تقوا، معیار قرب الهی

آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع تقلید با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع تقوای الهی گفت: می دانیم تقوا در ادبیات و منطق اسلام از مهم ترین و برجسته ترین صفات انسان است، در مقابل تقوا چیزی نمی تواند قرار گیرد؛ ممکن است انسان دارای فضایلی همانند علم و دانش باشد اما هیچ کدام معیار قرب درگاه الهی شمرده نشده است.

ایشان با بیان این که میزان شخصیت انسان در درگاه الهی تقوا است، اظهار داشت: علم و نیکوکاری نیز خوب است، اما این موارد در مرحلۀ بعد از تقوا قرار دارند.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که انسان برای ورود به بهشت احتیاج به اجازه دارد که این اجازه تقوا است، افزود: افراد باتقوا اجازه ورود در بهشت دارند، انسان در تمامی کارها باید تقوا را رعایت کند؛ مسجد ضرار از آن جایی که بر پایه تقوا نبود و برای ایجاد اختلاف از سوی منافقان تأسیس شده بود، از بین برده شد.

ایشان در پایان خاطر نشان کرد: برخی می گویند حقیقت تقوا خداترسی است، اما این چنین نیست، تقوا در لغت عرب به معنای پرهیز است؛ تقوا بدان معنا است که انسان از مخالفت با خداوند پرهیز کرده و گناهان را ترک کند.[۱]

وظیفۀ دولت و مسئولان، حمایت از جوانان است

حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی با اشاره به شعار «ما می توانیم» گفت: این شعار بیانگر این حقیقت است که جوانان متدین ایران اسلامی از هر لحاظ بر جوانان اروپایی برتری دارند.

ایشان در رابطه با موضوع «جوانان» اظهار داشت: امام خمینی) و رهبر معظم انقلاب به جوانان کشور فرمودند که شما به خوبی می توانید بر نادرستی ها و مشکلات غلبه کنید؛ اما آنچه که بیش از همه به آن نیازمند هستید، اراده، قدرت، اعتماد به نفس و تکیه به توانایی خود است و حقیقتا جوانان با تکیه به این شعار توانستند قله های علمی دنیا را فتح کنند.

آیت الله علوی گرگانی در پایان تصریح کرد: حمایت از جوانان، وظیفۀ دولت و مسئولین است؛ نه اینکه در مقابل توانایی آنان که با از خودگذشتگی در حال فعالیت هستند، سنگ اندازی کرده و راه های ترقّی و پیشرفت آنان را ببندند.[۲]

آماده ایم با حضور علمای برجسته دو مذهب، موانع وحدت را بررسی کنیم

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با ارسال نامه ای به دکتر شیخ احمد الطیب رئیس دانشگاه الازهر خواستار تشکیل کنفرانس علمی با حضور علمای برجسته دو مذهب جهت بررسی موانع وحدت شد.

ایشان در این نامه چنین آوردند: بر اين باوريم که طرح مطالب اختلافی از طريق رسانه ها، موجب افزايش اختلافات ميان شيعه و سنی می شود و بسياری از دشمنان اسلام همين مطالب را دست مايۀ اهداف خودشان خواهند نمود. ای کاش، اين مسائل در جلسات علمی و غير علنی و با حضور علمای دو مذهب شيعه و سنی، طرح و بررسی می شد، نه در رسانه گروهي.

از اين رو پيشنهاد می کنيم کنفرانس علمی با حضور برجسته ترين علمای دو مذهب شيعه و سنی برگزار شود تا مهم ترين موانع وحدت اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و از سوی ديگر مهم ترين اقدامات لازم برای تقويت وحدت اسلامی طرح گردد و در پايان، نتايج اين کنفرانس علمی، به صورت مصوبات الزام آور، برای همگان مورد عمل قرار گيرد.[۳]

تألیف پایان نامه های مقطع دکترا علیه شیعیان در عربستان

سید صدرالدین قبانچی، امام جمعه شهر نجف اشرف با محکوم کردن اقدامات تروریستی در کشورهای مختلف جهان، خواستار انتشار فرهنگ اعتدال و تشکیل جامعۀ عربی و اسلامی جهت مبارزه با افکار تکفیری‎ها و ریشه کن کردن وهابیّت شد و تصریح کرد که جریانهای تکفیری‎ زاییدۀ تفکرات وهابیّت هستند.

ایشان از موضوع پایان نامه های مقطع دکترا در دانشگاه‎های عربستان انتقاد کرد و گفت: ۱۳۹ پایان‎نامه در مقطع دکترا در دانشگاه‎های عربستان علیه شیعه تصویب و کار شده است. یکی از این رساله‎ها به نام «شمشیر بران در بریدن گردن شیعیان کافر» است. این پایان نامه‎ها تغذیه فکری جریانهای تکفیری است.[۴]

معرفی ۱۰۰۰ مصداق امر به معروف و نهی از منکر

امروزه با شکل گیری شبکه های مجازی که در همه حوزه ها به فعالیت می پردازند، لزوم استفاده از این ابزار در تبلیغ دین دو چندان احساس می شود؛ بر این اساس باید ضمن ایجاد چنین فضایی، از نهادهایی که در این امر به فعالیت می پردازند، حمایت کامل صورت گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمود مهدی پور معاون پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر، در این باره گفت: پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر که سال۱۳۸۹ در قم تأسیس شده و زیر مجموعه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور است، سه وظیفه و هدف اصلی را دنبال می کند.

هدف و وظیفه نخست، دانشنامه امر به معروف و نهی از منکر است. دومین وظیفه این پژوهشکده، به فقه و زندگی اختصاص دارد که موضوعات مرتبط با آن را پیگیری می کند و تا کنون ۲۵ اثر را منتشر نموده است. و وظیفه سوم، راه اندازی پرتال پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر است که در ۱۰ بخش در فضای مجازی به نشانی www.al-adl.ir فعال شده و در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

ایشان در ادامه افزود: پژوهشکده امر به معروف و نهی از منکر بیش از ۱۰۰۰ مصداق از مصادیق معروف و منکر را احصا و معرفی کرده است. تعداد مصادیق معروف در این بخش ۲۷۲ مورد و تعداد مصادیق منکر ۷۵۰ مورد می باشد و این پژوهشکده درصدد است، برای هر یک از مصادیق معروف و منکر یک مقاله توسط پژوهشگران تدوین کند.[۵]

فعّالیّت مبلّغان گیلانی در ریشه کنی بی سوادی

برای ترویج بیش تر معارف دینی و بهره گیری از ظرفیّت علمی روحانیون، سند همکاری بین حوزه و نهضت سوادآموزی به امضا رسیده و بر این اساس، مبلّغان طرح هجرت بلند مدت برای آموزش بی سوادان اقدام می کنند.

معاون تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزۀ علمیه گیلان، با بیان مطلب فوق و با اشاره به تهاجم فرهنگی و اسلام هراسی توسط دشمنان در سراسر جهان به ضرورت تبلیغ و اشاعه و ترویج آموزه های اسلامی در بین آحاد مردم برای مقابله با این دسیسه ها تأکید کرد: تبلیغ باید بر اساس محورهایی در حول مسایل اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی، تربیتی و... انجام گیرد والا بسیار تخریب کننده خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی در این رابطه اظهار داشت: رابطۀ خوبی بین مبلّغین و مدارس آموزش و پرورش برقرار شده است تا دانش آموزان از مراحل ابتدایی زندگی توسط مبلّغان با اسلام ناب محمدی آشنا شوند و به راحتی تحت تأثیر افکار التقاطی قرار نگیرند.

وی ادامه داد: در این رابطه استان گیلان با راه اندازی ۴۷ مدرسه امین، اقدام به تشکیل کمیته های تخصصی همکاری حوزه و آموزش و پرورش نموده و در این راستا اقدامات بسیار خوبی انجام شده است.[۶]

حضور پررنگ معاونت تبلیغ حوزه های علمیه در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم

معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه همچون سالهای گذشته با محصولات قرآنی و تبلیغی در راستای ترویج فرهنگ قرآن و اهل بیت( در غرفه مرکز مدیریت حوزه های علمیه حضوری فعّال داشت. این معاونت با بیش از ۱۶ کتاب قرآنی و معارفی تألیف شده و پنج نرم افزار و معرفی بیش از ۲۵۰۰ پایان نامه با موضوعات قرآن و معارف اهل بیت( و نشریه مبلّغان، همچنین گزارش تصویری از آمار فعالیتها، جلسات قرآنی و تشکیل دارالثقلین، جلسات تفسیر که توسط مبلّغان هجرت بلند مدت و مدارس امین سراسر کشور برگزار شده بود حضور داشت.

در طول برگزاری نمایشگاه ضمن بازدید اقشار مختلف مردم، اعضاء مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رؤسای ارگانها و نهادهای مختلف و مسئولین حوزوی از جمله آیت الله حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه از محصولات ارائه شده این معاونت بازدید نمودند.[۷]

جدیدترین سرودۀ آیت الله العظمی مکارم شیرازی

«غوغای عصر ما» جدید ترین سروده حضرت آیت الله مکارم شیرازی در مورد وقایع حال حاضر دنیا و جنایات گروه های تکفیری با حمایت و پشتیانی استکبار جهانی است که توسط ایشان قرائت شده و به عدالت خواهان و مظلومان عالم تقدیم می شود. متن شعر بدین شرح است:

شور و غوغایی گرفته دامن ایام را
صید کرده در دل خود، هم خواص و عام را
آتشی از بهر یزدان، هر طرف افروخته
در گرفته جملگی، هم پختگان و خام را
آبرو بر باد رفته، فتنه ها ظاهر شده
من چه گویم، کس ندیده این چنین ایام را
بدعتی در هر طرف، جمعی به خود مشغول ساخت
چهره دین مسخ گشته، برده ننگ و نام را
لشگر شیطان و داعش هم قسم گردیده است
حیله ها آموخته این جمع خون آشام را
نی غلط گفتم که شیطان برده داعش شده
کس ندیده در جهان قومی چنین بدنام را
لیک اندر پشت آنها هست شیطان بزرگ
بد سگالی، بی صفاتی، لایق دشنام را
هر کجا ظلم و نفاقی هست، آنجا حاضر است
هر کجا حیله گری از او گرفته کام را
ننگ بر آنها و بر رفتار و بر کردارشان
کو رفیقی تا رساند زود این پیغام را
بار الهی مصلح کل جهان بر ما رسان
دوری اش برده ز مشتاقان او، آرام را
ناصر دل سوخته هر شب دعا گوی تو شد
آرزو دارد که در راهت چشد آن جام را[۸]

آموزش مسیحیان زیر نظر گروه های شیعی برای جنگ با داعش

عراقیهایی که برخی از آنها صلیب بر روی بدن خود خالکوبی کرده اند و یا کلمه «یامریم» به گردن آویخته اند، به عنوان نیروی داوطلب مسیحی در پادگانی در بغداد توسط گروه های بسیج مردمی برای جنگ با گروه تروریستی داعش آموزش می بینند.

این مسیحیان عضو گروهی موسوم به «گردان بابلیها» هستند و در پایگاه وابسته به نیروی هوایی عراق نزدیک فرودگاه بغداد زیر نظر فرماندهان نیروهای بسیج مردمی که از گروه های شیعی تشکیل شده است آموزش می بینند.[۹]

_______________________________________________

[۱]. خبرگزاری رسا، کد خبر :۲۷۱۸۸۴.

[۲]. خبرگزاری حوزه، کد خبر: ۳۵۵۶۳۰.

[۳]. خبرگزاری حوزه کد خبر: ۳۵۵۶۶۸.

[۴]. خبرگزاری رسا، کد خبر :۲۷۱۸۱۴.

[۵]. پایگاه اطلاع رسانی افق حوزه، کد خبر: ۳۶۴۰۴۱.

[۶]. پایگاه اطلاع رسانی افق حوزه، کد خبر: ۳۶۴۰۲۶.

[۷]. پایگاه اطلاع رسانی معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه‏های علمیه، کد خبر: ۳۶۳۶۹۰.

[۸]. خبرگزاری رسا، کد خبر: ۲۷۶۰۶۳

[۹]. خبرگزاری ابنا، کد خبر : ۶۸۹۸۸۶.

افزودن دیدگاه