل گرایش خود به اسلام چنین نوشت: من همیشه به دنبال یافتن راهی برای تسکین روحم بودم، اما نمی دانستم به دنبال چه بگردم و ناتوان بودم تا اینکه خداوند بلند مرتبه مردی مسلمان را به سویم فرستاد و از طریق او حقیقت را فهمیدم. من او را در اسکوپیا ملاقات کردم. او کتاب قرآن را به من هدیه کرد.

مطالعه قرآن همه چیز را برای من عوض کرد. سالها جستجوی من بالاخره به نتیجه رسیده بود. من با اسلام آشنا شدم و حقیقت زندگی و جوهر حیات را یافتم. آموختم که عاشق حجاب بوده و به این ترتیب احساس پاکی به من دست داد. هر زمان که صدای لرزان خود را می شنوم، گریه شوق چشمانم را پر کرده و می خواهم هرگز این احساس را از دست ندهم.[۱۷]

فتوای الأزهر در مورد نقاب زدن بانوان

کمیته شرعی وابسته به دانشگاه الأزهر مصر ضمن بررسی فقهی پوشیدن نقاب برای خانمها به این نتیجه رسید که پوشاندن صورت از نامحرم برای خانمها یک سنّت اسلامی است که بر زنان واجب نیست و البته منعی هم از آن وجود ندارد، بلکه اقدامی پسندیده است و اگر فتنه ای در میان باشد، این کار ارجحیت نیز خواهد داشت و برای دفع مفسده و گناه واجب خواهد بود.

در گزارش این کمیته آمده است: این روز ها حرف و حدیث دربارۀ پوشیدن نقاب توسط خانمها زیاد شده و اختلافاتی نیز در این رابطه به وجود آمده و گروهی قائل به وجوب هستند و گروهی نیز آن را بدعت و یک عادت جاهلی و نشانۀ عقب ماندگی زنان می دانند و از این رو ما بر آن شدیم به بررسی فقهی این مسأله بپردازیم و نظر الأزهر را در این رابطه اعلام کنیم.[۱۸]

نزدیکی شیعه و سنّی بیش تر از نزدیکی وهابی و سنّی است

دکتر ورنون اسچوبل متخصص اسلام معاصر و استاد مطالعات دینی در کالج کنیون (وابسته به کلیسای اسقفی) در اوهایوی آمریکا در مقاله ای به تحلیل علت اعدام شیخ نمر و تشنّجات اخیر بین ایران و عربستان پرداخته و تأکید کرده ریشۀ این تنازعات، سیاسی بوده و بسیار پیچیده تر از تحلیل ساده انگارانه عده ای است که آن را اختلافی مذهبی بین شیعه و سنی می دانند.

وی معتقد است بسیاری از مردم ریشۀ تنازعات فعلی بین ایران و عربستان را در تعارضات قدیمی مذهبی می دانند که گریزی از آنها نیست؛ حال آنکه این استدلال، اشکالات زیادی دارد. اول اینکه در طول تاریخ، سنی و شیعه اکثر اوقات هم‌زیستی مسالمت آمیزی داشته اند. پس اختلافات اخیر به هیچ وجه «معمول» و اجتناب ناپذیر نیست. به علاوه در خصوص موقعیت فعلی باید در نظر داشت که آل سعود تفاوت بسیار زیادی با رهبران دینی اهل سنت دارند. ذات انحصارگرای وهابیّت که قبور یاران گرامی و اعضای خانواده پیامبر اسلام را تخریب کرده است، دیدار از زیارتگاه های مذهبی را مردود می شمرد و حتی نمایش عشق و محبّت به حضرت محمد را مخالف با اسلام می داند، از طرف اکثر پیروان تسنّن بسیار مذموم است.

به طور معمول، هم شیعه و هم سنّی حضرت محمد و خانواده اش ـ به خصوص دامادش علی ابن ابی طالب که اولین امام شیعیان به حساب می آید ـ را عاشقانه دوست دارند و تکریم می کنند؛ بنابراین تشیّع و تسنّن شباهت بسیار بیش تری از وهابیت عربستان سعودی و تسنن به یکدیگر دارند.[۱۹]

واکنش منسجم پیروان ادیان آمریکا به اظهارات کشیش افراطی

پیروان ادیان مختلف شهر بویز در ایالت آیداهو در شمال غربی آمریکا، با برگزاری تظاهرات سکوت، مخالفت خود را با سخنان ضداسلامی و ضدمهاجران ابراز کردند. این راهپیمایی در پی سخنرانی متعصّبانه و ضداسلامی یک کشیش، در حضور عده ای از نمایندگان ایالت آیداهو براه افتاد. در آن سخنرانی، کشیش مسیحی مدعی شده بود که حضور مسلمانان در آمریکا منجر به ایجاد نگرانی های امنیت ملی، اقتصادی و ایدئولوژیک می شود.

این در حالی بود که در خارج از سالن سخنرانی، اعضای جوامع مذهبی مسلمان، مسیحی و یهودی شهر بویز در تظاهرات سکوت مشارکت داشته و این سخنان را محکوم کردند. در این تظاهرات تعدادی از قانونگذاران نیز حضور داشتند. در راهروهای سخنرانی، اعضای انجمن اسلامی دانشگاه ایالتی بویز نیز نگرانی های خود را در رابطه با سخنان هادیان ابراز داشتند .[۲۰]

دیدار رئیس فدراسیون تکواندو با معاون تبلیغ حوزه های علمیه

سیدمحمد پولادگر رییس فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران با حجّت الاسلام و المسلمین نبوی معاون تبلیغ حوزه های علمیه در موضوع «نگاهی به مسئلۀ اعزام مبلّغ دینی و ترویج اخلاق در سطوح مختلف ورزش قهرمانی» دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار ضمن خوش آمدگویی معاون محترم تبلیغ به آقای پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو، تعدادی از مدیران معاونت تبلیغ، ضمن ارائۀ گزارشی از فعّالیتهای مبلّغان حوزوی و تأکید بر حضور مؤثر مبلّغ دینی در کنار تیمها و فدراسیونهای ورزشی به ارزیابی تبلیغ تخصّصی در فضای ورزش کشور پرداختند.

در ادامه آقای پولادگر ضمن تقدیر و تشکر از همکاری حوزۀ علمیه و مدیران مجموعۀ معاونت تبلیغ، با اشاره به ضرورت تقویت سطح همکاری بین حوزه علمیه و فدراسیونهای ورزشی، بر استفاده از ظرفیّتهای موجود در معاونت تبلیغ تأکید کرد.

ایشان مهم ترین بحث را ضرورت نیاز به تبلیغ در مقولۀ ورزش قهرمانی، به جهت پرمخاطب بودن این عرصه دانستند و خاطر نشان کردند: در مسابقات حساسی مانند المپیک به جهت جهانی بودن این بازیها و پخش آن از تلویزیون و امکان الگو برداری جوانان از رفتار ورزشکاران در سطح بین الملل، این ضرورت، بیش از پیش احساس می شود.

رئیس فدراسیون تکواندو با تأکید بر اهمیت اخلاق ورزشی در سطح بین الملل و همچنین امکان بروز برخی ناهنجاریهای اخلاقی و رفتاری توسط ورزشکاران سطح ملی، اضافه کرد: جا دارد که توجه بیش تری به مقولۀ تبلیغ دینی و اخلاقی بشود.

ایشان افزودند: ما باید باور کنیم که کار فرهنگی در کنار کار فنّی و مربیگری ورزشی قرار دارد، و به همان اندازه حائز اهمیت است. نه فقط بازیکنان و ورزشکاران تیمهای ورزشی، بلکه هواداران و تماشاگران مسابقات ورزشی نیز مُلزم به رعایت اصول ادب و ارزشهای اخلاقی هستند.

حجت الاسلام و المسلمین نبوی نیز ضمن تقدیر و تشکر از حضور جناب آقای پولادگر، ابراز امیدواری کردند که این دیدارها زمینۀ مناسبی برای نتایج مثبت در امور تبلیغی در عرصۀ ورزش باشد.

ایشان به حضور مبلّغین در ورزشگاه آزادی در برخی از بازیهای حسّاس اشاره کردند و افزودند: اگر با عزمی جدّی در این راه قدم برداریم تجربیات بسیار موفقی را در این عرصه به دنیا عرضه خواهیم کرد.[۲۱]

نخستین گروه از داوطلبان سنّی ضد داعش تشکیل شد

نخستین یگان مسلح اهل سنت عراق برای مبارزه با تکفیریهای داعش در مقر هیأت فتوای اهل سنت عراق تشکیل شد.

یگان جدید بیش از سه هزار جنگجو دارد که بیش تر آنها از استانهای الانبار، نینوا و صلاح الدین آمده اند.

قرار است نیروهای تازه نفس اهل سنت به زودی با دستور نخست وزیر عراق راهی استانهای الانبار و نینوا شوند.[۲۲]

______________________________________

[۱]. پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی، کد خبر: ۶۴۱۱.

[۲]. خبرگزاری حوزه، کد خبر: ۳۶۸۹۹۵.

[۳]. خبرگزاری رجا، کد خبر: ۲۳۰۳۳۴.

[۴]. پایگاه اطلاع رسانی معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه ‏های علمیه به آدرس: www.mobalegan.ir .

[۵]. خبرگزاری تسنیم، کد خبر: ۹۷۲۲۶۱.

[۶]. پایگاه اطلاع رسانی معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه ‏های علمیه به آدرس: www.mobalegan.ir .

[۷]. شبکه اطلاع رسانی دانا، گروه سیستان و بلوچستان، کد خبر: ۶۰۲۹۶۴.

[۸] .Delmenhorst

[۹]. مشرق نیوز، کد خبر: ۵۱۶۳۶۸.

[۱۰]. خبرگزاری فارس، کد خبر: ۱۳۹۴۱۰۲۶۰۰۱۲۸۲.

[۱۱]. خبرگزاری شفقنا، کد خبر: ۵۷۷۴۳.

[۱۲]. پایگاه اطلاع رسانی حوزه (حوزه نت)، کد خبر: ۶۵۸۲.

[۱۳]. خبرگزاری فارس، کد خبر: ۱۳۹۴۱۰۲۷۰۰۱۲۶۹.

[۱۴]. پایگاه خبری شبکۀ العالم، کد خبر: ۱۷۷۹۸۵۰.

[۱۵]. خبرگزاری حوزه، کد خبر: ۳۶۴۵۲۴.

[۱۶]. پایگاه خبری باشگاه خبرنگاران جوان، کد خبر: ۵۴۱۳۳۵۳.

[۱۷]. خبرگزاری حوزه، کد خبر ۳۶۸۷۸۶.

[۱۸]. همان، کد خبر: ۳۶۸۶۷۶.

[۱۹]. همان، کد خبر: ۳۶۶۳۱۲.

[۲۰]. خبرگزاری حوزه، کد خبر: ۳۶۸۹۹۱.

[۲۱]. پایگاه اطلاع رسانی معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه‏های علمیه به آدرس: www.mobalegan.ir .

[۲۲]. پایگاه اطلاع رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، کد خبر: ۱۲۸۰.